Jak ušetřit?

Napsal
Sdílet článek

V každém osobním i rodinném rozpočtu, pokud člověk má hlavu i na přemýšlení, je nutno uvažovat tak, že nesmí připustit situaci – NEZAJÍMÁ MĚ CO BUDE ZÍTRA…. za měsíc. Samozřejmě může nastat ojedinělá nenadálá situace, což je omluvitelné, a rozumný člověk to řeší.

Jsou však i lidé, kteří neřeší nic, spoléhají na druhé, (ti druzí jsou řádní plátci daní) a světe div se, také žijí. A „starosti nějakého druhého dne“ si nepřipouští.

Je to v podstatě taková ekonomická gramotnost – rodinná, avšak velmi potřebná a užitečná. Je moc dobře, že už na toto téma jsou poskytovány nějaké informace i žákům základních škol. I když, myslím si, by toto měly děti pochytit doma – vidět s čím, jak a proč jejich rodiče hospodaří. A nebo někteří také ne – ve smyslu – „dluhy, ty nám neutečou“. A já dodávám neutečou vám, ale doběhnou vás!

Myslím si, že by ve zdravém rodinném rozpočtu nemělo být v krátkodobém (měsíčním, ročním) plánování počítáno (a soustavně, opakovaně!!!!) s finančním schodkem resp. dluhem.

Jinak se asi sestavuje státní rozpočet na ten který rok – samozřejmě jsou jiné pohledy, potřeby, souvislosti atd…. Ale, nikdy není plán na rozpočet vyrovnaný, ale dohady vždy o výši schodku. Zdůvodňování i z hlediska mikro a makroekonomického. Ministryně financí (velmi chytrá paní, hezká jako panenka, s tím rozdílem, že např. mluvící panenka má čudlík na vypnutí), s naprostou přesvědčivostí, se snaží zdůvodnit vše a všem. A ŠETŘIT SE MUSÍ.

Třeba se ruší neobsazená místa ve správní správě.

Také vás napadne jaký smysl má neobsazené místo, jaká pracovní činnost přísluší na to neobsazené místo. Proč je to místo neobsazené? Jak dlouho? Kdo tu práci vlastně dělá? Třeba je to tak, že na to místo, kde nepracuje žádný pracovník, jsou určeny finanční prostředky – tu práci (jakou – jak to bere vaše hlava?) nikoho dělá někdo jiný, dělají někteří jiní, kterým se tyto mzdové finanční prostředky rozmělní k jejich platům. Ano, proč by neměli dostat ti, co pracují na svých obsazených místech, více peněz za více práce? Pokud jsou schopni a ochotni pracovat nad svoji pracovní náplň, (a myslím si , že v řádné pracovní době) kousíčkem nebo kusem z neobsazeného místa, pak je asi něco špatně. Nebo to prostě obyčejný člověk nemůže (nesmí) pochopit.

Když člověk pracuje několik let ve státní správě („neobsazovačky“ mě nějak , bohudík, minuly) tak ví – a já vím. Jenom dělám, že nechápu.

P. S. Nebo je to jinak?

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 114 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Prosím za prominutí
    nemá být správní správě,
    ale státní správě.

    Dík – Majka Dubová

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *