Ekologická taška

Napsal
Sdílet článek

U pokladny v supermarketu si starší dáma bere igelitovou tašku na uložení nákupu.

Pokladní kolem 25 let jí vyčítá, že si nekoupila “ekologickou” nákupní tašku:

“Vaše generace nezná ekologické hnutí. My, mladí lidé, budeme muset platit za vaši generaci, která plýtvá prostředky s zdroji!”

Dáma se omluví: “Je mi líto, ale za našich mladých let jsme ochranu životního prostředí neměli.

Pokladní se tím víc rozhořčí: “Lidé jako vy zničili všechny přírodní zdroje. Na náš účet půjdou náklady na jejich obnovu. Vaše generace neudělala vůbec nic na ochranu životního prostředí!”

To ovšem přehnala a stará dáma se dožrala.

“Děvenko, za mých časů jsme vraceli láhve od mléka do obchodu, obchod je poslal zpátky do továrny, tam je sterilizovali a znovu naplnili – jedna láhev se tak použila mnohokrát a opakovaně. V té době se láhve opravdu recyklovaly, ale neznali jsme ekologické hnutí.

Za mých časů jsme chodili do schodů pěšky. Nebyly žádné pohyblivé schody ve všech obchodech, kancelářích a supermarketech. Chodili jsme pěšky do obchodu za rohem a nejezdili jsme autem o dvě ulice dál. Ale je pravda, že jsme neznali ekologické hnutí.

Jednorázové papírové plínky jsme neznali, každá matka prala a vyvářela látkové .
Prádlo jsme sušili na šňůře za domem a nepoužívali jsme elektrickou sušičku, která spotřebuje 3000 wattů za hodinu. Systematicky jsme recyklovali – oblečení z bratra nebo sestry dalšímu mladšímu sourozenci, dokud drželo pohromadě. Máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

Měli jsme doma jednu televizi a jedno rádio, ne jako teď, kdy je televizor ,rádio a počítač skoro v každé místnosti. A televize měla obrazovku velikosti krabice na pizzu.
V kuchyni každý připravoval potraviny ručně – neměli jsme všechny možné speciální elektrické přístroje na přípravu bez námahy, které spotřebují hafo elektřiny.

Když bylo potřeba zabalit křehké předměty a poslat je poštou, použili jsme jako výplň staré noviny nebo vatu a balili jsme je do krabic, které už dříve sloužily – nepoužívali jsme žádné bubliny z polystyrénu nebo plastu.

Trávník jsme kosili ručně – neměli jsme žádné elektrické nebo benzínové sekačky.

Pracovali jsme fyzicky a nebylo proto potřeba běhat v posilovně na pásech, které běží na elektřinu. Ale máš pravdu, my jsme tenkrát nevěděli nic o ekologickém hnutí.

Když jsme měli žízeň, napili jsme se z kohoutku – nepoužívali jsme plastové kelímky, plechovky ani láhve, které se zahazují po jednom použití.

Měli jsme plnicí pera a plnili jsme je opakovaně z kalamáře místo nákupu vždy nového pera. Při holení jsme vždy měnili jen žiletky namísto vyhazování jednorázového holítka po každém holení. Ale máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

V té době jezdili lidé hlavně autobusem a vlakem a děti do školy na kole, každá rodina neměla auto a matka neměla službu jako taxi 24 hodin. V té době děti měly stejné aktovky na několik let, pastelky, gumy, ořezávátka a další příslušenství se používalo tak dlouho, jak to bylo možné, ne nové tužky a gumy s novým sloganem každý rok. Ale máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

Měli jsme doma jednu elektrickou zásuvku na místnost – ne vícenásobnou, která je nutná pro široký sortiment elektrického příslušenství, bez kterého vy dnes nedokážete žít.

TAK UŽ MNE LASKAVĚ PŘESTAŇ SRÁT S TÍM TVÝM EKOLOGICKÝM HNUTÍM TY ZELENÁ KRÁVO!

 • PAVEL ŘIČAŘ
(Visited 160 times, 1 visits today)
Sdílet článek

3 comments

 1. Super slova o některých mladých, kteří, ač ještě téměř nic nevytvořili, se chovají jakoby sežrali všechnu moudrost světa a ten jim, už jenom jim, patřil. Jejich koníčkem je většinou POUZE sport, cestování.
  Velmi často si objednávají všemožné služby, aby nemuseli doma nic dělat, unavit se, nakoupí všemožné spotřebiče – také aby se sami co nejméně unavili. To vše musí zaplatit – pracují, vydělají si na to. OK. Další výdej jejich financí představují návštěvy posiloven a jiných center, aby měli fyzičku.
  Ale ne všichni mladí si takto počínají. Bohudík!
  Nemám vůbec nic proti tomu, když mladší v určitých věcech poučují starší. Naopak! Ale preferuji oboustranně slušný dialog mezi mladšími a staršími To je pak přínosem pro obě strany.

 2. Přesné. Ještě tam chybí to, že už dávno bylo zjištěno, že plastová taška je ekologičtější než papírová, že klasická auta jsou ekologičtější než elektroauta (kde je to znečištění není přímo vidět) nebo že jeden tanker s levným zbožím jedoucí z Číny do Evropy znečistí víc ovzduší než všechna evropská auta za rok (nebo tak nějak). O zbytečně jezdících kamionech ani nemluvě:

  “Kdyby nebyly dotace na export a import v každém jednom státě EU, nebylo by potřeba asi 30-50% kamionů. Často se vozí po Evropě zboží sem tam jen proto, že jsou tam jiné dotace a mění se jen doklady na zboží a náklad se ani nevykládá a když objede celou Evropu a vrátí se do původní firmy, je zboží levnější, než když vyjelo. Vím o čem mluvím, svého času jsem měl taky kamiony. Je to hlavně obrovský kšeft pro úředníky, protože dostávají provize za nákup i prodej, často fiktivního zboží. Např. v devadesátých letech se takto prodávala pšenice. Pod cenou se prodala (provize) a pak se za přemrštěnou cenu nakoupila, znovu provize. Jedno z překladišť bylo u Erfurtu.” Petr Negucz, Děpoltovice

  Takže rozumná ekologie ano, ale ne jako další zdroj zisku korporací.

 3. Ještě moji malou, avšak ne bezvýznamnou poznámečku, postřeh. Všimli jste si JEN kolik prostoru v téměř každém obalu zabírá samotné zboží? Proč je obal tak zbytečně velký? Proč je tam zboží plus velký prostor s NIC?
  I to nic se převáží, převáží se velmi mnoho toho nic. Nevím proč ještě nějaká chytrá pomazaná hlava nepřišla na “daň z nic”. Myslím si že by mohl toto zavést Babiš, a budeme zase v něčem první na světě.
  No samozřejmě opět “nejlepší”.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *