Joyful Noise 2019 – gospel se vrací do brněnských mrazíren

Napsal
Sdílet článek

O víkendu se v hale Industra na Masné znovu setkají desítky pěveckých nadšenců z celé České republiky. Přijedou sem za svými oblíbenými lektory – skvělými zpěváky a zkušenými dirigenty z Dánska a Velké Británie. Laura Kjaerggard se do Brna vrací po loňském úspěchu, zatímco Colin Vassell bude v Brně učit gospel poprvé. Letošní novinkou je účast zdarma pro studenty a mládež.

Dalším důvodem, proč se lidé sjíždějí za gospelem je přátelská atmosféra, ve které se nikdo nemusí bát dělat chyby. Naučit se za víkend 10 písní v angličtině a v tříhlasých harmoniích je náročný úkol, pokud ale není cílem dokonalost, ale hloubka prožitku, pak je možné to zvládnout. A pokud účastníci projdou touto zkouškou s nadšením a odevzdáním, můžou si účinky očistné katarze užívat ještě celé dny i týdny po závěrečném koncertu.

Laura Kjaergaard je velmi osobitá zpěvačka, je to finalistka dánské talentové soutěže, které opustila slibnou kariéru pop-hvězdy a před deseti lety se naplno odevzdala gospelu. V Dánsku vede několik sborů a spoustu času tráví na cestách za gospelovými workshopy. Colin Vassell naproti tomu pochází přímo z hudebního prostředí černošských kostelů, je to velmi zkušený dirigent působící v gospelu už více než 30 let. Stejně jako Laura i on cestuje se svým nadšením pro gospel po celé Evropě.

Laura i Colin jsou členy dánského Gospel Fellowship, otevřeného společenství, kde ty největší hvězdy slouží ostatním při jejich pěveckém a duchovním rozvoji, součástí jejich mise je i podpora gospelu v zemích bývalého východního bloku. Tím nejméně podstatným faktorem se přitom ukazuje barva pleti, aktivity tohoto společenství jasně dokládají, že gospel můžou se stejným nadšením zpívat a prožívat lidé kdekoliv na světě.

Za víkendem stojí stejnojmenný projekt Joyful Noise, který se od roku 2015 snaží vytvářet otevřený prostor pro hudební sdílení a současně podporovat vztahy mezi sbory a zpěváky v rámci celé Evropy s občasným přesahem do Spojených států. Inspiraci a povzbuzení pro svou činnost si každý rok vozí z Dánska z Mezinárodní školy gospelové hudby, za kterou stojí právě Gospel Fellowship.

Víkend vyvrcholí v neděli 20. října závěrečným koncertem se začátkem v 17 hodin. Víkendový sbor na něm doprovodí energická kapela a skvělé klávesy Jana Andra. Vstupenky na koncert budou v prodeji na místě za 120 korun, senioři a děti do 15 let mají účast zdarma.

Webová stránka: www.jnoise.cz, www.facebook.com/jnoise
Video z minulého ročníku:
http://youtu.be/bXIUNBdCfcQ

  • Glena Daňková
(Visited 99 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *