Chorvaté budou přijímat sirotky bez doprovodu na základě nařízení českého zástupce v radě Evropy

Napsal
Sdílet článek

Většina lidí si jistě myslí, že v období, ve kterém se celá planeta potýká s pandemií koronaviru, bude dosud velmi silně prosazované téma migrace zcela upozaděno. Jenže vše se zatím jeví přesně naopak. Některé evropské země vítají úplně stejně jako dřív a to i přesto, že jinak mají zavedena poměrně přísná opatření proti šíření koronaviru. A Rada Evropy pro migraci skutečně nezahálí, jak se přesvědčíte níže. Mimochodem, věděli jste, že tím, kdo řídí migraci v rámci EU a podněcuje evropské země k přijímání “syrských vousatých sirotků” je Čech?

To, že vítá Německo nebo Švédsko není samozřejmě žádná novinka a nikoho to jistě neudiví. Dokonce to dělají dobrovolně, bez podněcování ze strany EU či jiných podvratných organizací. K vetřelce vítajícím zemím se však nyní přidalo i Chorvatsko. Údajně pod tlakem Rady Evropy se chorvatský premiér Andrej Plenković rozhodl, že obrátí kurz a umožní “nezaopatřeným nezletilým migrantům” vstoupit do jeho země. Plenković se v lednu sešel s Pejčinovićem Burićem, současným generálním tajemníkem Rady Evropy. Burić je také z Plenkovićovy středopravé chorvatské strany demokratické unie. Mezi tématy, o nichž diskutovali, byl  význam „stanovení evropských norem“ na celém Balkáně a ve východní Evropě, zejména ve vztahu k mezinárodnímu právu a lidským právům.

Dochází vám, co to znamená? De facto nejen Balkán, ale celá tzv. východní Evropa (k níž jaksi počítají i nás a to přesto, že jsme geograficky Evropou střední) by dle názoru chorvatského premiéra měla tyto “vousaté sirotky bez doprovodu” vítat. Rétorika skutečně hodná Šojdrové, jako by byli z jedné líhně, což ale pravděpodobně i jsou. Další informace z článku, který o rozhodnutí Chorvatska informuje, jsou ovšem ještě zajímavější:

V květnu 2019 vydal zvláštní zástupce Rady Evropy pro migraci a uprchlíky Tomáš Boček zprávu o migraci mezi členskými státy a zdůraznil, že je třeba „respektovat lidská práva migrantů“ a zajistit, aby azyl dostali všichni, kdo jej potřebují. V roce 2018 Boček citoval zprávy o tom, že s migranty  chorvatští důstojníci na hranicích špatně zachází, a vyzval k vytvoření „důvěryhodných mechanismů  vyšetřování“, které by se jimi zabývaly. Burić zdůraznil, že Chorvatsko tato doporučení dodrží. „Tato instituce se domnívá, že děti migrantů jsou obzvláště citlivou záležitostí, jde zejména o nezletilé osoby bez doprovodu,“ řekl na setkání Burić.

Komisař Rady pro lidská práva také kritizoval zacházení s migranty, kteří přišli z Bosny a Hercegoviny ze strany chorvatských pohraničních důstojníků, a tvrdil, že jde o porušení Úmluvy o lidských právech. Plenković v reakci na Burićovy návrhy údajně uvedl, že „by to neměl být problém.“ Kromě Rady Evropy drží Chorvatsko na rok 2020 také předsednictví Rady Evropské unie. Země se stejně tak v blízké budoucnosti snaží připojit k evropské Schengenské zóně i k eurozóně, což je možná důvod, proč její představitelé touží především v současnosti potěšit Brusel a Štrasburk. V Záhřebu se má příští měsíc konat také summit Evropské rady na západním Balkáně.

Tolik tedy základní informace ke změně politiky Chorvatska, které dosud bránilo vstupu vetřelců na své území. Nyní se však nehodlám věnovat Chorvatsku, ale ráda bych upozornila na dva velmi zajímavé fakty, které z uvedeného článku vyplývají.

Tím prvním je velmi zajímavý fakt, že na přijímání  “sirotků bez doprovodu”  tlačí zvláštní zástupce Rady Evropy pro migraci a uprchlíky Tomáš Boček. Právě on je pravděpodobně tím, kdo inspiroval Šojdrovou k její neutuchající snaze nasunout do naší země výsadek džihádistů. Případně je možné, že je to naopak – Šojdrová tento nápad vnukla svému krajanovi Bočkovi. A vůbec, tušili jste, že je tím nejvyšším představitelem přes migraci v rámci EU právě občan ČR? Že to právě on velmi pravděpodobně podněcuje i ostatní země k přijímání vousatých sirotků? 

Druhou zajímavostí této zprávy je fakt, že došlo k prosazení přijímání vetřelců právě do Chorvatska, které má být součástí Schengenu a zároveň další “vítací” zemí. Budou však především jednou ze zemí, kde se budou invazisté s falešnou identitou nezletilých bez problémů koncentrovat a proudit pak dál do Evropy. Právě Chorvatsko bylo jednou z dosud uzavřených bran invazi a vetřelci se tak nemohli přes hranice dostávat až tak masově, jako mezi zeměmi Schengenu.

Prozatím jsou sice hranice mezi evropskými zeměmi kvůli koronaviru uzavřené, nicméně EU velmi tlačí na jejich opětovné otevření, ke kterému beztak dřív či později dojde. A jak jsme se mohli nyní přesvědčit, tak ani uzavřené hranice invazi zcela nezabrání. Po opětovném otevření schengenského prostoru však můžeme očekávat novou vlnu invaze, tentokrát za aktivní podpory nejen EU, ale také Turecka.

 

(Visited 158 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *