Chci vidět na maminku

Napsal
Sdílet článek

Už je to poměrně dávno kdy jsem měla malé děti. Koupit a hlavně vybrat hluboký kočárek nebyl problém. Prostě většina maminek vozila svá mimča v kočárku vyrobeném u nás v Libertě. Kočárek (stál tenkrát asi tisíc korun) byl prostorný, omyvatelný, dobře se vozil i v autě – podvozek s kolečky se složil – šup do kufru auta a děcko se nemuselo přendavat nikam – „vanička“ do auta na zadní sedačku. Nebylo to bezpečné, já vím. Ale bylo to , tak před 30 – 40 roky tak.

Dnešní maminky to mohou mít složitější. V čem? Ve výběru – tvaru, materiálu, velikosti koleček, odpružení, ceně …..a velikosti kočárku. Někdy vidím maminku s kočárkem a nevím jestli se tam nějaké dítě vůbec vejde, jen kolik měsíců a třeba v zimě ještě ve fusaku. Tak maličký prostor na děcko – jak krabice na boty (kozačky) na kolečkách.

Když naše dítě trochu povyrostlo hluboký kočárek jsme odložili a vozili ho v kárce (dnes se tomu říká prý sporťák). Některá kárka byla ještě bez boudičky, ale většinou už boudičky kárky měly.

A bylo to takto – kočárek – kárka byla vždy tak , aby maminka viděla na dítě a dítě vidělo na maminku.

Prostě při chůzi s kočárkem jsem měla vždy dítě na očích a dítě mělo na očích mě. Mluvila jsem na ně, slyšelo mě. Dívala jsem se na ně. Vidělo mě.

Nevím co je to dnes za módu, kdo to vymyslel, maminka jde s takovým kočárkem a naprostá většina má boudičku obráceně. Ano, dítě může maminku slyšet, ale nevidí ji a když mamča chce dítě vidět musí zastavit, popojít, na dítě se podívat a pak mu zase zmizí z očí. Myslím si, že takové děcko chce maminku nejen slyšet, ale i na ni vidět.

Možná si řeknete, bába jedna tomu nerozumí, neví co je v módě. Milá některá maminko, až povezete ve svém takovém moderním sporťáčku vaše dítě, zkuste se zamyslet nad tím jak a kde je lepší, hlavně pro vaši ratolest, mít boudičku.

Toto jsem si poznamenala asi před půl rokem, prostě vidím, pozoruji a tak jsem si „o tom“ písla. Ovšem vůbec mě nenapadlo, že těchto pár vět – skutečně jen můj postřeh – rozšířím o část druhou a to po přečtení článku z časopisu Žena a život (květen 219) s názvem:

Kočárek je módní doplněk, který podtrhává krásu maminky.

U dětských autosedaček je nutné hledět především na bezpečnost, u kočárku se můžete rozhodovat podle vkusu“, říká Martin Poš, ředitel společnosti CYBEX, která vyrábí nejlépe hodnocené sedačky a kočárky na světě.

Z článku vybírám – doslovně uvedeno.

– Rád říkám, že kočárky neděláme pro děti, ale pro rodiče.

– Pro dítě je důležité, aby mělo v kočárku dost místa a aby dobře houpal, ale jak vypadá je mu úplně jedno. (OK – moje poznámka)

– Zato pro ženu je kočárek něco jako kabelka.

* Kočárek má být módní doplněk, který podtrhává krásu maminky nebo životní styl tatínka.

V článku je poměrně dost informací a ne špatných, naopak. Myslím si, a snad ne sama, že prioritně je kočárek pro dítě. Zmínka o kabelce jistě byla nadsázka ale, promiňte, s větou označenou * nesouhlasím ani v nadsázce.

Panu řediteli přeji hodně skvělých nápadů v oblasti výroby autosedaček a kočárků.

P. S. Kdyby navrhoval a vyráběl boudy pro pejsky – co by bylo asi prioritní?

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 153 times, 1 visits today)
Sdílet článek

3 comments

  1. máte naprostou pravdu, to samé si myslím už několik let.
    není nic důležitějšího, než malé dítě, a pro to dítě je nejdůležitější pocit bezpečí. ty moderní “biomatky” sice řeší kdejakou kravinu, ale vůbec nedokážou pochopit, že pro takové maličké dítě je jízda v kočárku, kdy nevidí na mámu, prostě jízda podivným neznámým a nebezpečným světem. něco s ním drncá, někam ho to veze a ono nic nechápe. ta dnešní matky jsou ve většině tak hloupé, že je opravdu nejdříve zajímá, kolik ten krám stojí (protože se tím musí přece pochlubit), hlavně aby to bylo značková a barvou se mi to hodilo k botám, a dítě je až někde na konci.
    a ty hloupé “matky” ani nenapadne, že by se třeba dítě mohlo začít dusit, mohla by mu vletět do úst včela, ale ony budou klidně kvákat do mobilu a nic nebudou vědět…

  2. Jo maminky, to má ta paní pravdu co napsala ten článek. Nejhorší je, že si stále stěžujou jak je všechno drahé. Nikdo přeci nechce středověk, ale ženský který nemaj moc peněz,tak považujou za naprosto bezpodmínečný mít plínky z drogérie, stojí to skoro tři stovky. To dítě to prosere cca za týden. Vždyť jsou i bavlněné a stačí je vyvařit, vyprat, vyžehlit. Jéžiš ale to s těma nastavenejma drápama nejde, že jo. A to mají dnes pračky. Místo kecání do mobilů si dám čas a uvařím dítěti zeleninový obídek – čerstvý, dále nastrouhám mrkvičku, jablíčko, dneska třeba i mango atd atd. Ale zase ouvej mám nastavený drápy od Vítnamců, tak to nejde. Tahám zásadně dítě v obrovským kočáru sebou do sámošky, kde se sotva vejde s tou línou prdelí sama, natož s kočárkem. Když vycítí nesouhlas okolí, tak se podívá kolem sebe pohledem Já jsem přece matka, kdo je víc!!! No a vrcholem je přeci setkání s kámoškou v restauraci, kde mají pro parchanty i hrací koutek a tak tam budeme otravovat ostatní hosty až do zavíračky. Před 50 lety jsem NIKDY neviděla ožralou matku s miminem v kočárku. NIKDY. Tak si to holky dávejte,zvýšilo se vám útratné na dítě o 80 tisíc ročně, což je moje roční penze.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *