CoWindows

Napsal
Sdílet článek

Začnu, pro odlehčení situace, vtipem:

Víte, jaký je rozdíl mezi Ježíšem Kristem a Billem Gatesem?
Ten první svého času udělal z vody víno, ten druhý z počítačů nábytek.”

Pojďme se podívat na to, jak se dá z pozice dostatečně prachatého “filantropa” konat “dobro lidstvu”.

Svého času Gates (kde to šlo) nakradl a (kde to nešlo) nakoupil nápady lidí kolem sebe. Z takto nasbíraných střípků slepil líbivý softwarový produkt, kterému se tehdy říkalo “DOS in a clown’s suite”, a sice Windows. Polofunkční, nestabilní šrot, založený na již tehdy hodně vyčichlém a bezperspektivním DOSu. Ale lidem se to líbilo, protože jim to umožňovalo nemyslet, a tak to začali nakupovat.

Gatesův produkt se tak postupně stal balíkem softwarových záplat, držených pohromadě dalšími softwarovými záplatami, ale k atributu půvabu pro nemyslící přistoupila ještě velmi agresivní marketingová politika a tvrdé potírání konkurence. Ovcím se to líbilo čím dál, tím více, protože získávaly pocit, že “ovládají počítač”, ale ve skutečnosti tomu bylo (a je) naopak – počítač začíná ovládat je.

No a tak jsme se dopracovali až k současným verzím softwaru z Redmondu, u kterého nikdo neví, co za procesy v něm běží, nikdo neví, co počítač o uživateli nafízluje a kam to napráská, a to jak v oblasti textových, tak i audio a video informací. Aby to bylo pojištěné, tak ve smlouvě koncového uživatele (EULA – End User License Agreement) je jakýkoli reverse engineering tvrdě kriminalizován. Uživateli tak nezbývá, než jen tupě věřit ve férovost dodavatele (cha, cha, cha).

1984 jako z partesu.

Dalším vývojem produktů tohoto Satanova bráchy se zcela jasně rýsuje model “software as a service”. Tedy si budete do svého, legálně nabytého hardwaru pěkně ukázněně stále dokola kupovat časově omezené licence základního softwarového vybavení, a to včetně operačního systému. Nezaplatíš? Pak si můžeš svůj krásný, blýskavý hardware vystavit tak leda do vitrínky, protože po doběhnutí poslední zaplacené licence ho ani nespustíš.

K tomu si přidejme takové hrůzy, jako je cloudový office. Dříve měl člověk jakž-takž jistotu, že jeho data se melou jen na jeho počítači, nejvýše tak v jeho lokální síti. S myšlenkou cloudu toto padlo a Vaše i velmi intimní informace, které svěříte cloudovému kancelářskému balíku od Microsoftu, se toulají světem po cloudových serverech. Ne, určitě, ale naprosto určitě je nikdo nikde neshromažďuje, nedělá nad nimi statistickou evaluaci a nereportuje, co kdy kde a jak kdo o čem píše, co počítá ve spreadsheetu, jaké si maluje prezentace … Ale vždyť je to tak pohodlné, tak je to jistě správné.

Poté, co si tuhle věc nainstalovala moje oblíbená právní kancelář, jsem změnil právníka.

Věc se pak následně “zachraňuje a léčí” dalšími softwarovými záplatami, produkty třetích stran (“antiviry” – kdo ví, zda naopak neotevírají další backdoory?) a vypouštěním marketingových lží a polopravd, jimž se odborně vzdělaný člověk směje na dálku.

Jenže ovce už byly pochytány a nahnány do ohrady, hodně málokdo si dnes dokáže představit život bez počítače. Ovce přijaly deal, že budou šmírovány “jen tak trochu” a za to, za odměnu, nebudou muset myslet. Svět je promořen produkty Microsoftu.

Nicméně zpět ke koronavírusovi:

S celou slavnou vakcínou na koronavirus, smrdící Gatesem na sto honů, to bude velmi podobně. Nejprve necháme ovečky trochu povařit, aby vznikla dostatečně velká a masivní panika. Pak přijedeme jako rytíř na bílém koni s “vakcínou”, kterou už stejně nejspíš máme, jen jsme ji v rámci tohoto plánu zatím nezveřejnili, aby se gulášek pěkně prohřál a případné tvrdé kousky hezky změkly.

Ovce se na nás sesypou a budou úpěnlivě bečet, jak chtějí opíchat, protože se bojí viru. Svým způsobem se ho bojí i oprávněně. A “Pan Mikrosoft” bude tím bohem, který jim dá rozhřešení. A to nejspíš stejnou formou, jako s těmi Windousy, tedy vakcínu za vliv, prachy a šmírování. Budu-li hodně morbidní, vzhledem k veliké ochotě CoV-19 mutovat, je tak nereálná paralelní myšlenka “health as a service”? Koupíš si licenci … pardon … očkování na letošní mutaci viru? Přežiješ. Nekoupíš si od Billa a Melindy licenci na život? Měl by ses zamyslet nad závětí.

A to nemluvím o světě smradfounů, kde je takovýto masakr minimálně o řád tvrdší. Třeba někdy příště. A možná si povíme i o tom, že přesto existuje jistá cesta ven.

Jo – a nezapomeňte si nainstalovat do svého smradfounu eRoušku a honem o sobě napráskat všechny své osobní údaje. Budete frikulíni (free – cool – in)!

(Visited 183 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *