Herec se zdravým rozumem – Rowan Atkinson protestuje proti zavedení “předsudečné nenávisti” ve Skotsku

Napsal
Sdílet článek

Jistě Vám již neušel pojem “předsudečná nenávist”, který využívá současná ideologie jako bič na “extremisty, xenofoby a islamofoby”.  U nás jej ostatně loutková vláda po vzoru Německa  také zavedla, přičemž Al Hamajda tohoto biče na názorové oponenty také velmi rád využívá. Nicméně nyní se stejný zákon zavádí i ve Skotsku, kde jej prosazuje muslimský ministr Humza Yousaf. Tak nějak si říkám, že nám to “slimáctvo” k cenzuře skutečně silně inklinuje a je jedno, zda se jedná o muslimy jako takové nebo jen o jejich nadšené podporovatele.

Zatímco u nás je angažovaná umělecká fronta většinou silně prorežimní, přičemž třeba tu nejhorší cenzorskou verbež – práskačské elfy – podpořilo hned několik představitelů prorežimní umělecké úderky v čele s angažovaným zpěvákem Klusem, který se obdivem k těmto bonzákům netajil a dokonce jim nabídl spolupráci, ve Skotsku se našlo hned dvacet významných osobností, které proti zavedení předsudečné nenávisti protestovali. 

V čele tohoto protestu proti zcela jasnému omezení svobody slova pak stanul nám všem dobře známý Rowan Atkinson, alias Mr. Bean. Ten se tak spolu s dalšími dvaceti umělci připojil k sílícímu odporu proti novým zákonům Humzy Yousafa o předsudečné nenávisti.

V dopise, podepsaném také herečkou Elaine C Smithovou a spisovateli Chrisem Brookmyrem a Valem McDermidem, skupina informovala o obavách z dopadu zákona  o zločinnosti z nenávisti na „svobodu projevu“.

Yousaf označil právní předpisy za „důležitý milník“ v boji proti předsudkům. Kritici se však obávají, že nový trestný čin „rozdmýchávání nenávisti“ – bez ohledu na úmysl – by mohl vést k nárůstu stíhání těch, kdo vyjadřují kontroverzní názory, s maximálním trestem odnětí svobody v délce sedmi let. V dopise, který koordinovala Humanistická společnost Skotska, stálo: „Návrh zákona vytváří rozdmýchávání trestných činů, aniž by byl zkoumán jakýkoli záměr; pouze to, že by to mohla být slova, činy nebo umělecká díla.”

„Nezamýšlené důsledky tohoto návrhu zákona mohou potlačit svobodu projevu a schopnost formulovat či kritizovat náboženské a jiné přesvědčení. Jak je v současné době formulováno, mohlo by to zmařit racionální diskusi, která má zásadní roli ve společnosti, včetně uměleckého úsilí.”

Kromě Atkinsona jsou signatáři například aktivista za lidská práva Peter Tatchell, filozof profesor AC Grayling a dramatik Alan Bissett. Minulý týden uvedli vysoce postavení právníci z právnické fakulty, že návrh zákona by mohl vést k velkému počtu trestních stíhání.

Exposlanec Liam Kerr řekl: „Tento společný dopis je poslední opozicí proti hluboce pomýlenému návrhu zákona.

Je ostuda, že u nás máme pouze uměleckou frontu, která se umí postavit tak akorát na stranu totality podobně, jako to učinil třeba Klus, když podpořil práskačské elfy. Ale nenajde se nikdo, kdo by proti podobným cenzorským praktikám takto veřejně protestoval.

 

(Visited 301 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *