Francie: Žháři, zapalující auta, stříleli na hasiče, jednoho postřelili

Napsal
Sdílet článek

Zapalování aut, kontejnerů s odpadky či celých garáží je oblíbenou kratochvílí nudících se gangů mladých, většinou muslimských obyvatel tamních no-go zón. Velmi často se pak stane, že nejsou pachatelé zadrženi a to kupodivu i přesto, že jsou dnes všechna města (ale často i menší obce) přímo protkána pouličními kamerami a často se stane, že si svědci podobné incidenty nahrávají na mobil. To, že většinou někdo ze svědků zároveň zavolá hasiče, je pak přirozené, než hasiči dorazí, pachatelé jsou zpravidla pryč, rozhodně však ne vždy, někdy si záměrně na hasiče počkají..

Tento týden byl do nemocnice převezen hasič poté, co ho neznámý útočník střelil do nohy, když se pokoušel  uhasit požár auta na Den Bastily. K incidentu došlo v obci Etampes na malém parkovišti poblíž stadionu Jean-Laloyeau kolem 23:30. Žháři tam zapálili auto, a když do oblasti vjeli hasiči, pachatelé po nich začali střílet, takže hasiči byli nuceni uprchnout.

„Na konci večera, když jsem byl na prohlídce, slyšel jsem výbuch. Když jsem se dostal ven, viděl jsem auto v plamenech. Tak jsem okamžitě zavolal hasiče“, řekl jeden místní zaměstnanec města, který byl také svědkem útoku na hasiče. Dále svědek řekl: „Jeden z hasičů křičel, že jeho kolega byl právě postřelen a že ho vezou na pohotovost. Odjeli a přijela policie. Ve spěchu si dokonce zapomněli vybavení. Dal jsem to stranou a pak si pro to přišli.“

Místní odborový předák Jean-Christophe Cantot na incident reagoval slovy: „Útoky, které zažíváme, jsou stále násilnější.“ Podle listu Le Parisien nejsou útoky na hasiče v obci vzácné. Muž, jehož sklep byl zaplaven, ohrožoval loni v září hasiče mačetou. Nový francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, který hovořil s hasičem řekl, že hasič utrpěl psychickou újmu. Dodal, že hasič mu řekl, že jde o třetí útok, kterému byl za posledních deset měsíců vystaven.

Útoky na hasiče se v posledních letech staly běžnými v některých regionech Francie až do té míry, že departement Alpes-Maritimes zašel tak daleko, že spustil sérii videí žádajících veřejnost, aby na ně přestala útočit. V květnu bylo ve Štrasburku zatčeno nejméně 20 lidí poté, co zaútočili na hasiče různými zbraněmi, včetně Molotovových koktejlů. Loni v červenci v regionu Loire-Atlantique proti útokům hasiči protestovali a tvrdili, že byli téměř každý den po větší část měsíce napadáni.

Samozřejmě o skutečných vinících nikde ani slovo, stejně tak se mlčí o tom, jaké je složení těchto žhářských gangů. Nicméně každý, kdo tyto případy dlouhodobě sleduje, má jasno.

A pro připomenutí jedno video z dubna, kdy se podobně „bavila“ muslimská mládež v jedné z „jejich“ pařížských čtvrtí.

5/5 - (4 votes)
(Visited 697 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *