IQ – QE – QF

Napsal
Sdílet článek

Může se vám zdát název tohoto povídání jako matematický příklad či rébus, ale vyvedu vás z omylu.

Co to je IQ je každému známo. Téměř každý je přesvědčen o svém vysokém IQ a když chce mít konkrétní (hmatatelný) důkaz, obstará si na to papír. Prostě nechá se otestovat. Už předem je přesvědčen o tom, že to bude dobré, ba výborné.

A třeba vy, kteří o tom pochybujete a myslíte si, že jsem jen tak nějaké obyčejné ořezávátko, hleďte! Můžu mít na to papír – vysoké IQ. Můžu, ale nemám. Nechci! Papír přeci snese všechno! Prostě my, kteří jsme ještě tak nějak normální, na to jaké máme IQ, nepotřebujeme nějaký papír s razítkem. A navíc – co kdyby nám to vyšlo blbě?

Dá-li se IQ nějak změřit, nelze toto tvrdit o QE. Že nevíte co to je? A možná snad někteří ani ne! Mohou se domnívat, že QE je nějaká nadávka, sprosťárna. Ovšem, že ne. Je to totiž takový ukazatel EMPATIE – proto QE. (Z hlediska odborného se jedná o emoční hledisko. Dobře. Já to osobně pojímám jako empatii) .Schopnost empatie se nedá koupit, vystudovat, načíst, vyšmelit. Prostě je to dar od Pána Boha. Není to jen o slovech, ale i o skutcích. Všichni toužíme po tom, aby se k nám lidé, a hlavně ti nejbližší, chovali empaticky. To znamená – jsme příjemci. Počítáme s tím jako se stálou a nekonečnou samozřejmostí. A co komu v tomto směru dáváme my? A pozor – neberme to jako něco za něco! To už by od nás byla vypočítavost. Jak říkám, schopnost empatie je dar a na to není žádný papír s razítkem.

A dostávám se k QF. A hned říkám, že jde o FÉROVOST. Klidně i vy, kteří jste se někdy zachovali neférově (a já taky – někdy, bohužel), čtěte dál. Stane se. Ovšem pak by měla následovat upřímná OSOBNÍ omluva. Jde-li ovšem o neférovost, kdy si s někým záměrně pohráváte, či si vyřizujete účty, způsobíte (dlouhodobě bezdůvodně způsobujete) druhému újmu, a navíc se mu ještě vyšklíbáte, je to co? A nehorázností podprahovou je ještě vaše tvrzení, že jste féroví. A to i přesto, že si moc dobře uvědomujete co svým chováním způsobujete za zlo a jaké to může mít pro nedobrovolného adresáta důsledky. Prostě jednáte ve smyslu hlava – nehlava. A stejně tak jako u empatie, na míru (ne) férovosti nelze mít papír s razítkem.

MAJKA DUBOVÁ

5/5 - (3 votes)
(Visited 102 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *