Direktivní cestou už nechci jít

Napsal
Sdílet článek

Křiklavé fasády jako vřed Česka

titulek k článku autora J. Pšeničky (Seznam Zprávy 25. 8. 2020)

Zajímavá je již první věta:

* Vkus je osobní věcí každého – ale na fasády domů se ve veřejné prostoru díváme všichni.

Vůbec Vám, pane autore, nechci podsouvat můj vkus a vyvracet Váš. Správně, jak píšete, je to osobní věcí každého, samozřejmě i místního zvyku. Pokud si pamatuji z dřívějška, neměly domky na vsích na Hané žádnou fasádu – jen bylo vidět cihly. Bylo to jiné než u nás v Čechách a mě vůbec nenapadlo pomyslet si, natož vyslovit někdy otázku „Babi, proč tvůj dům není ještě dodělaný?“ Ani babička, když přijela k nám, neřekla „Fuj otřískejte tu fasádu, ať jsou vidět krásné cihly“.

Dále z článku

* Z vesnic mizí původní bílá, smetanová, či okrová okna, o to častěji jsou teď vidět zářivé tóny zelené, červené, oranžové či modré. Jakoby majitelé chtěli celé dědině ukázat – dívejte se všichni sem, máme to komplet opraveno.

To je dobře, vy majitelé nemovitostí, kteří jste si svá obydlí za své a podle svého opravili. Pro jakou zářivou barvu fasády jste se rozhodli. Červenou, zelenou, modrou, oranžovou? Nebo vám do toho někdo kecal až tak, že vám to i financoval? Možná kecal, ale nefinancoval, že? Prý takový dům vypadá (podle autora) jako vykřičený. Nevím jak vypadá vykřičený dům, nemám zájem takto pojmenovanou nemovitost tak či jinak, vlastně vůbec poznat. Podle názvu by se v něm mělo křičet, ale asi to bude jinak. Jistě takové „vykřičené“ domy jsou – zákon nabídky a poptávky.

Pokud si lze všimnout barevnosti vesnických obydlí, také si musíme všimnout celkové proměny našich vesnic, našeho venkova. Kde jsou kravíny, prasečáky, drůbežárny? Mimo to z mnoha vsí zmizely obchůdky, pošty, dopravní spojení autobusy jsou mnohde okleštěna třeba jen na dva spoje denně, mnoho vlaků, které dřív v každé vsi zastavovaly, jen profrčí. I toto je změna. Je zajímavé kolik rodin utíká z měst na vesnici a opačně. Je to jejich rozhodnutí, jejich svobodná volba. Hezky je tam kde jsme doma, a s kým se tam cítíme dobře.

Při čtení Vašich slov, direktivní cestě, daleko cennější než samoregulace, v souvislosti s tématem, ale i tak zarážející svým významem, jsem byla o 32 let mladší – samozřejmě jen minus v paměti na tehdy.

Neberu autorovi jeho názor. Mám názor jiný.

Závěrem – ilustrační snímek k onomu článku omalovánkové sídliště ze Sokolova z r. 2010, se mi moc líbí.

P. S.

Jistě hezčí než minulé jen šedo, nejen fasád.

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 84 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *