Chatrč

Napsal
Sdílet článek

Chatrč je poněkud zavádějící název filmu (The Shack, USA 2017), který začíná jako celkem zajímavá detektivka. Ale pak se to sesype tak, že člověk zapomene i kde má boty, aby mohl prchnout z místnosti.
Režiséra Hazeldina muselo v průběhu natáčení navštívit nějaké liberální komando. Mohlo to proběhnout takhle:
„Člověče,“ řekne šéf skupiny, „vykašli se na krimi, z tohoto filmečku se dá vytřískat mnohem víc.“
Režisér na to: „No jo, lidi, ale já už mám natočenou půlku filmu. Přece to nezahodím.“
„Neboj, rejžo, něco s tím provedeme.“

A jak řekli, tak udělali.
Někdy v padesáté minutě filmu hlavní hrdina Mack (běloch, Bůh mi odpusť, ale je to nutné zdůraznit, jak vyplyne z dalších událostí) při pátrání po ztracené dcerce narazí v zasněžených horách na osamocenou chatrč. Z nejasných náznaků divák pochopí, že se zde stalo něco strašného. Mack roztříská chatrný nábytek, potom vyběhne ven a v tom… kolem něj bezstarostně prochází jakýsi chlapík, jako by se nechumelilo. Připomínám, že jsme v horách, kde by kromě chatrče a Macka neměla být ani noha. Rozhodně ne žádné korzo. Chlápek vypadá – svatá korektnosti odpusť – jako mladý Arab, připomínající ty statné chasníky prchající před válkou se SmartPhonem u ucha. Muž Macka osloví jménem, jako by se znali od jeslí a praví ať ho následuje. Najednou sníh mizí a všude okolo se rozprostírá příroda jako vystřižená z publikací Svědků Jehovových. A také…chatička.

Mack a jeho průvodce nakráčí dovnitř. V této chvíli jsem sice už tušil nějakou filmařskou zradu, ale ránu palicí jsem nečekal.

Uvnitř stojí postarší černoška se založenýma rukama a dobráckým úsměvem. Vedle ní se trochu nesměle ošívá dívka asiatského typu.  Všichni čtyři dokopy jsou totálně rozmanití. Rasově a genderově vyrovnaný ansábl. Každé neoliberální srdce muselo zaplesat radostí.

Tak abych to zbytečně nenatahoval: Ta černoška se představí jako Bůh, Arab není žádný Arab, ale Ježíš Kristus. Jen ta mladá Asiatka tam nějak pořád nepasuje.  Později se ukáže, že by mohla být duchem svatým. Tedy Svatá Trojice v neoliberální verzi 2.0.

Zbytek filmu je už jen samá debata o morálce a náboženství ve stylu New Age, během které Mack úplně zapomněl na svůj původní záměr – najít ztracenou dcerku – a ponořil se do mudrování o smyslu životu a do výměny názorů s bohem (resp.s bohyní) a s duchem (duchyní?) svatým (svatou). Občas si své řekne i blízkovýchodní Ježíš Kristus.

Ještě, že jsem na Vánoce dostal od syna lahev skvělého rumu Republika Božkov. Teď se hodil. Vypil jsem jeho dostanou část a zauvažoval o vstupu do KKK.

 

(Visited 159 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Když odhlédneme od rasového zastoupení hlavních postav – kromě Trojice a Macka (bělocha) se Bůh objevuje ještě jako starý Indián, tedy domorodý Američan, a ansámbl doplňuje hispánka představující Moudrost – což je zřejmě povinná úlitba Hollywoodu:
    Jde o křesťanský film, který se snaží odpovědět na otázku “proč Bůh nezabrání utrpení nevinných” (zde Mackova dcera unesená a zabitá úchylem). Mack bojuje sám se sebou – chce potrestat viníka, a božský tým mu vysvětluje, že to není řešení. Postupně to pochopí a odpustí, čímž se zbaví velkého břemene.
    Křesťanské vysvětlení utrpení – je způsobeno zlem v padlém světě – není moc dotažené. Mack nebyl v náladě na filozofování, a tak se zapomněl zeptat proč někteří trpí víc než jiní. Proč se někdo v utrpení už narodí. Nebo proč existuje vrozená nerovnost mezi lidmi. Na to uspokojivé odpovědi abrahamovské tradice nemají, protože neobsahují reinkarnaci, která to vysvětluje jasně. Jako úvod doporučuju videa s příběhem Jamese Leiningera na Youtube, např. https://www.youtube.com/watch?v=h82PwADicl8

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *