Co se stalo v Bejrútu? (videa)

Napsal
Sdílet článek

O explozích, k nimž došlo včera v libanonském hlavním městě, už jistě četl každý z vás. K dispozici je také spousta videí, několik z těch, co byly zveřejněny na různých zahraničních webech, zveřejňuji i zde. Co mne zajímalo možná víc, než spekulace mainstreamových médií, byly spekulace médií mimo mainstream, ale i názory lidí, kteří buď v Libanonu žijí nebo se problematikou velmi rychle islamizované, dříve křesťanské země zabývají.

Nebudu činit žádné závěry, ale mezi nejčastěji zmiňovanými spekulacemi se vyskytoval Hizballáh, který tam měl mít tajný muniční sklad, případně muslimové jako takoví, bez nějaké konkrétní specifikace určité bojůvky. Podle všeho však nikdo nevěří oficiální verzi nešťastné náhody. Politická situace v Libanonu byla totiž v poslední době poměrně bouřlivá, jedna demonstrace střídala druhou.

Libanon – kdysi “Švýcarsko orientu”, dnes islamizovaná země, už nemá s křesťanským Libanonem nic společného. Už jde o zemi,  která se začíná podobat jiným okolním islámským zemím.  Je také odstrašujícím příkladem pro evropské, rychle se islamizující země.

Nemá cenu tedy dál spekulovat, asi bude nejlepší si ještě nějakou dobu počkat, než se objeví informace, které by událost lépe osvětlily. Níže se můžete podívat na videa, která jsem na našem mainstreamu zatím nezaznamenala. I když je samozřejmě možné, že se tam ještě objeví.

První však není video ke včerejší události. K videu níže (v AJ) jen dodám, že v zemi je oficiálně registrováno 18 uznávaných náboženských sekt a směrů, včetně alavitů, arménských katolíků, arménských ortodoxních křesťanů, asyrských křesťanů, chaldejských, koptských křesťanů, drúzských, řeckých pravoslavných křesťanů, řeckých katolíků, ismailitů, židů, římských katolíků, maronitů, protestantů, sunnitů, šíitů, syrských katolíků a syrských ortodoxních křesťanů.

Libanonské zákony vyžadují, aby většina z těchto osmnácti sekt či náboženství sdílela moc ve vládě, čímž se její politický systém stal jedním z nejsložitějších na světě.

 Křesla v Parlamentu jsou rozdělena podle náboženství a lidé mohou hlasovat pouze pro kandidáty z těch náboženství či sekt, které kandidují v jejich obvodech. Právě proto došlo v minulých měsících k několika bouřlivým demonstracím. Tento politický systém se samozřejmě nelíbí muslimům, kteří nabírají ve společnosti převahu a raději by zavedli právo šaría. Ale nelíbí se to ani ostatním, protože často nemohou volit kandidáta ze “svého” náboženského okruhu, protože prostě v jejich obvodu nekandiduje…

Mohly by tedy být právě tyto náboženské spory onou “roznětkou”?? Předchozích demonstrací si svět nevšímal. Exploze svět probudí a ten se začne o Libanon víc zajímat. Opět jde, prosím, o spekulaci…

A nyní už videa, týkající se včerejší události. Na závěr jen dodávám, že ať už k explozím došlo jakkoli, asi jen málokdo věří nešťastné náhodě….

 

(Visited 977 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *