Co vynesla válka v Afghanistánu a její amatérské ukončení?

Napsal
Sdílet článek

Válka v Afghanistánu stála příliš mnoho peněz a také příliš mnoho lidských životů. Zatím se nikdo neodvážil oficiálně tyto hodnoty spočítat, ale někteří odhadují, že spolu s Irákem a Syrií si tato „Válka proti teroru,“ jak ji mylně nazývají, vyžádala si 8 bilionů v dolarech a skoro celý milion v lidských životech. A co tím bylo docíleno? Nic, zhola nic. Jednak bylo útočeno špatným směrem, neboť ti hlavní teroristé byli cizí vojáci na území, patřícím jinému státu, kam nemají právo vkročit. Také bylo útočeno na špatnou zemi, protože nikdo, snad ani nadčlověk, pokud nějaký je, by nebyl schopen 11. září 2001 srovnat se zemí všech sedm budov Světového obchodního centra (WTC) z nějaké jeskyně v Afghanistánu.

Mnozí jsou toho názoru, že jak cena, tak i ztráty na životech v těchto nesmyslných válečných akcích jsou mocně podhodnoceny. Bylo mnohem více zbytečných lidských obětí a mnohem více peněz bylo naprosto bezdůvodně vyházeno.

Co zůstalo po Američanech a NATO v Afghanistánu? Zůstal tam lepší režim? Přátelské ovzduší mezi lidmi? Výhodnější životní podmínky a zvýšená životní úroveň? Ne, nic z toho, v žádném případě. Zůstaly tam hromady mrtvých, velké množství zničeného soukromého i národního majetku, plus hodně amerických občanům, kterým nehodlají jen tak honem pomoci dostat se zpátky do vlasti. A pak tam zůstala obrovská spousta válečné výzbroje, včetně tanků, helikoptér, letadel a jiného drahého vybavení.

Údajně je v Afghanistánu ještě asi 500 Američanů, se kterými jsou patřičné orgány v kontaktu a plánují jejich evakuaci ze země. Ale je tam také dalších asi tisíc lidí, o kterých nikdo nic neví a kteří tam nejspíš zůstanou, vystaveni mstě a záludnostem krvežíznivých radikálních Islámistů. Spolu s nimi zaplatí za loajálnost Americe i nesčetné množství Afghánců, kteří budou všichni platit svými životy.

Asi šest letadel, o kterých nikdo neví kdo je najal, bylo připraveno na menším letišti u města Mazar-e-Šarif k odletu. Někdo zřejmě zkoušel těmto lidem pomoci a dostat se ven ze země. Pasažéři byli hlavně Afghánci, kteří spolupracovali s Američany, ale byli mezi nimi i někteří Američané, asi 10 rodin, i s dětmi. Jejich odlet byl povolen, ale Taliban zasáhl a odletět jim nedovolil. Celé dny byli drženi v zajetí a nikdo pro ně nic neudělal. Prý neměli všichni správné dokumenty k odletu, jako jsou pasy a víza. Jak dopadli, není známo.

Současná americká vláda prý nabídla zbylým Američanům v Afghanistánu vyvezení ze země, ale pouze za peníze, což činí více než 2 000 dolarů na osobu. Veřejně to popírají, ale ve skutečnosti bez zaplacení nehodlají nikomu pomoci. Chtějí buď hotovost, anebo podepsat oficiální, právoplatný příslib, který je forma zúročitelné půjčky, kdy je pas každého žadatele použit jako zástava.

Taliban si rozhodně pomohl, když Američané vytáhli

Co se týče vojenské výzbroje, díky špatně zorganizovanému ústupu armády dnes Taliban vlastní 11 plně vybavených amerických základen, včetně:

174 Humvees (také Hummer, což jsou vojenská vozidla na přepravu osob),

75 000 dalších vozidel,

10 000 vysoce výbušných raket,

600 000 zbraní,

6 lehkých útočných letadel,

200 letadel,

85 miliard dolarů.

Podle zpráv tiskové agentury Reuters se zdá, že Bidenova administrace toto vojenské vybavení do Afghanistánu navozila záměrně, což Reuters hlásil více než měsíc předtím, než Taliban převzal zemi. Nové a nové zbraně, dróny, komunikační vybavení a jiné části vojenské výzbroje byly neustále posílány do Afghanistánu, i když bylo jasné, že americká armáda je na odchodu.

Prý to tam neshromažďovali pro Taliban, prohlásili později. Tak pro koho pak to tam vozili? A prý jim ty zbraně stejně na nic nebudou, protože jsou technologicky příliš vyspělé a potřebují údržbu, kterou když nedostanou, tak nebudou použitelné. Jenže zapomněli, že jak Rusové, tak Číňané budou velmi dobře vědět jak s takovými zbraněmi zacházet a jak je ošetřovat.

A pak si Biden stěžuje, že Afghanistán má zbraně hromadného ničení. Jak by ne, sami jim je tam dodali!

Celý svět se obává nového vývoje situace

Co když opravdu nechali Američané všecku vojenskou výbavu v Afghanistánu záměrně, aby vytvořili nové centrum, odkud podnikat útoky na evropský svět pomocí radikálních Muslimů? Plukovník Richard Kemp, který v Afghanistánu velel britské části NATO a také americký poradce John Bolton se obávají, že Taliban se teď bude pokoušet ještě ke všemu získat atomové zbraně, které má sousední Pakistán. A co je velmi znepokojující, proslýchá se, že jim v tom CIA rozvědka pomáhá.

Jsou rovněž obavy, že členové teroristických skupin, jako jsou al-Kajida, ISIS a Daeš se budou zkoušet vydávat za prosté Afghánce a takto se dostat do Evropy a do Ameriky. Sice jsou k jejich rozlišení používány různé osvědčené metody, ale ani ty nejsou často bez chyby. 200 Afghánců ze 30 000, kteří se již nalézají na americké základně v Ramsteinu, v Německu, bylo odhaleno jako teroristé. Ovšem jestli bude možnost poslat je zpět do Afghanistánu poté, co tam Taliban převzal vládu je sporné, protože německý zákon to nedovoluje.

Takže si jak Evropa, tak Amerika opět nasazují vši do vlastního kožichu a importuje si do země další teroristy, kteří tam rozhodně nepřicházejí bezdůvodně. Co je jejich záměr je snadné usoudit, protože všichni jsou Muslimové, kteří zkouší rozšířit jejich víru po celém světě a to za každou cenu, i kdyby nás všecky měli vyvraždit.

Odborníci dále podezřívají možnost vypuknutí občanské války v Afghanistánu, kterou by vedl Talibán proti Daeš jednotkám. Problém je, že Daeš má zvláštní schopnost rozšířit se po celém středním východě a naverbovat do svých řad i cizí jednotlivce. Další obava je ze zřízení základen na výcvik teroristů přímo v Afghanistánu. Nakonec, mají tam na to veškerou výbavu, kterou jim tam Američané a NATO zanechali. Nesmíme zapomínat, že jak Daeš (ISIS/ISIL/Islámský stát), tak Daeš-K (ISIS-K), al-Kajida a také Taliban jsou stále ještě považovány za teroristické organizace.

Kdo vlastně vyhrál válku v Afghanistánu?

Amerika zjevně prohrála; NATO taky prohrálo. Vyhrál snad Taliban? Možná dočasně, ale jeho pozice také není jistá. Kdo ale vyhrál naprosto spolehlivě jsou výrobci zbraní. Ti všichni ocenili návrat na investované peníze, kdy za jednu jedinou miliardu, kterou vydali na ovlivňování zákonodárců a politiků dostali zpátky 2 biliony dolarů. V rozmezí 2001 až 2021, věnoval americký Kongres celé 2,2 miliardy pěti hlavním zbrojařským firmám: Raytheon, Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing and Northrop a Grumman. A vládní podpora pro tyto firmy v těchto letech vzrostla o 188%.

Julian Assange řekl již v r. 2011 o válce v Afghanistánu, že ten hlavní důvod pro konflikt je praní peněz nadnárodních manipulátorů, kterým se nadneseně a bezdůvodně říká „elity“ skrze Afghanistán. Ta snaha nikdy nebyla tuto, nebo kteroukoliv válku vyhrát. Ta snaha byla vždy a pouze vést trvalou, nekonečnou válku.

Varování pro lidstvo

Assange nás rovněž varoval ohledně nikdy předtím nevídaného obrovského útoku na naše práva a na naši svobodu. Podle něho, internet je válečné pole, kde jsou agresivně likvidovány jednotky, zasazující se za naše práva a za naše přežití a jsou nahrazovány propagandou vládnoucích manipulátorů. Tato censura, prováděna soukromými firmami je něco, co lidstvo ještě nezažilo, takže většina nechápe plný dopad těchto útoků.

Budoucnost lidstva je mezi lidmi, kteří kontrolují stroje a mezi stroji, které kontrolují lidi,“ řekl Assange. Je to snaha nastolit transhumanismus, kdy je biologický člověk změněn na stroj. Snad jen kryptografie (zakódování) nás může osvobodit, abychom mohli volně sdělovat své názory dalším stejně smýšlejícím a postarat se takto o osvobození internetu a s ním celého lidstva.

  • JANE K.
(Visited 109 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *