10 : 3 pro Kúdelu

Napsal
Sdílet článek

Tak dopadl slávistický a český reprezentační fotbalový obránce Ondřej Kúdela po verdiktu, vydaném včera UEFA. Ten výsledek znamená, kolik zápasů dostal distanc on, a kolik jeho nebohá oběť Glen Kamara.

Na téma obsahu skrytého sdělení, které Kúdela zašeptal poté zcela “konsternovanému” hráči Rangers, už nechci spekulovat. Patrně se většina totiž už shodla, že zvonka to tak opravdu vyzerá. Že cosi, týkající se “people of color”, tam asi nejspíš bylo. No, o skutečně dlouho trvající konsternaci Kamary jsme taky cosi slyšeli, což celé vyústilo v to, že to začala šetřit samotná UEFA. Byl tím pověřen její komisař. Nejspíš z toho měl ten stejný dojem, jako mnoho jiných, totiž že Kúdela pravil o chloupek něco jiného, než pak tvrdil. Copak o to. Ale komisař je úřední osoba. A té nezbývá, než vše pojmout de jure. Neboli, dle důkazů, které jsou k dispozici, a taky dle jejich váhy.

Tvrzení proti tvrzení. Tolik toho měl k té dispozici. O nic víc. Lhostejno, jak to zvenčí vypadalo, a co si o tom kolik lidí myslí. Těžko říct, jak dle stejného klíče posoudit ten Kamarův box, je ovšem patrně mnohem lépe dokazatelnější, že do toho bez nějakého varování Kúdely skutečně šel. Takže tedy jeden nejspíš rasistický, nicméně nedokazatelný výrok, proti hrubému, a to patrně nepříliš složitě dokazatelnému fyzickému násilí. Vzhledem k tomu, že z obojího mnohé chytají naprosto stejné osypky, měl by na to taky platit stejný metr. Na místě toho komisaře bych ale být nechtěl. Ne pouze kvůli jakémusi morálnímu dilematu, ale taky kvůli tomu, že bych u toho býval měl takové, no, řekněme tušení. Tušení, že pokud bych skutečně zachoval jen a pouze ten de jure přístup, jestlipak oni by se na mě pak všichni nedívali tak nějak…, že jako, kdo ví, jestli ten člověk komisařuje správně? Z jaké rodiny on vůbec pochází? A když je takový, nebyli oni jeho předkové nakonec taky otro…? Ale nebudu myslet za něj. Je taky možné, že Kúdela už u UEFA byl tak jako tak namydlenej i s možným komisařovým de jure, či ne de jure.

Že UEFA nechtěla problém. Velmi očekávatelný problém, vytvořený spravedlivě pobouřenou (čti hysterickou) západní společností. Skutečně hystericky přepjatý přístup i k poněkud – což v tomto případě z toho vonka vyzerá velmi zřetelně – značně “neúmyslnému” eventuálnímu Kúdelově rasismu. Jakkoli jde o nejnižší možnou sazbu, protože disciplinární tresty za projevy rasismu na hřišti začínají od stopky na právě deset zápasů, ten poměr vůči Kamarovu třízápasovému trestu  je prostě rána do hlavy. Nehledě na skutečnou ránu do té hlavy, když se jiný hráč Rangers pokusil slávistickému brankáři prošlápnout obličej na druhou stranu. Za což “vyfásl” trest čtyři zápasy.

Má cenu se zlobit pro to pokrytectví? Nebo proto, že Bale pak v jiném zápase Kúdelu tím loktem možná opravdu “potrestal”? Či proto, že je naše repre tolik kritizována za nepoklekání? Má. Na jednu stranu určitě, protože na západ od nás jim v tom už opravdu kape na karbid. Nejsem si nakonec vůbec jistý že v některé obzvláště pokrokové zemi se nezačnou ve snadno dožitelné době dít i onačejší věci. Že do jejich fotbalového nikoliv mužstva, ale jinak pojmenované skupiny nastoupí taky ti, kdo po tom velmi toužili, jenže jim fyzický handicap nedovolí běžet. Taky budou oddělené kabiny a sprchy. A klečet budou ti na střídačce celý zápas, zatímco ne hráči, ale hrající , tak ti před zápasem, o poločase, a po zápase do odchodu diváků.

Možná za tohle všechno taky dostanu nějaký disciplinární trest, protože to mé psaní může vyznět, jako bych snad proti tomu celému něco měl. Jestli to přijede vyšetřovat komisař UEPA (“P” je Progress neboli Pokrok), zachovám se ale jako chlap. Chlap podle dnešních měřítek. Ihned vše odvolám, omluvím se, a budu zkroušený. Vyhledám příslušnou celoevropskou odbornou organizaci, zabývající se odnaučováním neslušného chování xenofobů vůči avantgardě, kde se zapíši do kurzu. A pošlu jim na účet EUR 20.000.000,- Šmarná, to je peněz! Tak si někde půjčím…

 

(Visited 90 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *