Angličané si posílali přání k národnímu svátku, Facebook je obvinil z nenávisti

Napsal
Sdílet článek

Minulý týden se zase facebookoví cenzoři řádně předvedli. Dosud jsem si myslela, že hlavním důvodem až fanatického mazání či banování různých facebookových účtů je EU. Brusel má samozřejmě na cenzuře lví podíl, to je neoddiskutovatelný fakt. Jen pro úplnost připomínám, že s výzvou k cenzurování Facebooku pod pohrůžkou likvidačních pokut v případě žádné nebo příliš laxní cenzury přišla jako první Evropská komise, tehdy byla hlavní podporovatelkou cenzury Jourová, což je nejspíš hlavní důvod jejího současného portfolia, které má za úkol mimo cenzury i „buzerovat“ neposlušné státy jako Maďarsko a Polsko.

Nicméně cenzura se od té doby zřejmě pevně ujala, protože se jí nezbavila ani Velká Británie po Brexitu. To zcela jasně ukazuje případ z minulého týdne, kdy bylo smazáno či zabanováno mnoho facebookových účtů Angličanů, kteří si na Facebooku vzájemně blahopřáli ke svátku svatého Jiří. Facebookové cenzory údajně konsternovala anglická vlajka, která byla součástí blahopřání, jenž si Angličané posílali. Pro srovnání je to asi totéž, jako kdyby existoval nějaký svátek, který by se slavil výhradně na Moravě a všichni Moraváci by si posílali přání, jehož součástí by byla vlajka s moravskou orlicí, přičemž přání by jim byla smazána.

Svatý Jiří je patronem Anglie a na anglické vlajce je kříž svatého Jiří (viz titulní obrázek).  Ostatním uživatelům, kterým účet nebyl nijak napaden,  bylo zase zakázáno vyvěsit obrázek, který obsahoval slova „Proud to be English“. Po obrovském skandálu, který zrušení mnoha účtů Angličanů vyvolal, se zástupci Facebooku za cenzuru omluvili.

Uživatelé byli informováni, že snímky podporují „nebezpečné jedince a organizace,“ čímž porušili komunitní normy sítě o nenávistném projevu. Mnoho postižených uživatelů zuřilo. Kromě toho, že byly snímky odstraněny, byl některým „hříšníkům“ účet zcela zrušen, jiní dostali dočasné pozastavení. Cenzurní zákroky šokovaly Angličany o to víc, že je britské úřady vyzvaly, aby doma vyvěsili anglickou vlajku, namísto oslav, které musely být kvůli koronaviru zrušeny. Nevadí-li tedy anglická vlajka na domě, neměla by přece vadit ani na Facebooku! V sobotu se zástupce Facebooku omluvil s tím, že jejich  tým každý týden hodnotí miliony stránek, příspěvků a obrázků a občas prý chybují.

Facebook dodal, že omezení postižených účtů se odstraňují. Platformy sociálních médií se staly zvláště drakonickými při postihování takzvaných „projevů nenávisti“. Nenávistí se rozumí jakákoli kritika islámu, migrace, sexuálních či rasových menšin, ale často právě i projevy odporu ke globalizaci či projevy národní hrdosti. Například minulý měsíc byl bývalý muslim Hanni Afsar, žijící v Norsku, na 30 dní vykázán z Facebooku za vyvěšení komentářů kritických k islámu, finská poslankyně se stala předmětem policejního vyšetřování poté, co na Facebooku zveřejnila biblický verš kritický k homosexualitě a ve většině zemí EU jsou banováni uživatelé Facebooku, kteří napíší cokoli o Tommym Robinsonovi, přičemž třeba ve Švédsku je za zveřejnění jeho jména dokonce profil smazán.

A menší dovětek těm, kdo tvrdí, že Facebook je soukromá firma a může si dělat co chce. Vážení, to je sice pravda, ale taková cenzura, jaká tam běží nyní (sami přiznávají miliony smazaných účtů či příspěvků denně) tam začala až po intervenci EK, která na cenzuře trvala pod pohrůžkou likvidačních pokut. Zcela svobodné rozhodnutí provozovatele v tom tedy jistě není. To by ta cenzura běžela od samého začátku existence tohoto sociálního média.

Ostatně, vše výše uvedené je pro mne zásadním důvodem k tomu, že sociální sítě aktivně nevyužívám.

 

5/5 - (3 votes)
(Visited 158 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *