Byt k pronajmutí?

Napsal
Sdílet článek

V nájemním bytě si můžete zřídit trvalý pobyt, pronajímatel vám nesmí bránit.

I když ve smlouvě o pronájmu bytu pronajímatel výslovně uvede, že se podnájemník nesmí v pronajímaném bytě přihlásit k trvalému pobytu, má smůlu, protože…

Z hlediska zákona není možné takto nájemce omezovat, takové ustanovení je neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě vůbec zákaz nebyl a trvalý pobyt si v takovém bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatele.“ slova E. Hekšové, ředitelky spotř. org. dTest.

Ve zmiňovaném článku se (mimo jiné) dočtete

– zákaz trvalého pobytu je neplatný

– jak si takový trvalý pobyt sjednat

– co dělat po odstěhování nájemce.****

Pokud si někdo vybaví termín „přechodné bydliště“, tak opravdu už jen ve vzpomínkách, protože český právní řád nic takového už nezná. Když už tak „doručovací adresa“ Pokud máte dojem, že v některém velkém domě (např. v Praze, ale i jinde) je hned v přízemí uvedeno sto firem – s (jen) doručovací adresou a zeptáte se recepčního (je-li tam), zda nějakou z firem uvedených, konkrétně zná, či se setkal s nějakým z jejích (třeba majitelů, společníků…), řekne vám, že nikdy a že nejste zdaleka první, kdo by rád s někým z firmy té a té (vlastně tak nějak utajené) mluvil, resp. něco řešil.

Tento problém mě netrápil a netrápí (ani z jedné strany), ale znám několik lidí, kteří „si pěkně naběhli“. Případ kamarádky. Dům (opravdu pěkný, velmi zachovalý) po rodičích, se bude hodit vnučce, až dospěje a bude ráda, že bude mít kde (a v hezkém místě) bydlet. Takže ? Zatím pronajmout. Pětičlenná (slušně vypadající ) rodina původně, ale pak jich tam často přebývalo více, se nepovedl. Prvních pár měsíčních nájmů platil, pak už ne. Přesto, že pán si velmi slušně vydělával v Německu. A dostat je z chalupy trvalo víc než rok (i přes právníka!!) – vlastně až když oni sami chtěli a odstěhovali se. Ze dne na den, bez jakéhokoliv oznámení, zmizeli jak pára nad hrncem. Klíče od domu vhodili do schránky.

Dům po odstěhování? Co mohli ukradli, mnohé zničili.,. Kamarádka neměla sílu ani chuť po nich něco vymáhat s tím, že hlavně že už jsou pryč.

**** Celá rodina měla co dělat po odstěhování tohoto nájemce – dát dům (svůj majetek) do pořádku.

Určitě je větší množství podnájemníků slušných. I když více v našich zákonech (domnívám se) nahrává těm „vyčuránkům“.

P. S. O případných exekutorech snad až někdy jindy.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 176 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *