Další příspěvek na seznam prohraných amerických válek – Afganistan!

Napsal
Sdílet článek

Špatně placené afganistánské vojenské jednotky a policie státu se rády nechali uplatit Talibanem, aby složili zbraně. Celý rok a půl skupoval Taliban ozbrojenou vojenskou obranu země, až se dostal k branám hlavního města. Mnozí zradili stát jen kvůli penězům. Ale byli i takoví, kteří si dobře uvědomovali, že když je Amerika povinna Afganistan opustit, pak určitě připadne celá země Talibanu. Proč by se pak stavěli do opozice, když by byli v naprosté menšině!

To, že korupční vedení státu a jednotlivých oblastí tak tak že platilo své vlastní obranné vojenské síly a policii, že tito lidé často nedostali plat za posledního půl roku, pouze pomohlo celé situaci. Mnozí říkají, samozřejmě anonymně, že viděli jasně k čemu to povede, když se Amerika rozhodla zemi opustit. Podle některých Talibanu přímo nahrávali. „Bez přítomnosti Spojených států, korupční jedinci v armádě a policii měli volnou ruku, nemuseli se bát, že budou přistiženi a potrestáni,“ řekl jeden důstojník.

Tam, kde opravdu došlo ke střetu s Talibanem, vzorně vycvičeni vojáci, kteří by se útočníkům ubránili, byli často posíláni na výpomoc daleko míň schopným vojenským jednotkám, které se rády vzdaly. Jinde zase velitel přikázal vojsku: „ani jeden výstřel!“ Ti, co se za žádnou cenu vzdát nechtěli, složili zbraně, navlékli civilní oblečení a opustili svá místa.

A tak Taliban převzal zpátky Afganistan. Dvacet let tam Američané a NATO školili místní armádu a pracně zkoušeli zavést jakousi civilizaci, což stálo miliardy dolarů daňových poplatníků a při první příležitosti to všecko bylo odhozeno jako nepotřebné a celé oblasti byly bez boje věnovány Talibanu.

Jak Amerika, tak i NATO, se opět zachovali jako slon mezi porcelánem! Celých dvacet let tam seděli, byli určitě velmi dobře obeznámeni s místními poměry, měli k dispozici nejen vojsko, ale i rozvědku, zpravodaje a informátory mezi populací. Není prakticky možné, ledaže by si seděli na uších a zakrývali oči, aby nevěděli, že se něco chystá, že celé provincie upadají zpátky pod vládu Talibanu a že dochází k pomalému a nenápadnému převratu.

Co když to všecko bylo domluveno?

Podle zkušeného rozvědčíka jménem Drew Berquist, který situaci v Afganistanu dobře zná, muselo být převzetí země Talibanem předem domluveno. Jinak není možné, aby k něčemu takovému došlo. On sám věděl už před rokem, že afgánský president udělal s Talibanem dohodu, že jim zemi předá. Všude dosazoval lidi, kteří dobře věděli, co mají dělat a podpláceli vedení jednotlivých provincií, aby umožnili Talibanu postup. Vojenským jednotkám, které Američané vyškolili, nedali munici a odmítli jim jakoukoliv jinou podporu. President měl se svými penězi opustit zemi – to všecko bylo předem domluveno.

To, že to rozvědka všecko věděla a američtí a evropští politikové ne, není pravděpodobné. Určitě byli o všem informováni, ale vůbec nic neudělali. Buď jsou to ti nejhloupější lidé na světě (naprostá pravda), anebo si to tak globalisté přáli a přikázali jim co dělat. Celých 20 let tam Amerika a NATO bojovali za zničení Talibanu a nakonec jim zemi předali se vším všudy. Tisíce Afgánů pak okupovalo letiště, ve snaze opustit zemi, nechtěli žít pod fanatickou islámskou vládou. Jenže civilní lety byly zrušeny, kvůli vojenskému provozu při evakuaci země.

Afgánský president Ašraf Gani, dosazený na presidentské křeslo okupanty, rovněž spěšně opustil zemi a uchýlil se do Arabských Emirátů. Jakmile Taliban převzal bez boje hlavní město Kabul, Gani práskl do bot, spolu se čtyřmi auty, plnými peněz, zlata a cenností. Ty peníze se pak na letišti snažil vecpat do čekající helikoptéry, ale všecky se tam nevešly, tak je nechal stát na startovací dráze a zmizel.

Někteří prohlašují, že tyto peníze byly ukradeny afgánskému lidu, že prostě Gani vykradl státní pokladnu a žádají Interpol, aby ho zatkl a vyšetřoval.

Zbyly ještě nějaké peníze?

Ředitel afgánské centrální banky Ajmal Ahmady rovněž uprchl ze země, více méně z donucení. Pochopitelně, protože by byl ten první člověk, kterého by Taliban zkoušel dostat do spárů, aby z něho vymámili peníze. Podle jeho výpovědi, kterou později vydal přes Twitter, všecky peníze a zlato, které se nacházely v bankovních trezorech, Taliban okamžitě vykradl. Veškeré další peníze, kterých je nemalé množství, jsou umístěny v několika mezinárodních bankách.

Taliban bude nutně tyto peníze potřebovat, ale s největší pravděpodobností je nedostane, protože nebude považován za legitimní vládu Afganistánu. Dokonce New Yorkská pobočka Federální reservy, která drží ve svých podzemních trezorech afgánské zlato v hodnotě 1,3 miliard dolarů, již toto zlato zabavila.

Když Taliban nedostane žádné z těchto peněz, bude muset řešit situaci po svém. Co se pak stane? Bude zkoušet okrást domácí obyvatelstvo? Nebo začne prodávat makovice na opium? Jen čas to ukáže, ale v každém případě na to afgánský lid doplatí.

Ne, to nebyla žádná zvláštní vojenská strategie

Hlavní ruský vojenský odborník prohlásil, že převzetí země Talibanem nebyla součást žádné skvělé vojenské strategie. Americká vláda sice zkouší předstírat, že to bylo předem plánováno, ale to je jen pozlátko na ošizení důvěřivých. Je možné, že spoléhali na to, že afgánská armáda byla dostatečně vycvičena, aby stát ubránila, Jenže když nedostali potřebnou munici a když 6 až 9 měsíců neviděli výplatu, pak mnohým z nich přišlo 150 dolarů na osobu, které Taliban nabízel, jako výhra v loterii.

Ještě ke všemu, mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že při evakuování země to nebudou Američané, kteří budou přednostně odvezeni. Ne, před nimi má přednost asi 30 000 afgánských uprchlíků, všichni držitelé speciálního emigračního víza! Prý je nutné předně dostat tyto lidi ven ze země a na další zastávce se to pak nějak roztřídí. Jak, to neřekl.

Toto samozřejmě bylo vystaveno okamžité kritice, včetně Bidenova neschopného řešení celé situace. Zdá se, že nebyl vypracován vůbec žádný plán na to, jak odchod vojsk zorganizovat a vše je řešeno chaotickým způsobem. FBI nabídlo Bílému domu plán evakuace, ale byli odmítnuti. Bidenova vláda si to chtěla řešit po svém.

A přitom jsou Američané v Afganistanu nesmírně ohroženi. Celé davy Afgánců tam proti nim protestují a hromadně odříkávají: „smrt Americe, smrt Americe.“ Přesto vláda nehodlá těmto lidem, svým vlastním občanům pomoci ze země. Nikým nevolený president Biden se dokonce vyjádřil, že „když tam všichni zahynou, tak z toho budeme vinit Trumpa.“

Rusové jako jediní s Talibanem jednají

Ruská ambasáda zůstala na svém místě, zatím co Britové, Francouzi a Američané se uchýlili na letiště, které stále ještě drží NATO. Zajímavé, ani NATO nepohnulo prstem, aby postup Talibanu zarazili a přitom i oni mají své zpravodaje a určitě věděli co se v zemi dělo.

Jedině Rusové byli ochotni s Talibanem vyjednávat a snad jim i pomoci ve zformování nové vlády. Podle nich, Taliban už nemá zájem bojovat a chce veškeré záležitosti řešit politickou cestou. Rusové zamýšlí napřed sledovat, jak se nové vedení země bude chovat a na základě toho jsou ochotni uznat Taliban za právoplatné vedení státu přesto, že v současné době je stále ještě Taliban v Moskvě veden jako teroristická organizace.

Ruská ambasáda je nyní hlídána Talibanem, když vojáci, patřící předešlé vládě opustili svá místa. Ambasádor sám prohlásil, že mu bylo slíbeno, že nikomu nebude zkřiven ani vlásek. Dokonce plánuje projížďku městem, spolu se zástupci Talibanu, aby mohl posoudit celkovou situaci a stav obyvatel.

Připravit se na nejhorší?

Vedoucí čečenské oblasti Ramzan Kadyrov prohlásil, že je nutno připravit se na nejhorší, protože tak, jako Bin Laden a Al Quaida, stejně i Taliban je jeden z amerických „projektů,“ který je zaměřen proti Muslimům. Není radno jim věřit.

Už to, že Američané prohlásili, že nikdy z Afganistanu neodejdou, je velmi podivné. Co se změnilo? Jak to, že najednou spěchají pryč? Celé dlouhé roky tam bojovali, vyprodukovali miliony mrtvých civilistů a najednou se ztratí jako pára nad hrncem; doslova odtud utekli.

Není příliš známo to, že hlavní vývozní produkt Afganistánu byl až doposud opium. Američtí vojáci v plné zbroji ve skutečnosti hlídali makovicová pole, jejichž úroda byla zpracována na opium. Tato pole hlídali právě proti Talibanu, který je ničil kde mohl. Takže – co se změnilo? To, že by západní boháči, včetně anglické horní vrstvy a City of London ztratili zájem o tento produkt, na kterém vydělávají obrovské miliardy, nepřipadá v úvahu. Pak je ovšem možné, že Taliban změnil názor na pěstování makovic a bude sám na jejich vývoz dohlížet. A co když globalisté získali nové místo na pěstování makovic, výhodnější a levnější? Co tak Čína?

Kadyrov je toho názoru, že státy jako Uzbekistán, Tadžikistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán by měly posílit hranice. Zjevně se obává napadení ze stran Afganistánu. Je zcela možné, že má pravdu, protože Taliban, finančně podporován Saudskou Arábií a s podporou veškerého amerického vojenského vybavení se ve skutečnosti může obrátit i proti Rusku samotnému.

Jistý čtenář tohoto článku dodává, že mluvčí Talibanu již začal jednání s Anglií a jinými západními státy, které pobízí k investování do Afganistánu.

Kdo ví, co Taliban skutečně zamýšlí

Hned prvních pár dnů „vlády“ a Taliban začal sbírat zbraně, které měli mezi sebou civilisté. Říkají, že pod jejich vedením budou lidé dostatečně bezpečni a nebudou zbraně potřebovat. Sbírají dokonce i zbraně, které patří obranným složkám státu, hlídačům a podobným. To samozřejmě nevěstí nic dobrého.

Již za pár hodin po převzetí byla vidět ve městech podstatná změna: ženy prakticky zmizely ze světa a muži zaměnili západní oblečení za tradiční hábity. Všechny plakáty, kde byly znázorněny ženy, byly zamalovány. Touto dobou už je bráno jako samozřejmost, že děvčata se pod vládou Talibanu do škol nevrátí, neboť Islám nedovoluje vzdělávání ženského pohlaví. Pro Muslimy je žena pouze lepší kus dobytka.

Taliban také posbíral mobily, ve snaze kontrolovat jejich obsah. Kdokoliv by měl na mobilu křesťanskou Bibli, anebo jiný křesťansky zaměřený text, je ihned popraven. Špioni a vyzvědači se pohybují mezi lidmi a pátrají, kdekdo má křesťanské názory, aby ho mohli vydat katovi.

Afgánský vice president Amrullah Saleh se mezitím prohlásil za opatrovatele-presidenta a hodlá s Talibanem bojovat. Označil členy Talibanu za teroristy a odmítl spolupracovat s jejich islámským režimem. Jak moc se mu to povede, když Taliban už převzal všechna hlavní města, to zbývá vidět.

Je nějaké řešení současné napjaté situace v Afganistanu?

Afganistan je země různých kmenů a tyto se mezi sebou hádaly a strkaly celá staletí. Ať si nikdo nemyslí, že v dnešní době, jen proto, že my sami se tak už nechováme, že i oni s tímto dětinským jednáním přestanou. A teď ještě dostali do rukou nejmodernější americké zbraně a vojenské vybavení, včetně letadel, které vojáci při nezorganizovaném a spěšném ústupu všude zanechali, což ještě víc pomůže jejich nedospělé pýše, ve snaze o nastolení celosvětového kalifátu. Nesmíme zapomínat, že plán islámistů je ovládnout celý svět a udělat z něho jeden kalifát.

Skoro se zdá, že kdejaký lump má dnes v sobě tolik pýchy, že se považuje za vládce světa.

Ovšem co můžeme očekávat od země, kde se stařec pyšně prochází po ulici s malým, 10-letým chlapcem, který je jeho sexuální hračkou, kterého pravidelně sodomizuje, což je v této zemi známka společenského statusu? Tento malý chlapec jednou vyroste a jeho sexem zničené chápání světa mu nedovolí chovat se jinak, než se chovali jeho předchůdci. I on se bude veřejně pyšnit malým chlapcem, kterého bude pohlavně zneužívat, protože to bude považovat za normální.

Co můžeme očekávat od lidí, kteří provdávají malá děvčátka, která jsou pak znásilňována jejich neurvalými manžely? Mají první děti v době, kdy jsou samy ještě dětmi, jsou surově bity a odstrkovány a jejich děti jsou pohlavně zneužívány, jak děvčata, tak i chlapci, již v ranném věku. A to všecko je normální, dělali to tak už jejich předkové, tak proč by v tom nepokračovali oni!

Je nějaká pomoc proti těmto zrůdnostem? Je pomoc proti nevycválané bandě chlapů s vymytými mozky, do nichž je islámský fanatizmus vtloukán od útlého dětství a kteří nemají mozkovou kapacitu na vyšší myšlenky?

Amerika ve své bláhovosti jim tam zkoušela nastavit moderní svět. Používali k tomu zbraně a stálo je to nesmírné množství peněz, ukradených daňovým poplatníkům. Nikam se nedostali. Před nimi to zkoušeli Rusové, taky se zbraněmi v ruce, se stejnými ztrátami a taky se nikam nedostali. Teď se Rusové znovu pokouší docílit svého, trochu jinou cestou a přidává se k nim vždy ochotná Čína.

Rusko a Čína v Afganistanu

Rusové se opravdu poučili a zkoušejí celou záležitost řešit diplomaticky a Čína s nimi. Zvláštní presidentský vyslanec do Afganistanu Zamir Kabulov, který s Talibanem vyjednává vyjevil, že jejich jednání se táhne již celých 7 let. Podle něho nejsou tito lidé žádnou hrozbou pro střední Asii. Chtějí budovat, nechtějí válčit. Ruský ambasádor v Afganistanu také pomáhá v jednání. Na schůzku s Talibánskými vedoucími přijel sám v autě, bez doprovodu, bez osobních stráží. Buď je odvážný, anebo je má dobře podchyceny a ví, že jim může věřit.

Stejně tak Čína, ti pozvali zástupce Talibanu do Číny už v červnu a jednali s nimi o obchodní a politické spolupráci. Mít Afganistan na své straně by znamenalo pro Čínu obrovské plus v její snaze postavit novou hedvábnou cestu. Jedna její část, super-dálnice je plánována, že by vedla z Pešawaru (Pakistán) do Kabulu, což je hlavní město Afganistanu. Pakistan je rovněž souhlasný a hodlá spolupracovat, takže vytvoření koridoru mezi Čínou, Pakistánem a Afganistanem není nemožné. Čína nemá námitky uznat Islámský Emirát v Afganistanu, v čemž ji pravděpodobně bude následovat Turecko a nakonec snad i Rusko.

Samozřejmě, že si Čína zároveň brousí zuby na obrovské minerální bohatství Afganistanu, ale jestli o tom s nimi v této fázi otevřeně jedná je spíš sporné. Taliban chce jednou pro vždy skončit s pěstováním makovic na opium a chce v zemi zavést průmysl, výrobu a obchod a zajistit pro Afgánce jak zaměstnání, tak i lepší budoucnost. Napřed musí prokázat, že nebyli účastni v útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku, neboli 9/11, což by je odstranilo ze seznamu teroristů a umožnilo by jim to obchod s celým světem.

Je zjevné, že jak Rusko, tak Čína tyto původní barbary zpracovávají na více civilizované tvory a zdá se, že se jim to jaksi daří. Na nedávné tiskové konferenci se Taliban vyjádřil ohledně některých sporných bodů následovně:

Děvčata se budou moct vzdělávat až na úroveň univerzit. Musí ale nosit „hižab,“ ale nemusí mít „burku.“ Všechna práva žen budou zaručena v rozmezí hranic ve formě islámského zákona. (Jestli jejich práva budou v rozmezí islámského zákona, pak zůstanou stejná, ne?) Chtějí dále odstranit islámskou povinnost pomsty a dokonce omilostnit všecky Afgánce, kteří spolupracovali s Američany a s NATO. Slibují bezpečnost cizím ambasádám a novinářům.

Jistá dávka opatrnost je ale nutná, protože není zaručeno, že lze těm, kteří tak horlivě vyznávají Islám věřit. Jak víme, krádež je u Muslimů trestána useknutím ruky a lež je také nemilosrdně stíhána. Ale toto se týká krádeže a lhaní mezi Muslimy samotnými. Lhát a okrádat ne-Muslima, neboli nevěřícího (infidel), není považováno za zločin, ale naopak, za chvályhodný čin.

  • JANE K.
Jak se Vám líbil článek?
(Visited 137 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *