Chystají Turci námořní úder proti Řecku a okupaci ostrovů, či “jen” migrační trasu pro vetřelce?

Napsal
Sdílet článek

To už by samozřejmě byla zcela regulérní válka. Dnes začínají Turci s vojenskými manévry, které jsou “údajně” vojenským cvičením. To má sestávat z přesunu jejich 31 bitevních lodí. V bojových sestavách se přesouvají v těsné blízkosti řeckých teritoriálních vod kolem řeckých ostrovů do jižní části Egejského moře. Podle oznámení, které turecká vláda učinila prostřednictvím Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) podle Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, budou Turci do konce týdne cvičit protiponorkové a protilodní operace.

Podle řeckého serveru Pronews.gr se v cloně vytvořené tureckými bojovými plavidly podařilo proklouznout do řeckých pobřežních vod u ostrova Lesbos gumovému členu s 56 migranty. Krátce po nelegálním přistání na ostrově byli migranti na základě upozornění místní domobrany zadrženi policií. Všichni příchozí byli umístěni do karantény. Před umístěním do izolace byli poučeni o tom, že Řecko odmítá přijímat žádosti o azyl. Stejně jako migranti z lodi, které se podařilo na ostrově přistát minulý týden, budou nově připluvší po skončení karantény předvedeni před imigrační správu a ve zkráceném řízení vyhoštěni.

Spekuluje se o možném přesunutí těžiště migračního toku opět na moře. Na opevněné řecko-turecké hranici v Evrosu včera panoval relativní klid. Za řevu „allahu akbar“ jej házením kamení na řecké policisty občas narušovali vetřelci z turecké strany hranice. Včera dopoledne se ale pokusil vniknout do přístavu Alexandroupolis v ústí pohraniční řeky Evros gumový člun s pašeráky a 30 migranty na palubě. Před vplutím do řeckých teritoriálních vod byl člun zastaven hlídkovou lodí řecké Pobřežní stráže. Během kontaktu s kontrolující lodí se pašeráci pokusili pohraničníky napadnout dlouhými meči. Řekové je s pomocí dlouhých kovových bidel vytlačili z řeckých pobřežních vod a postupně je dotlačili až k tureckému pobřeží.

Turecké námořnictvo provádí jen během probíhající migrační invaze druhé vojenské cvičení v těsné blízkosti řeckých teritoriálních vod kolem řeckých ostrovů. Během prvního týdne současné migrační invaze řecké minolovky „vyprovodily“ z řeckých pobřežních vod 8 z 11 ponorek, které Turci poslali na cvičení  do mezinárodních vod kolem řeckého pobřežního pásu. EastMed Strategic Studies Institute v minulý týden zveřejněné studii varoval před možným pokusem Turecka o vojenskou invazi na řecké ostrovy mezi Krétou a Kyprem. V této oblasti se pod mořským dnem nachází rozsáhlé zásoby ropy a plynu, kterých by se Turecko chtělo zmocnit.

Turecký prezident Erdogan loni vypověděl Mírovou smlouvu z Lausanne, kterou byly v roce 1923 po skončení 1. světové války stanoveny hranice mezi Řeckem a Tureckem. Následně  jménem Turecka vznesl územní nároky na řecké ostrovy od svého pobřeží až k pobřeží Itálie. V loňském roce turecké firmy spadající do Koncernu AYOK, který ovládá armáda, zahájily nelegální těžbu plynu v pobřežních vodách Kyperské republiky. Po stížnosti Kypru v OSN turecké námořnictvo několik měsíců provádělo blokádu ostrova Kypr a bránilo ve vplutí i lodím z EU.

Bezzubá EU nakonec podporuje spíš Turky. Skandální je, že například tři ze čtyř obrněných transportérů, které turecká armáda použila na prorážení řeckého plotu, platí EU. Bruselem vyslaný Frontex pak prý u hranic pomáhal spíš vetřelcům, než Řekům. Invazisty lovil z řeky a převážel je na řeckou stranu, namísto zpět do Turecka. EU také dlouhodobě odmítá uvalit na Turecko sankce. K této otázce se dokonce v EP hlasovalo, návrh na zastavením všech plateb do Turecka však byl zamítnut, většinou frakcemi lidovců, socialistů, Renew a Zelených. EU opět – jako obvykle – potvrdila, že je nejen k ničemu, ale dokonce škodí.

V diskuzi pod článkem p. Davida, který o tureckých manévrech informuje, jsem narazila na diskuzní příspěvky Řeků, kteří tvrdí, že také řecká média a politici lžou. Vetřelce prý totiž většinou nehodlá vláda deportovat, ale mnozí z nich se jen přemístili z ostrovů do řeckých obcí na pevnině, kde zůstanou. Přijímají je pak většinou ty obce, které mají “sluníčkářské” vedení. Diskutující tam uvádí, že tedy i jejich vláda je zrazuje a na politiky nadávají. To by plně korespondovalo i s faktem, že se podařilo už 30 000 muslimských vetřelců přemístit přes Řecko do Albánie. Předpokládám, že jakmile pomine epidemie koronaviru, vydají se invazisté dál do Evropy.

Turci zneužívají stávající situace, kdy se drtivá většina Evropanů zajímá výhradně o koronavirus. Problémy, se kterými se potýká Řecko, nikoho nezajímají. A to přesto, že se Erdogan neustále chlubí tím jak buduje novou Osmanskou říši. Evropané by si měli uvědomit, že do ní chce zahrnout většinu Evropy, nejen řecké ostrovy.

Naše média k situaci v Řecku mlčí. Budou mlčet i poté, až se v Řecku objeví první mrtví v důsledku stávající turecké invaze?

(Visited 2 338 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *