Domácí úkoly

Napsal
Sdílet článek

(Jen takové ironické – a snad možná více legrační – zamyšlení, právě teď, před začátkem nového školního roku. Ale kdyby? Děti by jásaly, rodiče jistě také a učitelé? Co myslíte?)

Úkoly, které někdo ukládá jinému, jsou různé. Já mám teď na mysli úkoly domácí, které ukládají dětem jejich učitelé ve škole.

Jako dítě jsem doma vždy pečlivě a ráda vypracovávala domácí úkoly, stejně tak to dělaly i naše děti. Jestli rády nevím, ale pečlivě ano. Zprvu s mým dohledem, občas jsem je nechala úkol vypracovat znovu – přepsat – (aby se to paní učitelce líbilo) . Já máma (trdlo) jsem to dělala tak v průběhu první až třetí třídy ZŠ, přes jejich občasné slzičky a nejednou jsem zvýšila hlas. Později už toto vůbec nebylo třeba.

A tak trochu přemýšlím o tom proč domácí úkoly? Vždyť vyučování je pro žáky, studenty, vlastně něco jako jejich zaměstnání. A nosí si zaměstnaný dospělák , když mu padla, práci ještě domů? Domácí úkol?

Zdravotní sestra. Copak po příchodu z práce domů bude manželovi, dětem, měřit tlak, teplotu, brát krev, dávat injekce, ptát se jestli byla (a jaká) stolice, zda jdou větry, jestli to a to? Možná tak, a to beru, ustýlá postele.

Průvodčí ve vlaku. Tatínek, už po šichtě a doma, se bude ptát kdo přistoupil? Ohlašovat zpoždění vlaku, při přecházení manželky z místnosti do místnosti bude vyžadovat přestupní jízdenku. Ptát se dětí jestli mají žákovskou slevu a když ne tak jim dá pokutu?

Paní učitelka. Nemá toho snad ve škole dost? Takže doma. Manželovi diktát, a jéje zase tři hrubky, pak matematika – rovnice o dvou neznámých. Neumíš? Pět – jako minule. Nebo chemie. Manžel (žák) může i schválně škodit a bum! Kdo bude asi potom, po té domácí hodině chemie, malovat kuchyň? Taková „přesčasová“ učitelka může i uložit napsání slohové práce. Pro mého manžela – nedej Bože

Školu, my dospělí, máme už dávno za sebou, ale já ještě zmíním jeden úkol – ne ten domácí, který nám někdo uložil. Ale úkol, který máme, jsme-li rodiči.

Úkol nad všechny úkoly!!!! Milovat své děti, dobře je vychovat a připravit je pro (už jen jejich) život. To je úkol nejdůležitější.

P. S. A nejtěžší.

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 64 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *