Hagia Sofia jako mešita – symbol islamizace Evropy a návratu velké Osmanské říše

Napsal
Sdílet článek

Přeměna původně byzantského křesťanského chrámu na mešitu má mnohem hlubší význam, než si většina Evropanů uvědomuje. Kdo už dlouhodobě sleduje politiku sultána Erdogana, ten musel dávno pochopit, že každý jeho politický krok směřuje ke stejnému cíli – obnovení a dokonce rozšíření Osmanské říše. Do té samozřejmě nezahrnuje pouze země, které již v područí Turků v minulosti byly, ale i další evropské (avšak i mimoevropské) země, kde žije velmi početná turecká menšina.

Týká se to samozřejmě především Německa a Rakouska, ale i v jiných zemích jsou počty Turků nezanedbatelné. Německo se navíc Erdoganovi zcela dobrovolně odevzdává, podporuje jeho imperiální choutky i tím, že ho ponechává stavět mešity po celém Německu, včetně největší německé mešity, kterou slavnostně otevíral spolu s Merkelovou, další islamizátorkou nejen Německa, ale celé Evropy.

Turkish President Erdogan is greeted by Chancellor Merkel

Germanistán, Kolín nad Rýnem – dva vůdčí zakladatelé chalífátu otevírají největší mešitu v zemi

Turecký sultán si ale zcela zřejmě dělá nárok nejen na Evropu. Mešity otevírá i v jiných (zatím) nemuslimských zemích, včetně USA, kde v roce 2016 otevíral největší mešitu v zemi. Ta se nachází ve státě Maryland a zároveň má být pojímána coby jakési turecké “kulturní centrum”.

Video Turkish President Erdogan opens the largest mosque complex ...

Slavnostní otevření největší mešity v USA před 4 lety a opět Erdogan

Imperiální choutky Turecka se za Erdogana dostávají do podobných intencí, jako v 15. století, kdy byla právě Hagia Sofia změněna z tehdy ortodoxního křesťanského chrámu na mešitu. A tou byla až do nástupu Atatürka, který změnil mešitu na muzeum. A nyní, v roce 2020, se vracíme o století nazpět a Hagia Sofia je opět mešitou. Nebo by bylo asi příhodnější říci, že se vracíme o 6 století nazpět, tedy do doby, kdy byl tisíciletý křesťanský svatostánek proměněn na několik století na mešitu.

Tedy přeměna původně byzantského chrámu Hagia Sofia na mešitu je v současném, velmi rychle islamizovaném světě více než symbolická. Podle většiny čelních imámů z různých islámských, ale i (zatím) neislámských zemí má být toto desetiletí pro světovou islamizaci a dominanci islámu zásadní.

V přeměně muzea Hagia Sofia na mešitu šel sultán Erdogan dokonce dál, než jeho osmanští předchůdci, kteří se při přeměně křesťanského chrámu na mešitu nijak nesnažili zničit či zakrýt křesťanské pravoslavné ikony a nástěnné fresky. Erdogan si samozřejmě nedovolí je zničit, protože jde minimálně o cennou historickou památku. Ale přikázal tyto křesťanské symboly zakrýt tak, aby nijak “nerušily” modlící se muslimy.

V reakci na páteční přeměnu muzea v mešitu již deklarovalo Řecko, že na Turecko uvaluje sankce. Konkrétní podobu sankcí zatím neuvádí, nicméně hodlá do sankcí zapojit i UNESCO a EU. Ovšem co se týká EU, tak velmi silně pochybuji, že se proti Turecku postaví, zatím vždy v každém konfliktu stála EU za Tureckem a to dokonce i v době, kdy Turci letos zjara násilně  posílali invazní muslimské vojsko do Řecka. EU se zde naopak postavila proti Řecku na stranu Turecka s tím, že údajně bylo povinností Řecka muslimské vetřelce přijmout.

Přeměna původně křesťanského chrámu Hagia Sofia na mešitu tak, jako jí byl tento chrám za dob Osmanské říše, je jen zářnou ukázkou faktu, na který už dlouhodobě upozorňuji. Evropa se islamizuje a v současné době neexistují žádné relevantní síly, které by byly schopny nebo by dokonce chtěly tento trend zvrátit. 

(Visited 123 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *