Guvernér Lombardie chtěl už před vypuknutím pandemie testovat Číňany v Itálii – byl nařčen z rasismu

Napsal
Sdílet článek

Guvernér Lombardie Attilio Fontana uvedl, že byl obviněn z toho, že je rasistou, když už v únoru navrhl, aby cestovatelé přijíždějící z Číny byli testováni na koronavirus (COVID-19). Fontana, který je členem  Legy Mattea Salviniho, v úterý odhalil reakci na jeho varování během diskuse v regionální radě. Tvrdil, že když už 3. února navrhl, aby lidé přijíždějící z Číny byli testováni na koronavirus, ujistil ho italský premiér  Giuseppe Conte, že zemi nehrozí masové ohnisko, protože je na něj zdravotnický systém velmi dobře připraven. No, tak o tom, jak byl „připraven“ už víme dnes své….

Fontana dodal, že někteří jeho kolegové ho tehdy za návrh testování označili za rasistu a řekl, že se mu vysmívali a sprostě mu nadávali. Také dodal,že ho výroky urazily. Bylo mu údajně také řečeno, že testování povede ke ztrátě italského postavení v očích světa.

Lombardie je regionem, který během nákazy koronavirem utrpěl nejvíce. Celkově má Itálie nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem ze všech evropských zemí. První případy se v Itálii objevily na konci ledna, kdy se potvrdilo, že ji mají dva čínští turisté. První významná epidemie propukla 21. února v Lombardii, kde bylo prvních 16 potvrzených případů.

Fontana také tvrdě odsoudil italský Národní zdravotní ústav (ISS), který donutil lombardskou společnost, schopnou vyrobit denně 900 tisíc ochranných masek, aby počkala na certifikaci, než zahájí práci. „ISS si ještě neuvědomila, že jsme v krajně krizové situaci,“ řekl Fontana. „Vzhledem k tomu, že nám nikdo nedodává masky, tak nám alespoň dejte povolení k jejich výrobě.“

Itálie, stejně jako řada dalších evropských zemí, má závažný nedostatek ochranných prostředků proti nákaze. Doktor Giorgio Palù, profesor virologie a mikrobiologie na univerzitě v Padově, také řekl, že reakce Itálie na pandemii byla na počátku pomalá v důsledku obav, že podniknout kroky k testování lidí přicházejících z Číny, by bylo rasistické.

Koronavirus by se v Itálii tak jako tak nakonec objevil, problémům se nakonec nevyhnula žádná evropská země. Nicméně je možné, že by se v případě testování Číňanů alespoň trošku šíření viru zbrzdilo. Právě v Lombardii pracuje spousta Číňanů v tamních textilních továrnách, takže v době, kdy byla epidemie v Číně na samém vrcholu, měli být nejspíš nejen turisté, ale i pracovníci, přijíždějící z Číny předem testováni. To se ovšem – z obavy z nařčení z rasismu – nedělo.

Zajímalo by mne, nač by se vymluvili, kdyby bylo všeobecně známé ohnisko nákazy třeba na Ukrajině. Tam by v případě testování odpadla výmluva na rasismus. Testovali by tedy třeba pracovníky z Ukrajiny nebo by si našli jinou politicky korektní výmluvu? Nebo co by dělali, kdyby se zjistilo, že je nákaza přenášena třeba vojáky z US základen v Itálii? Jistě ne všichni jsou černí.

A nakonec – je-li tedy dle italské sluníčkové vlády testování jiných ras na jakékoli nemoci rasistické, pak se ptám:

„Jakpak je to s testováním Afričanů, kteří celoročně připlouvají k italským břehům na lodích neziskovek? Také je nikdo netestuje třeba na tropické infekční choroby, AIDS či přítomnost parazitů, protože je to rasistické?“

 

5/5 - (1 vote)
(Visited 76 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *