Kovid-pasy jsou tady…

Napsal
Sdílet článek

Ze stránek 1. lékařské fakulty UK v Praze [1]:

22. 4. POZOR! Testování studentů od pondělí 26. 4. 2021

Od pondělí 26. 4. musí mít všichni studenti, kteří přicházejí na prezenční výuku, negativní test na SARS-CoV-2, popřípadě doklad o ukončeném očkování nebo o prodělaném onemocnění COVID-19 v posledních 90 dnech. Testy na SARS-CoV-2 je třeba absolvovat jednou týdně.

Věcně a stručně. Test tedy platí magických sedm dní. Dál se lze dočítat, že může být antigenní i PCR. Jejich rozdílná senzitivita a specificita, čili jednoduše kvalita testů, je ignorována.

Vakcinace je svoboda a odpovědnost, samozřejmě. Platí bez jakéhokoliv časového omezení i když se pomalu dozvedáme, že po nějakém čase se jejich účinnost může snižovat a proto možná bude nutná revakcinace (a to i bez nutnosti vzniku nové mutace koronaviru, na kterou by byla méně účinná). U různých vakcín jsou po různých počtech dávek různě dlouhé doby účinnosti. Některé již známe, některé ne.

Důkaz o prodělání kovidu platí 90 dní i navzdory tomu, že u více než 95 % vyléčených z této infekce přetrvává imunitní paměť až 8 měsíců[2]. Reinfekce jsou přitom raritní[3].

Všechno samozřejmě za stálého dodržování RRR.

Lékaři jsou vakcinováni, nosí respirátory a jako zaměstnanci VFN (Všeobecní fakultní nemocnice, ale platí to i pro jiné nemocnice) musejí být každý týden testováni. Studenti jsou v nerizikové skupině, ale stejně většina—díky tomu, že to jsou medici—jsou již vakcinováni, nosí respirátory. Pacienti taky dodržují RRR a alespoň ty z rizikové skupiny jsou vakcinováni.

Koho tedy chráníme? Koho? Člověk po vakcinaci je, alespoň na určitou dobu, proti závažné infekci koronavirem plně chráněn. Není tedy ohrožen nedodržováním RRR ani dalším nevakcinovaným člověkem, proto se ještě raz ptám, koho tím chráníme?

Chráníme někoho biznis s testama? Chráníme někoho mocenské zájmy?

Jak dlouho bude trvat digitalizace kovid-pasů? Jejich zavedení do mobilní aplikace a QR kódu? Jak dlouho bude trvat jejich spojení s platební kartou? Digitálním občanským průkazem? Přepracovaným sociálním kreditním systémem na vzor Číny?

I kdyby se náhodou tyto kovid-pasy, řekněme po létě, zrušili, jak lehké jich bude znova zavést? Zeptejte se sami sebe, jak lehké by bylo znova zavést respirátory, kdyby se přes léto zrušili?

Národní hrdina Smejkal se vyjadřuje, že z uvolňování má obavy a proto musíme naň pomalu. Jak pomalu pane doktore? Když někdo splňuje podmínky pro kovid-pas, čili je kupříkladu vakcinován, proč musí stále dodržovat opatření? Skutečně až takhle pomalu? Nevěříte, že vakcinace funguje? Jste popírač, pane doktore?

Tak jak pomalu to bude? Pro Hospodářské noviny se pán Smejkal vyjádřil, že testování bude pořád důležité i když budeme mít proočkováno[4].

Takže tak pomalu. Už mi to je jasný pane doktore, díky.

1. lf1.cuni.cz. Aktuálně ke koronaviru – aktualizace 23. 4. 2021 – 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy [Internet]. [cited 2021 Apr 23]. Available from: https://www.lf1.cuni.cz/aktualne-ke-koronaviru

2. Lasting immunity found after recovery from COVID-19 [Internet]. National Institutes of Health (NIH). 2021 [cited 2021 Apr 23]. Available from: https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/lasting-immunity-found-after-recovery-covid-19

3. CDC, CDC. COVID-19 and Your Health [Internet]. Centers for Disease Control and Prevention. 2020 [cited 2021 Apr 23]. Available from: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/your-health/reinfection.html

4. Plíhalová M. I když budeme mít proočkováno, bude třeba stále testovat, říká epidemiolog Smejkal [Internet]. Hospodářské noviny (iHNed.cz). 2021 [cited 2021 Apr 23]. Available from: https://ihned.cz/c1-66913120-i-kdyz-budeme-mit-proockovano-bude-treba-stale-testovat-rika-epidemiolog-smejkal

  • JAKUB FALAT

(Visited 212 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *