Děti nejsou koně!!!

Napsal
Sdílet článek

Přestože se prázdniny překulily do druhé půlky, zbývá pár týdnů, kdy si děti budou ještě užívat léta a volna od školních povinností.

Samozřejmě, že rodiče menších dětí celé dva měsíce naplánují, hezky týden po týdnu. Stráví s dětmi dovolenou, někteří i dvě – dovolené je dnes více než dřív, (tři a pak maximálně čtyři týdny na rok).

Využívají se prarodiče, mohou-li, různá sportovní soustředění, ale i příměstské tábory.

Vzpomínáte (vy starší) na dřívější pionýrské tábory – jak byly rozdělené prázdniny na „tři běhy“? Já si vzpomínám, jezdila jsem na ně ráda každý rok. Poprvé hned po první třídě. Naposledy, jako už velké dítě. No dítě, ona taková slečna po ukončení deváté třídy se už dítětem vůbec necítí. Ale je! A protože jsem „takovou učitelkou“ už od mala, to v sobě už tak někdo má, poznala jsem PT jako praktikantka, pak po osmnáctinách i několikrát jako vedoucí oddílu. (Absolvování dvoudenního školení bylo podmínkou!) A samozřejmě, a to jsem věděla, i se zodpovědností za svěřené caparty. A to nebylo od – do. Zodpovědnost 24 hodin denně po celé tři týdny!

Dnes, kromě letních dětských pobytových táborů, kterým se už neříká pionýrské, jsou i tábory příměstské. Většinou jsou týdenní, někdy se zaměřením na sport, hudbu, pohybové aktivity, jazyky apod. Je to moc hezký nápad , tyto tábory fungují a rodiče je pro své děti mohou využívat již několik roků. Poměrně často si předávají informace rodiče vzájemně. To je super, zkušenosti dobré – ano tam ano, a třeba opět, ne – nelíbilo se dítěti, rodičům, prostě tam už ne. Někdy si získávají reference jinak a to je může při výběru také ovlivnit. Nebo náhodou najdou něco blízko, cenově přijatelného, termín kdy dítě nemá kdo hlídat… . Informací kde bude dítě od rána do odpoledne celý týden, zázemí, personální zajištění – odborné, jaký program je nabízen, strava, a mnoho dalšího, mají málo, nebo vůbec žádné.

Ale vše je v lidech a převážná část takových táborů funguje ke spokojenosti dětí i rodičů.

Může se však i stát, že u toho komu svěříme to nejdražší co máme – naše dítě, nebude v bezpečí, naopak.

Uvádím situace, které se o letošních prázdninách , v souvislosti s dětskými tábory, přihodily – a možná se stalo i mnoho dalších.

– Mimořádně nebezpečný hazard předvedl na Pardubicku řidič automobilu. Strážnici ho přistihli, když vezl 18 dětí z příměstského tábora v přívěsu pro koně. Navíc mělo vozidlo 3 roky propadlou TK. Děti strážníci odvezli zpět do tábora, kde si je vyzvedli rodiče.

– S příměstským táborem souvisel už jeden červencový zásah pardubických policistů, které zalarmovala vyděšená vedoucí. Z dopravního hřiště odešla, neznámo kam, pětiletá dívka. Policisté ji vypátrali asi kilometr daleko.

– A náhodou je kontrolována dodávka s masem (fujtajbl), které je vezeno do letního dětského (pobytového) tábora.

– A pak tu mám ještě osobní, celkem čerstvou zkušenost maminky, která si po jednom z dnů v přím. táboře odvedla odpoledne nejen svého synka, a protože jí sousedka požádala, zda by vyzvedla i jejího klučíka Daníka (děti se znají, kamarádí spolu, vždyť jsou to sousedé) odvedla si domů děti dvě, aniž by kdokoliv zodpovědný z tohoto tábora zjistil, s kým a kdy malý Daník odešel.

P. S. Bylo „tenkrát“ opravdu všechno špatně?????

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 149 times, 1 visits today)
Sdílet článek

3 comments

 1. Na táboře v roce 1993 jsme jednou jeli k rybníku ve škodovce stodvacítce ve 12 lidech. Vepředu tři dospělí vedoucí, vzadu 9 dětí. O rok později jsme zas jezdili ke koním embéčkem s přívěsem. Vždy 4 děti na zadních sedadlech v autě a 4 děti v přívěsu. Další rok jsme zase jezdili na koupaliště nákladní dodávkovou mazdou. 15 dětí v nákladovém prostoru. Když bylo hodně velké vedro, tak s otevřenými dveřmi u kterých seděl někdo z vedoucích.

 2. Ty dnešní příměstské tábory jsou výborný nápad,děti si užijou a rodiče mohou v klidu pracovat…Jsou různé,každý si vybere,podle své kapsy.Vnuk (10) letos absolvoval dva hokejové,7 000 Kč-5 dní.
  Teďka je spolu s mladším bráchou na fotbalovém,300,- Kč-5 dní,bez jídla,děti si donesou dvě velké svačiny.
  Jedna noc je se spaním ve stanech,jinak se spí normálně doma.Dneska jela dcera do Makra pro 60 špekáčků,4 veky chleba,kyblik hořčice a kyblík kečupu.
  Kluci absolvovali 2 x i výlet na kolech,spojený s koupáním v rybníku.
  Všechny děti se dobře znají,trénují spolu v oddíle a tak nehrozí žádné překvapení.
  A všichni tatínkové se těm fotbalistům věnují grátis,i můj zeťák,který ve školním roce vypomáhá jako pomocný trenér.Samozřejmě taky grátis…
  Jaký si to lidi udělaj,takový to maj.
  A

 3. Musím se přiznat,že v té přepravě dětí v koňském přívěsu nevidím žádnou hrůzu… Prostě někdo se nabídnul že přepraví děti zdarma a ušetří se za pronajmutý mikrobus.
  Pro ty kteří mají hlouběji do kapsy se to muselo jevit jako dobrý nápad.
  Akorát měli smůlu,že je chytli policajti.😋

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *