A co děti?

Napsal
Sdílet článek

SeznamZprávy 4.9.2021

Titulek: Dlouhá rodičovská dětem neprospívá, ukazuje výzkum.

(K. Mahdalová)

Mít dítě, děti je radost. Mít dítě, děti je samozřejmě i starost.

Jsou však i takoví, kteří se rozhodnou mít (mají) potomstvo prioritně kvůli penězům. Ne co za ně vydají, ale co od státu „na děti“ dostanou.

Rodičovský příspěvek (RP) se od roku 2020 z původních 220 tis. zvýšil o 80.000 s tím, že ho mohou rodiče čerpat do 4 let věku dítěte.

RP stát vyplácí všem. Neohlíží se přitom na předchozí zaměstnání nebo výši výdělku. Podmínkou je trvalý pobyt rodiče a dítěte v ČR.

Úřad vyplácí tento příspěvek pouze na nejmladšího potomka v rodině, což znamená, pokud se v průběhu čerpání RP na dítě narodí děcko další, výplata RP pro toho staršího je stopnuta. Bez ohledu na to, kolik z celkových 300 tisíc rodiče stihli vyčerpat.

—————————–

Z článku

* Dítě má zůstat co nejdéle doma s matkou – velmi silný argument zaznívá napříč veřejností.

* Nyní se ukazuje, že prodloužená doba, kterou dítě stráví doma, snižuje jeho šanci na studium a zároveň zvyšuje šanci na to, že nebude ani studovat, ani pracovat.

—————————–

Co je tohle za blábol? Pokud rodiče vedou dítě i povinnostem, k učení, studiu, k práci a ono vyrůstá v rodině, kde máma s tátou chodí pravidelně do práce, kde není dítě vedeno tak, že i bez práce mohou být – a jsou – koláče, tak si pište, že do školy, škol chodit bude, rodiče o něj budou i v tomto směru dobře dbát. To mě nadzvedli ti výzkumníci – prý snižuje jeho šanci!

Návraty maminek do zaměstnání, když jejich dítě (děti) už chodí do mateřské školy, nejsou vůbec jednoduché. Co si budeme povídat, však znáte když si (některé) mamči na rodičovské stěžují, že „už jim doma z dětí hrabe“ a že už se těší až půjdou do práce.

Provozní doby MŠ už nejsou jako kdysi od šesti ráno do pěti, šesti odpoledne. Tak, aby máma mohla, i s cestou do a ze zaměstnání, pracovat na plný úvazek. U mnoha zaměstnavatelů se posunul začátek pracovní doby i až k deváté hodině. Což je na jednu stranu fajn, protože dítě není nutné budit ráno tak brzy. Ale to by byl ideální pro maminku jen poloviční pracovní úvazek. (Sdílená místa se u nás ještě mnoho neujala.) Proč? Svoji ratolest si musí vyzvednout v MŠ do půl páté. Jsou však i školky jen do čtyř. Ojediněle jsou i s delší provozní dobou.

Nově existují i dětské skupiny. Každý rodič jistě pečlivě zváží kdy, kam a komu (!) svěří své dítě, až uzná, že je čas nastoupit do práce.

Nebylo by od věci zjistit kdo a pro koho výzkum prováděl. A hlavně proč? Někde a na někom se začít šetřit musí.

P. S.

Že by na dětech?

  • MAJKA DUBOVÁ
5/5 - (2 votes)
(Visited 127 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *