Invazisté z Afghgánistánu, Pákistánu a Iráku zlikvidovali olivové sady na řeckém ostrově Lesbos

Napsal
Sdílet článek

Pěstování oliv je obživou pro mnohé Jihoevropany, Řeky nevyjímaje. Obzvlášť pak nyní, kdy bude nejspíš i na několik let zcela zapovězen či velmi omezen cestovní ruch, bude každý výdělek dobrý. Také na ostrově Lesbos, který je poslední roky sužován invazí vetřelců především z muslimských zemí Asie, ještě donedávna pěstovali ve velkém olivy.

Muslimští vetřelci, hlavně z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, kteří se utábořili na řeckém ostrově Lesbos, pokáceli a zcela zničili zhruba pět tisíc olivovníků. Na tomto ostrově tak zřejmě našli invazisté nový způsob, jak demonstrovat svou nespokojenost s životními podmínkami a průtahy či odmítnutími svých žádostí o azyl. Asi jim nestačí, že gangy afghánských ilegálních okupantů mezi sebou bojují a afričtí vetřelci záměrně kašlou na policii uprostřed pandemie koronaviru.

Při útoku na toto řecké dědictví bylo muslimskými invazisty z tábora Moria nenávratně zničeno 5000 olivovníků.  Trvá přibližně 65-80 let, než olivovník dosáhne stabilních výnosů, což znamená, že zničené stromy jsou pro místní ekonomiku velkou ranou. Export oliv každoročně přilévá do  řecké ekonomiky asi 700 miliónů dolarů.

Olivy jsou také nedílnou součástí řecké historie, kultury, dědictví a identity. Řecko produkuje a vyváží olivy a olivový olej už od doby bronzové, což fakticky znamená, že olivy jsou důležitou součástí řecké ekonomiky nejméně 4 000 let. Olivová ratolest je známa tím, že se z ní ve starověkém Řecku dělala koruna, objevovala se na klasických aténských mincích a dokonce se dodnes na řeckých svatbách využívá jako svatební korunka. Staří Řekové viděli olivovník jako dar bohyně moudrosti Athény.

Vzhledem k tomu, že olivovníkům trvá několik desetiletí, než se stanou produktivní, je pravděpodobné, že půda již bude obdělávána pro jiné využití, protože zemědělci potřebují najít rychlejší způsob, jak přežít v tomto obtížném období. Likvidace olivovníků muslimskými invazisty je tak útokem proti řeckému dědictví a identitě. Není divu, že obyvatelé Lesbosu, kteří jsou již 5 let v obležení muslimskými vetřelci, už proti dalšímu přijímání invazistů protestují.

(Visited 1 015 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *