Chmelařům prý chybí zahraniční posily. A co tak nudící se studenti?

Napsal
Sdílet článek

Dnes mne na Seznamu zaujal tento článek, kde je doslovně uvedeno: “Čeští chmelaři řeší zřejmě největší problém v novodobé historii. Kvůli uzavřeným hranicím jim chybějí stovky brigádníků, které potřebují na drátkování.” Nevím, co mladý reportér tou novodobou historií myslí. Pokud období po roku 1990, tak pak možná. Jenže pokud má na mysli třeba poslední století nebo delší časový úsek, pak se velmi mýlí. Předtím se cizinci příliš na podobné práce nevyužívali. Zastali je totiž studenti SŠ a VŠ.

Jistě mi vy, kdo jste – podobně jako já – prošli školstvím všech stupňů ještě za minulého režimu potvrdíte, že tehdy nebylo ničím neobvyklým využívat na podobné sezónní práce studenty. Na jarní práce na chmelnicích byli využíváni většinou studenti středních škol z chmelařských oblastí, na sklizeň pak vysokoškoláci z celé republiky. Já sama jsem absolvovala třítýdenní chmelovou brigádu těsně před nástupem do 1. ročníku VŠ, tehdy jsme považovali podobné brigády za zcela normální.

Tři týdny jsme trávili na česačce, kde jsme pracovali na dvanáctihodinové směny od 14 do 02 hodin do rána. Už jsme byli coby začínající vysokoškoláci plnoletí, mohli nás tedy vytížit na maximum. Za tři týdny jsme tehdy měli jediný den volna, ale na druhou stranu jsme si na tu dobu celkem slušně vydělali.

Proč se tedy nevyužije dnešní zpovykaná mládež, momentálně sedící doma a nudící se? Školy jsou uzavřené a není nic jednoduššího, než kontaktovat třeba střední školy z chmelařských oblastí, aby se spojily se studenty s nabídkou brigády. Mnohé rodiny jsou jistě v ožehavé finanční situaci, způsobené výpadkem příjmů vlivem pandemie, takže se může další příjem hodit. Nebo si prostě mohou mladí přivydělat nějakou tu korunu pro vlastní potřebu a pomoci zároveň našemu zemědělství.

Dřív byly podobné brigády studentů středních a vysokých škol běžné. Pokud by se v původně nastaveném trendu, kdy se studenti podobných brigád automaticky účastnili pokračovalo, nebyl by dnes žádný problém s pracovními silami v zemědělství. A mladý reportér, který samozřejmě z vlastní zkušenosti neví, co je to chmelová brigáda, by tak hloupě neprohlašoval, že hlavním problémem je nedostupnost levné pracovní síly ze zahraničí. Ne, to hlavním problémem není.

Vážený pane redaktore ze Seznamu, hlavním problémem je vaše generace, kterou k podobné práci současný systém nevedl tak, jako nás. Naopak, naučili vás, že manuální práce, obzvlášť pak v zemědělství, je něco ponižujícího. Pak se nemůžete vy, ani pěstitelé chmele divit, že se nedostává pracovních sil. Za minulého režimu jich bylo dostatek a bylo by jich dost i nyní, pokud by se v chmelových brigádách na středních a vysokých školách pokračovalo i po roce 1990.

 

(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *