BRALI NÁM DĚTI

Napsal
Sdílet článek

Měla jsem v úmyslu napsat pár řádek k dnešnímu DNI MATEK, avšak po přečtení článku v SeznamZprávy (autor Michal Komárek)

Všichni jsme byli poslušní.“ Jak moc zlá byla škola za normalizace?

Musím reagovat a napsat, že pokud se někdo rozhodl takto, byla to jeho volba. Ne, nesoudím, nevyvracím. Ani se nepřidám jen k bijcům té doby, kteří v tom žili, někteří docela dobře. Všichni, dnes již tak čtyřicátníci a starší, totiž jsou tou dobou poznamenáni, protože v ní část života prožili.

„Ženská, co tě tak nadzvedlo?“ Pomyslíte si.

Z článku

– Paní J. K. začala po studiích učit v Havířově, kde její manžel dostal byt, protože se upsal dolům na deset let. A největší hrůzy minulého režimu prožila právě tam a právě tehdy. Nebyly spjaty s Pražským jarem, ani s nástupem normalizace, ani s problémy na škole.

Nejprve se nám narodil syn, a ten šel v roce do jeslí. Dcera se narodila v r. 1969 a už v pěti měsících jsem ji musela dát do kojeneckých jeslí.“

Tato věta je neskutečně zavádějící jedním směrem. Ano, mohlo to v případě paní J. K. a její rodiny být.

Milé ženy, které jste se staly maminkami v té době, opravdu vám někdo takto bral děti? A vy jste si to nechaly líbit. Vy jste neměly jinou možnost?

Jiná možnost!

V rozmezí let 1976 – 1984 jsem se stala třikrát šťastnou maminkou, a na rozdíl od paní učitelky mi nikdo děti nebral. Nikdo mě nedržel pod krkem, že MUSÍM dát dítě v pěti měsících do kojeneckých jeslí! Mateřská při prvním dítěti byla půl roku. No a co? Tak jsme žili jen z manželova „nehornického“ platu. Děti jsme dávali do jesliček až od dvou roků. Ale ani k tomu nás nikdo nenutil. I to bylo naše rozhodnutí. Našim rozhodnutím by bylo i kdybych byla ženou v domácnosti!

Tak rychle jsme zapomněli, i na to co nebylo tenkrát tak špatné špatné, tak málo jsme se poučili, tak moc jsme nyní , v době svobody, od sebe vzdálenější a vzdálenější.

P. S. Co tedy vlastně chceme?

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 182 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *