Co je na koronaviru nejzákeřnější?

Napsal
Sdílet článek

Zpočátku, ještě v době, kdy se koronavirus šířil pouze v Asii, si mnozí z nás mysleli, že je to jen nějaká nová chřipka či něco ve stylu SARS a MERS, tedy nemocí, které se nerozšířily až tak plošně. Nicméně s tím, jak se tato nemoc šíří po celé planetě, je jasné, že to “obyčejná chřipka” není.

Zařekla jsem se, že na téma koronaviru už psát nebudu, nicméně velmi mne zaujaly výsledky nejvíce “protestované” země světa. Tou zemí je Island, který má zhruba stejný počet obyvatel, jako Brno. Takže nakonec pro ně zřejmě nemohl být až takový problém přistoupit na plošné testování. Otestovat se tam může skutečně kdokoli, dokonce i ten, kdo nepřišel vědomě s nikým nakaženým do kontaktu nebo nemá vůbec žádné příznaky.  Tedy nejen, že nemá zvýšenou teplotu, ale ani nekašle. Prostě může se testovat i ten, kdo se cítí tak, jako obvykle.

To, co zjistili při testování, bylo nakonec více, než zajímavé a to právě proto, že testovali skutečně každého zájemce. Procento protestované populace na počet obyvatel je na Islandu zdaleka největší, takže i proto je ideální pro srovnání. V ostatních evropských zemích se většinou testuje jen ten, kdo má příznaky a mnohdy, jde-li  o jinak zdravého a mladého jedince, se zcela bez testování jen doporučí nemoc vyležet, aniž by se zjišťovalo, čím nemocný trpí. V žádné jiné zemi netestují kohokoli, kdo na test přijde, tedy i člověka, který je zcela bez příznaků a bez vědomého kontaktu s nakaženým. Nikde jinde v Evropě ani nevyzývají k testování i subjektivně zdravé občany.

O čem tedy výsledek testu hovoří? Především o tom, že dokonce polovina z více, než 800 pozitivně testovaných, nevykazovala vůbec žádné příznaky. Žádná zvýšená teplota, kašel, únava…nic. Podobným způsobem se testovalo i v jednom malém italském městečku u Benátek, kde otestovali celou populaci (kolem 3 tisíc obyvatel) a i tam byly výsledky podobné. Spousta lidí neměla žádné příznaky.

A nyní to srovnejme s chřipkou. Pokud se nakazíte chřipkou, během dvou dnů se objeví příznaky a vy zůstanete doma ležet, nejste-li  tedy workoholik a nerozhodnete se jít s chřipkou do práce, tam ji roznášet a přecházet. Většina lidí se však léčí doma a chorobu dál přenese maximálně na členy domácnosti. Bezpříznaková chřipka neexistuje, každý má alespoň nějaké příznaky, které nakaženého nutí se z nemoci většinou vyležet. 

Je-li však dokonce až 50% nákaz koronavirem zcela bezpříznakových, pak nakažení o přítomnosti viru ve svém organismu nic netuší. Většina zemí tyto lidi ani netestuje a vlastně ani tyto nakažené nenapadne se nechat testovat. I proto je nutné brát udávanou úmrtnost s rezervou, velké množství nakažených není ve statistikách vůbec zahrnuto. Naopak, mrtví tam jsou zahrnuti takřka všichni. Pokud se už tedy přijde na to, že byl nakažen někdo bez příznaků, tak je to spíš náhoda.

Nezvykle dlouhá inkubační doba, značně vysoké procento nakažených bez jakýchkoli příznaků a schopnost viru poměrně dlouho přežít mimo tělo hostitele. To jsou všechno atributy “ideální biologické zbraně”. Bude-li totiž někdo chtít rozšířit jiný, třeba mnohem smrtelnější druh viru po planetě, tak právě COVID-19 je skvělým testem toho, jak lze takovýto virus rozšířit. Virus, podobný například v současné době nejsmrtelnější nemoci ebole (úmrtnost je 50-80% – dle kmene) s podobnými vlastnostmi jako má COVID-19, by byl tou nejhorší smrtící biologickou zbraní. Jak se nedávno vyjádřila česká molekulární genetička Soňa Peková, tak virus byl velmi pravděpodobně vytvořen uměle, tedy výše uvedené spekulace by nemusely být jen konspirační teorií.

Právě fakt, že tato nemoc může u tak obrovského množství nakažených probíhat zcela bezpříznakově a tedy být nevědomě roznášena, je na COVID-19 tím nejzákeřnějším.  Na druhou stranu by to znamenalo, že ve finále bude mít vytvořenu imunitu mnohem víc lidí, než se vůbec tuší. Pokud tedy COVID-19 náleží k těm infekčním nemocem, které nelze dostat 2x, pak by bylo zcela logicky další podobně plošné rozšíření nákazy velmi nepravděpodobné. Virus už totiž bude mít k dispozici mnohem méně hostitelů, než nyní, kdy neměl imunitu vůči zcela novému viru vůbec nikdo.

Plošné testování na Islandu tedy prokázalo, že v jiných zemích světa nejsou deklarované případy pozitivních testů nejspíš ani polovinou skutečně nakažených. Skoro nikde se totiž občané bez příznaků netestují. 

 

 

 

(Visited 104 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *