Černý pasažér

Napsal
Sdílet článek

Pokud jste viděli starý film, s Vlastou Burianem v hlavní roli, Přednosta stanice, asi víte kdy i vy můžete být černým pasažérem. Jízdou bez platné jízdenky. Samozřejmě ne záměrně (i když???) , ale často i shodou nepříjemných náhod.

Když píšu ne záměrně, stalo se toto i mně. Opravdu už je to mnoho roků zpět. Vzpomínám si. Byl červenec, horko k padnutí a já dobíhala, s tenkrát asi dvouletou dcerou v náručí , aby mi autobus MHD neujel. Podařilo se, jako poslední jsem nastoupila, hned za mnou se zavřely dveře. Postavím to svoje děcko na zem, rozhlížím se kam si sedneme – bylo téměř obsazeno. Aha – tamhle je volná sedačka. Autobus již jede k další zastávce, já se přidržuji jednou rukou, abych neupadla, druhou rukou držím svoje děcko. Čurky potu mi stékají po celém obličeji, po zádech. Sotva na tu volnou sedačku dcerku posadím, už je u mě revizor a – kontrola jízdenek. Samozřejmě jsem jízdenku měla, ale v peněžence, peněženku v kabelce. Nenechal si vymluvit, že prioritní, a otázkou minuty, je pro mě zajištění bezpečí malého dítěte.

Byl to opravdu důsledný pracovník, snad hoden vyznamenání dopravního podniku za vzornou a příkladnou iniciativu.

V mých očích to byl b…ec. Ta jízda na černo mě stála (tenkrát) dvě stovky.

Ovšem, v současné době mám při označování jízdenky v MHD u nás poměrně problém. Po označení bych si musela vzít brýle na blízko, abych viděla platný aktuální údaj (drobným písmem na okraji jízdenky). Ale nemusím – označovač jízdenek hezky cinkne – zvláštní zvuk – což pro mě znamená označeno – nejedu na černo. Ovšem stalo se mi, že jsem měla akutní problém se sluchem (taková lapálie se snad může přihodit jen mně!) a jela do nemocnice na ošetření. Tak to jsem na jízdenku neviděla, ale ani jsem cink neslyšela.

Jednou se mi nějakým nedopatřením dostala „jetá“ jízdenka do nových – k použití. Sáhnu do peněženky, kde mám nové platné jízdenky, vezmu jednu z nich (jako vždy) označím – nevidím, ale cink slyším – v pořádku. Jenže jel revizor a ten viděl, ne jako já. A protože to tentokrát nebyl b…ec, jako ten horlivec před mnoha lety, pochopil – jízdenek nových jsem měla v peněžence ještě pár dalších – takže cvak a hotovo.

Poučena – použitou jízdenku, po výstupu, ihned vyhodím do koše. Žádné dát si ji do kapsy, do kabelky – prostě pryč s ní!

Napadlo mě, proč by měl revizor chodit ve vozech sem a tam, proč jim neusnadnit práci. A práci nesnadnou – já bych to nedělala ani za zlatý prase. Tak jako jsou vyhrazena místa pro invalidy, což je v pořádku, navrhuji zlepšováček – jednu až dvě sedačky v každém voze MHD označit – pro černého pasažéra. Revizor by nastoupil do vozu, koukl jen na „černou sedačku“ – buď vybral pokutu nebo vidí „vůz čistý“ a stihl by kontrol daleko více – byl by více produktivní. Hmm hmm – myslíte si, že je to dobrý nápad?

P. S. Možná si ho nechám patentovat.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 88 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *