Hromadná rvačka Čečenců s Poláky a Němci (video)

Napsal
Sdílet článek

Po hromadné rvačce mezi Čečenci, Poláky a Němci v německém městě Rheinsberg, starosta města i ministr vnitra prohlásili, že integrační politika okresu týkající se Čečenců, selhala. Minulý týden ve čtvrtek večer se skupina Němců a Poláků zapojila do násilného boje s několika Čečenci. Rvačka vypukla, když Čečenec napadl zaměstnance půjčovny lodí v Rheinsbergu. Policie uvedla, že sedm lidí bylo zraněno a několik aut bylo poškozeno. Osm lidí – pět Němců a tři Poláci – bylo dočasně zatčeno.

Místní čečenská komunita na severu Braniborska opakovaně přitahuje pozornost kvůli klanovým strukturám a kriminalitě. Asi stovka Čečenců se shromáždila v Rheinsbergu na demonstraci síly. Podle policie byla nálada mimořádně vyhrocená a agresivní. Policisté zadrželi 80 Čečenců, kteří nepocházeli pouze z Rheinsbergu, ale i z několika dalších oblastí země. Během shromáždění Čečenců vypukly další hromadné rvačky. Jeden policista byl lehce zraněn. Video jednoho ze střetů bylo zveřejněno na Twitteru.

V sobotu se obě strany konfliktu dohodly na zprostředkovaném rozhovoru s policií v Neuruppinu. Situace se od té doby uklidnila, ale přesto byl v sobotu do města nasazen početný kontingent policistů, aby udržoval pořádek. Jeden ze zúčastněných Čečenců napsal na svůj Instagram: „Jsme rádi, že všichni držíme pohromadě. Ostatní to nenechají být. Ale my taky ne. Teď už víme, kde jsou.“ Čečenec také dodal následující: „Nejsou to muži, jsou to kozy.“

Naproti tomu půjčovna lodí, jejíž zaměstnanec byl prý napaden, na Facebooku litovala, že atmosféra na obou stranách byla tak vyhrocená a že ke konfliktu dokonce došlo. „Chceme vás jen informovat, že všechny nejasnosti byly vyjasněny s čečenskými občany. Jsme rádi, že je nyní vše jasné, a chceme zde mírové soužití.“

Problém s Čečenci a jejich klany není vidět jen v Rheinsbergu. Podle ministra vnitra Braniborska žije nyní v jeho zemi asi 7000 lidí ze severního Kavkazu a v různých městech došlo k řadě vážných incidentů, včetně rozsáhlé rvačky mezi Čečenci a Afghánci ve městě Cottbus loni v létě. Připouští, že úřady a policie nejsou vždy schopny zabránit domácím konfliktům mezi Čečenci a jinými národnostmi, k nimž nejčastěji dochází v ubytovnách. Ministr tvrdí, že Čečenci se vyznačují velmi rychlou mobilizací krajanů z jiných míst, často tak rychlou, že německá policie má podezření, že podobné incidenty jsou plánovány předem.

„V jiných městech byly problémy s Čečenci zejména v místech, kde byli soustředěni žadatelé o azyl,“ řekl ministr. Došlo ke konfliktům, do nichž se zapojily celé skupiny lidí, kteří žijí v jiných oblastech Německa. Čečenci byli zmobilizováni  členem skupiny, který se cítil dotčen, a někdy to vyústilo v napadení. Braniborský ministr vnitra uvedl, že Čečenci mají tendenci řešit problémy „hrubou silou“, což policii působí potíže. Na území Německa se nachází 20 000 až 50 000 Čečenců, ale většina z nich žije v Braniborsku, přičemž mnoho z nich tam dorazilo poté, co požádali o status uprchlíka.

Existuje také spojitost mezi radikálním islámem a německou čečenskou komunitou. Z osob identifikovaných v Braniborsku jako islámští extremisté,  pochází 45 procent  z regionu Severní Kavkaz, který zahrnuje Čečensko. „Jsou to lidé, kteří nejenže vyznávají určité náboženství, ale jsou také připraveni ho praktikovat s pomocí síly,“ řekl ministr. Policejní rozvědka také zdokumentovala hluboké vazby mezi čečenským organizovaným zločinem a radikálními islamistickými skupinami.

Konflikty týkající se Čečenců se neomezují jen na organizované rvačky, ale přerostly v přestřelky, jako tomu bylo v Berlíně v roce 2018, kdy tři Čečenci a tři Kosované zahájili palbu na kavárnu z AK-47 poté, co majitel údajně odmítl zaplatit za marihuanu, kterou si koupil.

Ministr uvedl, že skutečnost, že v současné době v Čečensku nedochází k ozbrojenému konfliktu znamená, že „mnohé z těchto žádostí o azyl jsou zamítnuty, nicméně po zamítavém rozhodnutí stále existuje právní možnost je napadnout a téměř všichni žadatelé se k tomu uchylují. V důsledku toho se jejich pobyt v Německu značně prodlouží.“

V Německu existuje mnoho důvodů, proč soudy zabrání deportaci. „Například lékařské indikace, těhotenství, přítomnost malých dětí nebo nemluvňat. To vše brání deportaci do jejich vlasti, alespoň na chvíli. A tak velká skupina Čečenců – ale i zástupců jiných národností – je nyní v Německu navzdory tomu, že jejich žádosti o azyl byly zamítnuty,“ řekl ministr.

Čečenci se stále více zapojují do kriminálních případů vydírání a obchodu s drogami. Vyšetřování těchto trestných činů je však nesmírně obtížné, vzhledem k vysokému stupni propojení skupin.“

Překážkou pro vymáhání práva je také otázka jazyka. Problém s čečenskými gangy  se projevil i v dalších zemích. Francie nedávno zažila čtyřdenní konflikt mezi válčícími čečenskými a arabskými gangy ve městě Dijonu, který vedl ke konfliktu, jenž do města přilákal stovky Čečenců z celé Francie a dalších evropských zemí. Čečenci pak rozpoutali odvetný útok na arabské gangy.

5/5 - (4 votes)

(Visited 331 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *