A zase Milion chvilek … aneb situace se vyjasňuje

Napsal
Sdílet článek

Technické služby Prahy a dalších měst snad ještě nestihly vyvézt odpadkové koše, plné krásných, jednotných plakátků s nápisem JU-STI-CE, zbylých po nedávné „demošce”  Milionu chvilek pro demokracii, a ta agilní parta už chystá další představení. Na pondělí, 6.5., svolává do Prahy novou, a prý ještě mohutnější manifestaci. Opět za „nezávislost justice”.

Zřejmě tuhle „milionovou”, nečekaně vlivnou a všemi významnějšími medii podivně podporovanou skupinku, representovanou oficiálně třemi studentíky,  nějak popíchlo vyjádření nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Která se nechala slyšet, že uvažuje o „…o zásadním zeštíhlení justiční soustavy v Česku. Dosavadní čtyřstupňový systém soudů a státních zastupitelství by nahradil třístupňový….”

Zdánlivá technikálie. Organizační opatření. Jakési přeskupení resortu, které by na jeho zdárné fungování nemělo mít vliv a které by se běžného občana prakticky nijak dotklo. Ale… to by nám ze systému vypadly vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci, že? Už chápete? Bradáčová a Ištván!

A přesně o to tu jde. O tyhle dva a taky o nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. A studentíci z Milionu chvilek, jen co  zaslechli slova paní ministryně, pochopili, že je to vážné. Protože (ze zákona) nevyhoditelných funkcionářů se lze legálně zbavit jen systémovou změnou. Reorganizací. Tak, jak se to ve státní správě odjakživa dělá.

Bystří kluci. Na to že studují teologii (Benjamin Roll) a nejrůznější humanitární pavědy. Anebo… Nebo jim to někdo poradil. Někdo, komu na téhle trojce, Zeman, Bradáčová, Ištván, velice záleží. Ne snad z lásky či osobních sympatií. Ale podobným způsobem, jako dobrému šachistovi na strategicky umístěných, silných figurách.

Podívejme se proto, co má ta nesvatá trojice společného. Kromě právnického vzdělání je spojuje ještě jedna zajímavá věc. Vztah k USA. Zvláštní vztah. Současná vrchní státní zástupkyně v Praze. Lenka Bradáčová absolvovala v roce 2008, spolu s dalšími dvěma státními zástupci, Ivo Ištvánem a Igorem Střížem, stáž v USA. Absolvovali tam Program of the United States Department of State Transparency and Ethics in Democracy (Program Spojených států, odbor transparentnosti státu a etiky demokracie).

Na jakých pozicích jsou dnes Bradáčová s Ištvánem, je všeobecně známo. Ale co Igor Stříž? Ne, nebojte se, ani on se neztratil! Je náměstkem, a to právě u Pavla Zemana. A podobných osob se tam motá víc. Zemanova mluvčí a tisková tajemnice v jedné osobě, Helena Markusová, byla dříve zaměstnankyní politického odboru ambasády USA. Ostatně, ani sám Pavel Zeman osobně, se americké ambasádě nijak nevyhýbá.

Jsou to lidé, které si „někdo” z USA kdysi vytipoval v rámci tak zvaného programu Visitors Leadership. Jde o dlouhodobý, soustavný proces, kterým si americké ambasády vybírají a tipují ve státní správě, médiích a tzv. neziskovém sektoru hostitelské země vhodné osobnosti, které pak jsou zvány na několikatýdenní velmi dobře organizovanou, exkluzivně pojatou a nákladnou stáž placenou americkou vládou. Absolventi těchto pobytů se následně stávají, ve vlastní zemi, hlasateli amerických zájmů a prodlouženou rukou Washingtonu.

A teď se, ve světle těchto faktů, znovu podívejme na tu současnou, mediálně-propagandistickou bouři, kolem nejvyšších státních zástupců. Skupinka Milion chvilek, spolek pouhých tří studentů humanitárních blbostí,  nicméně s meomezenými zdroji, profesionálním organizátorským zázemím a nelimitovaným přístupem do medií, požaduje – „Dokud se Andrej Babiš neočistí před soudem, nesmí docházet ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství.”

Aktivisté ze sdružení Rekonstrukce státu, tvořeného nepřehledným konglomerátem dobře živených neziskovek s nedohledatelným financováním, současně požadují, „…aby v novele zákona o státním zastupitelství bylo řečeno, že nejvyšší státní zástupce může být jmenován jen jednou na deset let, ale zároveň bylo v zákoně řečeno, že desetileté funkční období by se současnému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi začalo počítat až po přijetí zákona”.

Dost to připomíná šachovou partii. Když je ohrožena nějaká silná, důležitá figura, třeba dáma, tak dobrý hráč okamžitě vyjede střelcem, zahrozím koněm a ještě to potupluje pár pěšáky. Vším, co má k dispozici. Vším, co ovládá. Protože ta silná figura za to stojí. A nejvyšší státní zastupitelství takovou figurou je. To přece dokáže, když je potřeba, v ovládané zemi i vládu svrhnout, jak jsme se před pár lety přesvědčili.

Ale ještě mnohem více, než šachovou hru, to připomíná protektorát.

LUBOMÍR VYLÍČIL

(Visited 256 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Díky za článek nabitý důležitými informacemi!
    Nevím,co si mám o té Benešové myslet.Je mi divné,že s takovou zásadní informací vyrukovala a ani o tom neřekla premiérovi.
    Celou justici považuji za žábu na prameni a čím dál tím víc rozumím Klausovi.Ta jeho amnestie byla rána pěstí do tlamy té hydry.(Teda,aspoň já jsem to tak pochopila 😋)

  2. Domnívám se, že Benešová s tím nevyrukovala, byl to zřejmě někdo z milion chlívek společně s novináři…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *