Host do domu – Bůh do domu

Napsal
Sdílet článek

Určitě vás napadne scénka kdy někdo z příbuzných či kamarádů zazvoní u vašich dveří a řekne. Můžu k vám – na návštěvu? A má v ruce obrovský kufr, čímž dá najevo, že jeho návštěva nebude jen na dvě hodiny. O tom následující řádky nebudou.

Pamatuji si, že jako dítě jsem měla radost, a rodiče také, když k nám někdo přišel na návštěvu (bez kufru) nebo my chodili na návštěvu k někomu. Dospělí si povídali a my děti jsme si jako hrály, ale uši jsme měly nastražené. Občas zabrousili dospěláci k tématům, která jsme slyšet neměly. To pak na sebe dospělí nenápadně pomrkávali, dávali prst ke svým ústům nebo si potichu řekli – jsou tu děti. Ale stejně, bylo to fajn a nám dětem docházelo, že ani naši rodiče si neví občas s něčím rady. I tímto způsobem jsme se připravovaly do života.

Jak to znám ze svého dětství, a po vzoru rodičů, snažím se v tomto pokračovat. Mám ráda u nás návštěvy, ohlášené (to raději), ale i neohlášené a na návštěvy k někomu – někam chodím také ráda.

Návštěvy! Nějak se toto v poslední době vytrácí, přestává to být snad i módou? Nesděluje se osobním kontaktem. Často telefonem, SMS, apod. Nejraději JÁ DOMA TY DOMA.

Vůbec mi nevadí když přijde, jen tak na kus řeči, kamarádka a já třeba zrovna žehlím. Nevadí to ani jí. Nevadí mi, že po návštěvě (hlavně té s dětmi) je různě nadrobeno. Mám to tak, že návštěva mě „obohatí“. Ne dárky ani penězi, ale svou přítomností. Některé návštěvy nemusí být zrovna mojí krevní skupinou, přesto se snažím být dobrý a příjemný hostitel. Ne, to není přetvářka, jen prostá, zcela obyčejná, lidská slušnost.

Jsou různé cedulky (z plechu, dřeva, keramické) s nápisy např.

– Bůh do domu – hůl do ruky.

-Vítáme vás – my k vám taky nechodíme.

-Můj dům – můj hrad.

– Vítejte (a kresbička, kde je návštěva hned u dveří nakopnuta ).

Možná se vám vybaví i jiné „vtípky“ na toto téma.

My na dveřích žádnou takovou cedulku nemáme. Není třeba. Návštěvy jsou u nás vítány. Ovšem, u někoho ta cedulka není a jako by byla …… hůl do ruky.

Máte po takové návštěvě (kam jste pozváni) ne poprvé, podruhé (i to se může stát), ale pak už POKAŽDÉ pocit o holi v jejich ruce?

P. S. Už tam nechoďte!

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 134 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *