Francouzi hodlají nenaočkované vyloučit z veřejné dopravy i z dalších míst

Napsal
Sdílet článek

Jakési “covid pasy”, o nichž se dosud v Evropě jen spekulovalo, začínají dostávat jasnější rysy. Ve Francii už Macronova vláda navrhla tzv. “Zelené pasy”, které budou dostávat všichni naočkovaní. Bez nich se Francouzi jen tak někam nedostanou. Lze předpokládat, že totéž se bude průběžně zavádět všude v EU, což je jasné vzhledem k dalším integračním krokům tohoto molocha, jehož hegemonem je právě Francie a Německo. Ostatně, také u nás již vládní strany svým nedávným hlasováním potvrdily, že hodlají pro nenaočkované nějaká ta omezení zavést.

Francouzští občané, kteří odmítnou si nechat aplikovat vakcínu proti koronaviru, budou mimo jiné vyloučeni z veřejné dopravy, ale i z jiných míst a aktivit. To vše v rámci kontroverzního plánu “Zeleného pasu” stanoveného v návrhu zákona, který je nyní na cestě do parlamentu.

Návrh zákona navrhuje těmto osobám odepřít přístup k dopravě nebo do některých míst, stejně tak budou zamítnuty některé činnosti pro ty, kteří nebudou schopni prokázat, že dostali vakcínu proti Covidu-19 nebo mají negativní test.

Návrh zákona byl tvrdě odsouzen členy opozice. Mluvčí pravicové strany National Rally (RN), Sebastien Chenu, obvinil vládu z plánování zdravotní diktatury. Šéfka RN Marine Le Penová mezitím navrhované opatření označila za v podstatě totalitní.

Středopravá republikánská strana (LR) návrh zákona rovněž odsoudila, když zástupce vůdce Guillaume Peltier prohlásil, že:  …”je nepředstavitelné, že by úředníci získali veškerou pravomoc pozastavit naše svobody bez parlamentní kontroly.”

Členka strany La Republique En Marche prezidenta Emmanuela Macrona Amelie de Montchalinová se na kritiky vrhla a trvala na tom, že návrh zákona  není vůbec stvořen k vytvoření výjimečných pravomocí vládě nebo k vytvoření autoritářského zdravotního státu.

Návrh zákona směřuje k hlasování, protože vláda se připravuje na zavedení  masového očkování  v neděli. Zatímco Evropská unie schválila látku vyvinutou společnostmi Pfizer a BioNTech tento týden, průzkumy veřejného mínění naznačují, že francouzští občané zůstávají ohledně nového očkování hluboce skeptičtí. Několik nedávných průzkumů ukázalo, že více než 50 procent respondentů uvedlo, že si nemají v úmyslu vakcínu nechat aplikovat, což by mohlo představovat překážky pro vládní cíl naočkovat do června 15 milionů lidí.

Opatření obsažená v novém návrhu zákona odrážejí nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brazílii, které položilo základy pro podobná omezení pro ty, kteří vakcínu odmítají. Soud trval na tom, že by bylo protiústavní požadovat, aby se občané nechali naočkovat, a přesto rozhodl, že by mohly být na neočkované uvaleny sankce, včetně zákazu jejich vstupu na určitá veřejná místa. Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který se proti rozhodnutí hlasitě postavil, naznačil, že by to bylo pro občany domácí vězení.

Pasy již dokonce nechávají natisknout ve Velké Británii.  Dvě firmy již dostaly zakázku na výrobu těchto pasů se speciálním QR kódem. Pasy mají umožňovat vstup na některá pracoviště, vysoké školy, do hospod, supermarketů a na různé hromadné akce.

To, že budou nenaočkovaní různě omezeni, je jasné od začátku. Ostatně, také naše vláda to potvrdila tehdy, když poslanci vládních stran odmítli hlasovat pro návrh ve znění:

“Neúčast na očkování covid-19 nesmí mít za důsledek omezení výkonu lidských práv a základních svobod ani hospodářských, sociálních a kulturních práv ve smyslu Listiny základních práv a svobod ani jakékoli jiné formy diskriminace jedince neočkovaného takovou očkovací látkou“.

Právě fakt, že tento návrh neprošel hlasováním vládních stran jasně ukazuje, že už nyní vláda s restrikcemi proti nenaočkovaným počítá. Je tedy velmi pravděpodobné, že zákon, který chce nyní zavádět Francie, se má zavádět plošně v celé EU. To ostatně již brzy poznáme v praxi.

Aktualizace: Poté, kdy se proti totalitním praktikám francouzské vlády vzbouřila opozice i francouzští občané, z nichž většina vakcínu odmítá, vláda svůj návrh stáhla. Zřejmě ze strachu z blížících se voleb, které by právě díky tomuto kroku měla zcela zřejmě Marine le Pen “v kapse”.

Na výše uvedeném případu Francie je vidět, že masivní odpor opozice i občanů může být – obzvlášť relativně krátce před volbami – účinný.

(Visited 4 291 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *