Invaze od Balkánu opět zesílila, Slovinci byli nuceni posílit hraniční hlídky

Napsal
Sdílet článek

Už před pár dny se objevila informace, že dochází k opětovnému zesílení invaze na území Balkánu, kudy proudí vetřelci zejména z oblasti Blízkého východu. V Bosně dokonce došlo v minulých dnech ke konfliktům, při kterých se vetřelci porvali na nože, za což dva z nich zaplatili životem. S tím, jak invazisté postupují dál Balkánem, jsou nuceny i jednotlivé země v oblasti posílit pohraniční hlídky. Přesto se okupantům Evropy daří dostat dál na sever, takže i Slovinci již zaznamenali jejich zvýšený výskyt u hranic.

Slovinsko proto zahájilo bezpečnostní operaci na hranicích a výrazně zvyšuje počet bezpečnostních pracovníků působících podél jeho hranice s Chorvatskem, protože počet nelegálních vetřelců přicházejících po nechvalně proslulé balkánské migrační trase stoupá. Země v posledních týdnech ohlásila prudký nárůst počtu invazistů, kteří se pokusili nelegálně překročit chorvatsko-slovinskou hranici. Úřady to připisují uvolnění opatření, která byla původně zavedena v reakci na pandemii.

V Řecku došlo v posledních týdnech k přesunu tisíců vetřelců z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři na řeckou pevninu. Je jasné, že tito invazisté využijí možnosti vydat se dál do Evropy a v Řecku se příliš dlouho nezdrží. Ostatně, Řekové už se takřka každodenně bouří a před pár dny došlo při protimigrační demonstraci dokonce ke zranění jak demonstrantů, tak také policistů, kteří proti svým vlastním lidem zasahovali.

V důsledku toho, že tedy z Řecka začnou i díky lepšímu počasí proudit hordy invazistů, vysílá Slovinsko na hranice dalších tisíc policistů, aby posílili stávající bezpečnostní personál. Mezi dneškem a 5. červnem budou provádět operaci s cílem zavést přísnější hraniční kontroly a ukázat vetřelcům, že Slovinsko není snadným cílem. Policie bude při operaci využívat sledovací technologie, včetně detektorů pohybu, sledovacích kamer, termovizí a hlídek vrtulníků a dronů. Policisté také vyslýchají zadržené podezřelé, aby získali informace o tom, kudy a kam invazisté cestují.

Podél hranice budou i nadále rozmístěny slovinské ozbrojené síly. Jsou tam rozmístěny již od března, kdy nová vláda premiéra Janeze Janši uzákonila mimořádná opatření, a to navzdory námitkám opozice. Policie tvrdí, že toto nasazení významně zvýšilo jejich účinnost a dává větší pocit bezpečí místním obyvatelům.

Slovinské úřady potvrzují, že nelegální vetřelci se obvykle vyhýbají obydleným oblastem, pohybují se hlavně v noci a snaží se držet lesních cest a obecně neprůjezdného terénu, zatímco se přes den skrývají na chráněných místech ve snaze vyhnout se bezpečnostním hlídkám. Často mění své trasy, aby nedovolili donucovacím orgánům je vystopovat. Invazisté také často uvádějí své telefony  do letového režimu, aby zabránili policii je takto sledovat.

Úřady v severní Itálii si také stěžují, že zaznamenávají nárůst nelegálních vetřelců, kteří přešli na jejich území přes Slovinsko. Operace tak bude pravděpodobně zaměřena i na omezení těchto porušení.

Už dlouho bylo jasné, že se invaze nezastaví, ale naopak, letošní rok bude rekordní. Tomu nasvědčují i další kroky Erdogana, který je odhodlán vyslat miliony muslimských vetřelců do Řecka a dál do Evropy.

Půjde pak zabránit průniku statisíců agresivních vetřelců přes hranice při vědomí, že si ve jménu falešného pseudohumanismu většina zemí nedovolí použít i nejzazší obranné prostředky pro ochranu vlastních hranic?

(Visited 175 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *