Důležitá výzva Českému Statistickému Úřadu (aktualizováno – odpověď ČSÚ)

Napsal
Sdílet článek

(odpověď ČSÚ na konci článku)

V aktuální vyšinuté době jsou statistiky celkových úmrtí (po týdnech) naprosto zásadní informací – celková čísla nejdou tak snadno manipulovat a měla by jasně ukázat, jestli aktuálně procházíme pandemickou apokalypsou a novodobou Černou smrtí a nebo jestli se neděje nic mimořádného. Tedy alespoň z epidemiologického hlediska, protože z pohledu politického a ekonomického právě teď stojíme pod slonem, který trpí krutým průjmem.

Čísla zvěřejňovaná ČSÚ pro tenhle rok zatím neukazovala nic zvláštního – v roce 2020 jsme na tom např. poměrně výrazně lépe než v letech 2015 (konec zimy), 2016-2017 (kolem vánoc) a 2018 (jaro). S daty pro 2020 je tu ale velký problém – ve 36. týdnu najednou přestala být čísla zveřejňována. Což je poměrně divné, protože právě v té době začala být nejvíc potřeba. Podle tohoto dokumentu přitom ČSÚ slíbilo, že bude čísla zvěřejňovat každý týden právě kvůli COVID-19.

Z toho důvodu jsem ČSÚ napsala email, který najdete na řádcích níže a poslala ho na martin.cerny@czso.cz a infoservis@czso.cz. Pokud můžete, pošlete podobný dotaz i vy – ať nejsme tak pasivní a vytvoříme nějaký tlak. Klidně použijte i tenhle text nebo si ho přeformulujte podle potřeby smile Dík!

 

“Dobrý den,

Česká republika se nachází v krizové situaci, která za posledních 80 let prakticky nemá obdoby. Situace kolem “epidemie” nemoci COVID-19 je natolik zmatená a tendenčně překrucovaná, že jsou z čísel prezentovaných ve velkých médiích často zmateni i samotní lékaři a odborníci. Nemluvě o běžné veřejnosti, která kvůli každodenní “kampani strachu” v médiích propadá panice a depresím. A to přesto, že vlastně ani není jisté, jestli se v tuto chvíli stále potýkáme s reálnou epidemií nebezpečné nemoci (1 600-1 800 reálně nemocných lidí na 100 000 obyvatel) nebo jestli se spíš potýkáme s “epidemií” masového použití PCR testů.

Právě v tuto chvíli je váš úřad důležitejší než kdykoli předtím – jedna z mála statistik, která se nedá překrucovat, je celkový počet zemřelých po jednotlivých týdnech. Tedy přehled, který už mnoho let pravidelně zveřejňujete na stránce Zemřelí podle týdnů a věkových skupin.

Tahle statistika poměrně jasně ukazuje dopady epidemií chřipky každý rok, např. velký výkyv na jaře 2018 nebo přes vánoce 2016-2017. Čísla z roku 2020 zatím neukazují žádnou výraznou deviaci a prezentují poměrně standardní rok – i tohle mate všechny, kteří na jedné straně vidí katastrofické scénáře v médiích a na druhé tato data.

Co je ale podstatné a proč vám posílám tuto zprávu – bohužel aktualizace vašich čísel pro tento rok náhle končí ve 36. týdnu (nyní nám už pomalu začíná 45. týden, takže jde o poměrně velký skluz). Jaký je k tomu důvod? Proč nejsou údaje dál aktualizovány každý týden, podle nového plánu uvedeného ve vašem katalogu? Všichni ví, že čísla pro rok 2020 jsou uváděna jako předběžná a později může dojít k jejich drobné úpravě (v řádu jednotek), ale celkový trend by měly jasně ukazovat už nyní. Je to zcela zásadní údaj pro (normální) novináře, zdravotníky i veřejnost.

Připomínám, že třeba EuroMOMO čísla pro většinu zemí západní Evropy dál aktualizuje každý týden.

Předem děkuji za odpověď a děkuji i za vaši skvělou práci s daty

Nikola Bornová”

Aktualizace – odpověď z ČSÚ

ČSÚ dotaz neignoroval a poslal odpověď. Očividně už se na to několik jiných lidí ptalo, protože šlo o standardizovanou odpověď někomu jinému. Ale alespoň reagovali a za to jim určitě patří dík.

Ve zkratce – v podstatě říkají, že údaje jim chodí minimálně třemi různými cestami, různým způsobem (dávkově / jednotlivě…), matriční úřady mají prakticky měsíční lhůtu na poslání údajů, rychlost záleží i na rychlosti pošty (jauvajs!). Data tedy aktualizují každý týden, ale se zpožděním dva měsíce. Doufám, že sběr těchto dat bude v budoucnu zrychlen a lépe standardizován – je zvláštní, že v roce 2020 záleží reportování tak důležitých informací na rychlosti České Pošty… Připomínám, že EuroMOMO pro mnoho západních zemí má zpoždění jen 1 týden (samozřejmě později také dělají menší úpravy podle zpožděných dat).

Odpověď (mírně pokrácena):

Dobrý den,

data o počtech zemřelých v jednotlivých kalendářních týdnech zveřejňujeme týdně, jde vždy o počty od začátku roku, resp. od 1. kalendářního týdne 2020, a každý týden tuto časovou řadu prodlužujeme o jeden nový týden. Mezi datem zveřejnění a obdobím posledního zveřejněného týdne je rozdíl cca 8 týdnů. Kromě prodloužení časové řady zde jsou aktualizovány i údaje za předešlé týdny, pokud k nějaké změně došlo (nejčastěji jde přidání opožděně došlých hlášení o úmrtí, zpravidla se to týká pár týdnů předcházejících tomu poslednímu zveřejněnému, případně jde o upřesnění data úmrtí), jde tedy skutečně o aktualizaci a ne, že bychom neustále opakovali staré výsledky. Nicméně až do cca 20. března následujícího roku údaje zveřejňujeme jako předběžné, protože čekáme na opožděně zaslaná hlášení (např. úmrtí českého občana v zahraničí) a provádíme kontroly na údaje z Listů o prohlídce zemřelého, z kterého k hlášením o úmrtí připojujeme příčiny smrti.

Zveřejněné údaje pokrývají ty kalendářní týdny, pro které je počet zpracovaných statistických hlášení o úmrtí vyhodnocen jako dostatečně úplný pro zveřejnění předběžných počtů zemřelých.

Pro lepší pochopení Vám stručně popíšeme, jak ČSÚ data o zemřelých vlastně sbírá. Data o zemřelých osobách ČSÚ sbírá formou zpracovávání zaslaných statistických hlášení o úmrtí za každé jednotlivé úmrtí z matričních úřadů. Hlášení mohou mít jak elektronickou formu, tak formu papírovou (včetně formy skenu zaslaného datovou schránkou). Matriční úřady pak mají ve vyhlášce o Programu statistických zjišťování pro rok YYYY stanovenou lhůtu pro vytvoření hlášení pro statistiku a jejich zaslání na ČSÚ v měsíční periodicitě do 5. kalendářního dne po skončení měsíce (v praxi některé matriční úřady zasílají hlášení dávkově, některé průběžně). Tímto se vysvětluje to zhruba 2-měsíční zpoždění při zveřejňování údajů o nastalých úmrtí (v rámci ČSÚ jsme samozřejmě procesy upravili tak, aby data o zemřelých byla zpracovávána přednostně před ostatními hlášeními demografických událostí, jsme však také závislí na jednotlivých matrikách, v případě poskytování hlášení v papírové formě také na poště).

Výraz “vybalancování potřeby dostatečné úplnosti údajů a snahy o co nejvčasnější zveřejnění předběžných výsledků” vyjadřuje to, že ČSÚ v průběhu roku, resp. do března roku následujícího, neví, jaký bude definitivní počet zemřelých v jednotlivých kalendářních týdnech (z důvodů uvedených výše). Nicméně, protože chceme reagovat na současnou situaci výskytu koronaviru (pro vyhodnocování možného vlivu na celkovou úmrtnost populace) a tudíž nečekat až na definitivní údaje, kterou budou dostupné až březen-duben následujícího roku, snažíme se publikovat co nejdříve takové údaje, které se od těch definitivních nebudou výrazně lišit, či budou se lišit jen minimálně – tak, že nebude ovlivněna úroveň úmrtnosti. Toto jsme vyhodnocovali prostřednictvím sledování průběžného příjmu docházejících hlášení a také srovnáním s “náběhy” v předchozích letech. Tímto bylo vlastně ustáleno dané zpoždění cca 8 týdnů.

(Visited 660 times, 1 visits today)
Sdílet článek

5 comments

  1. ČSÚ čísla zveřejňuje v pravidelných intervalech. Údaje za 36. týden byly zveřejněny 27. 10., další dávka bude zveřejněna 3. 11. Trochu tu šíříte paniku…

  2. Dostal jsem ze statistického úřadu přesně stejnou odpověď.
    Momentálně je už uveden 38. týden (14. až 20. září).
    https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=vystup-objekt-vyhledavani&vyhltext=zem%C5%99el%C3%AD&bkvt=emVtxZllbMOt&katalog=all&pvo=DEMD007

  3. Zajímavé ale je, že vypisují jak složitě sbírají data v listinné podobě, ale přitom se na ÚZIS všechno hlásí max. s denním zpožděním už dávko elektronicky. Navíc spatřuji v pozastavení zveřejňování těchto dat právě v polovině září jasnou účelovost, která může mít účel v tom, že by lidé mohli přestat dbát na opatření vlády, když by zjistili fakta o normální úmrtnosti, kterou by si navíc mohli srovnat s jinými roky. Kdyby naopak zemřelých bylo extrémní množství, určitě by se s tím média chlubila a strašila by občany vysokou úmrtností.

  4. Ano víc takových retardovaných blogů smile Nevím, že pro někoho je lepší strávit dva dny psaním nesmyslý na blog, dopisů buhví kam.. místo toho, aby si přečetl metodický pokyny vydávaný s daty. Tam to totiž máte napsaný. A pro úplný lemply stačilo týden počkat a naskočily by další data a člověku by to docvaklo. Takže blog je přehlídkou hlouposti smile Už v srpnu jeli tyhle data, kde rok 2020 končil v červnu, takže jste tady objevili ameriku a ještě se tomu divíte a nevěříte.. Běžte dělat něco, čemu rozumíte nebo se prvně informujte a pak až pište.. Pak je ten net plnej hnoje.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *