Hromadné úprky hrdlořezů z ISIS z kurdských vězení za peníze z Evropy

Napsal
Sdílet článek

Tím, kdo jako první umožnil poměrně masivní útěk vězněných hrdlořezů z ISIS z kurdských vězení, byli Turci, kteří záměrně věznice bombardovali. Dalším džihádistům a džihádistkám se zase daří unikat díky penězům z Evropy. Prostředky na uplácení dozorců jim přichází od evropských muslimů, kteří – zejména pak co se mladších generací týká – ISIS v drtivé většině plně podporují.

V posledních měsících dochází k masovému útěku džihádistů, kteří byli dříve drženi v zajetí kurdskou armádou v Sýrii. Tisíce členů ISIS byly propuštěny a vrátily se do jádra teroristické organizace ve snaze ji obnovit. Zajímavostí je, že unikají hlavně uplácením svých stráží. Peníze pocházejí od příznivců ISIS v Evropě. Ty jsou směrovány přes různé internetové platformy.

Více než 12 tisíc hrdlořezů z ISIS bylo drženo v zajetí ve speciálních táborech syrské demokratické armády (SDF) v severovýchodní Sýrii. Stažení Američanů, turecká vojenská invaze do regionu a pandemie vytvořily podmínky, které usnadnily jejich masový útěk.  Od té doby se snaží příznivci ISIS najít způsob, jak usnadnit útěk dalších džihádistů. Právě nyní se  ISIS snaží získat zpět sílu a zahájit protiútoky na syrské a irácké území.

V poslední době došlo k mnoha útěkům z tábora al Hol. Většina džihádistů uprchla právě díky úplatkům pro strážné. Částka za propuštění džihádisty podle informací dokonce dosahuje až 4 500 eur. Podle stejných informací závisí konkrétní tarif na zločinech, kterých se každý dopustil. Pokud se podílel na teroristickém útoku v Evropě, jde částka výrazně nahoru. Stovky žen, mnohé z evropských muslimských komunit, uprchly z jiného tábora, Ain Issa v severovýchodní Sýrii. Jeho bombardování tureckým dělostřelectvem na podzim 2019 rozhodujícím způsobem přispělo k útěku většiny tamních zadržených.

Obzvláště znepokojující je však fakt, že řada útěků je možná díky penězům přicházejícím z Evropy. Příkladem je platforma „Spravedlnost pro sestry“ zřízená v červnu 2019 v Německu. Tam lidé blízcí ISIS založili on-line crowdfundingovou kampaň na získání peněz. Další iniciativa získala peníze prostřednictvím populární šifrované aplikace Telegram Messaging. PayPal byl dokonce zvyklý posílat peníze pašerákům, kteří stovkám džihádistů za poplatek pomohli utéct z tábora Hol. Aby se zabránilo zásahům PayPal, tak si podporovatelé džihádistů vymysleli různá krycí jména jako např. “Honeymoon in Vienna” (líbánky ve Vídni). Na Instagramu byl odhalen účet fungující prostřednictvím tábora al Hol, díky němuž se vybraly statisíce eur.

Zájemci byli informováni, že útěk a bezpečný převoz džihádistů do oblastí kontrolovaných ISIS stojí až 7 500 dolarů. Ten, kdo pomůže, v praxi „dostane požehnání Alláha a bude v příštím životě považován za svědka.“ Mnoho příspěvků je napsáno v němčině, arabštině, angličtině a francouzštině. Také bylo zveřejněno video propagandy ISIS slibující „trest nevěřících, kteří shoří požárem pomsty.“

Podle tureckého novináře usnadňuje útěk zadrženým džihádistům i turecká armáda. Tato taktika, která kvůli pandemii zůstala v pozadí, velmi připomíná podobnou strategii přijatou ISIS v roce 2012, tedy dva roky předtím, než se jejich řady dostatečně rozrostly.

Bojovníci ISIS tedy mají zájem opět posílit a vrhnout se do boje proti bezvěrcům. A to vše za koronavirovou clonou, bez zájmu světových médií. Myslím, že v dnešní době nikoho neudivuje, že si mohou spící buňky ISIS a podporovatelé této teroristické organizace z Evropy jen tak posílat peníze na vykoupení svých soukmenovců z kurdských věznic.

A ani nikoho neudiví, že to vše probíhá přes běžné internetové platformy, které jindy řadové občany cenzurují, jak se dá. Ostatně, například Tommy Robinson, bojovník proti islamizaci, má blokovaný nejen Facebook, ale zablokovali mu i možnost plateb přes PayPal, který ovšem bez problémů nechá posílat peníze ty nejhorší muslimské hrdlořezy a jejich příznivce. A až se část osvobozených džihádistů vydá na cestu džihádu do Evropy, ještě je cestou neziskovky vybaví kartou Master Card, dotovanou EU. 

Jak dlouho potrvá, než Evropanům dojde, že tím, kdo je zde systémem podporován nejsou oni, ale jejich nepřátelé? Copak nikomu nevadí miliony eur věnované neziskovkám na pašování džihádistů do Evropy stejně jako fakt, že si mohou muslimové z Evropy financovat na dálku bojovníky přes oficiální internetové platformy??

(Visited 131 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *