33 LET OD SMRTI PAVLA WONKY: JUSTICE STÁLE ŘEŠÍ PERZEKUCI RODINY WONKOVÝCH

Napsal
Sdílet článek

Dne 26. 4. 2021 uplynulo 33 let od smrti Pavla Wonky. (1953-1988) Přesto česká justice i nadále řeší perzekuci Pavla Wonky i dalších členů jeho rodiny.

První odsuzující rozsudek nad Pavlem Wonkou z roku 1981 (měl „násilím vniknout do bytu Květoslavy Dvořákové“) byl zrušen ještě za jeho života v roce 1986. Definitivní tečku za případem však učinil Okresní soud v Trutnově až 2. 2. 2021, když trestní stíhání zastavil s tím, že žalovaný skutek „není trestným činem a není důvod k postoupení věci“.

Pokud jde o poslední kauzu Pavla Wonky, která vedla k jeho úmrtí v královéhradecké věznici 26. 4. 1988, v té vyslovil jeho soudní rehabilitaci Okresní soud v Náchodě dne 16. 10. 2019.

Přesto česká justice stále nemá dořešené další případy, které se týkají rodiny Wonkových:

Pavel Wonka

Okresní soud v Hradci Králové projednává znovu případ z roku 1984, kdy měl Pavel uzavřít provokativní „socialistický závazek k 40. výročí Slovenského národního povstání“ a přitom nepravdivě osočit dva členy KSČ, Karla Novotného a Jiřího Noska.

Okresní soud v Trutnově řeší případ z roku 1985, kdy byl Pavel zadržován a následně pokutován kvůli tomu, že se odmítl legitimovat příslušníkům Veřejné bezpečnosti. (Pavel se hájil tím, že když ho jeden z příslušníků oslovil „pane Wonko“, nebyl důvod k tomu, aby prokazoval svoji totožnost.)

Okresní soud v Liberci v nejbližší době nově rozhodne o obžalobě z roku 1987, kdy Pavel odepřel pracovat ve věznici v Minkovicích s odůvodněním, že je ve vězení protiprávně, a tudíž nikdo nemá právo ho zde nutit k práci.

Jiří Wonka (Pavlův starší bratr)

Okresní soud v Trutnově řeší případ z roku 1989, kdy byl Jiří pokutován za to, že měl způsobit výtržnost na soudu v Pardubicích. (Ačkoli pardubický soud Jiřího 28. 1. 2021 ve věci samé rehabilitoval, následná pokuta dosud nebyla zrušena.)

Gertruda Wonková (matka Jiřího a Pavla)

Ministerstvo spravedlnosti přezkoumává trestní stíhání, které proti Gertrudě bylo vedeno, protože na více institucí rozeslala dopisy, v nichž si stěžovala na „zákeřné odvlečení jejího syna Pavla Wonky do vězení“.

František Wonka (praprastrýc Jiřího a Pavla)

Krajské státní zastupitelství v Plzni podalo návrh na soudní rehabilitaci kvůli tomu, že František, římskokatolický kněz v Manětíně, byl od 15. 7. 1949 do 29. 10. 1949 nezákonně zbaven osobní svobody. Návrh projedná Krajský soud v Plzni.

Kauzy rodiny Wonkových ukazují, že náprava křivd způsobených za minulého režimu je často zdlouhavá, ale občas se přece jen něco podaří.

  • L. Müller
(Visited 39 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *