Kdo má patent na rozum?

Napsal
Sdílet článek

Sledovala jsem v přímém přenosu v TV, trvajícím snad jen 7 minut, když byl jmenován prezidentem republiky Milošem Zemanem do funkce předsedy Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Jméno až do momentu jmenování nebylo známo nikomu, kromě pana prezidenta, který jmenovaného vybral ze čtyř kandidátů. Prý si prostudoval jejich životopisy a? Rozhodl jak rozhodl. Ano, na to má, z titulu funkce prezidenta právo. Bylo to překvápko prý i pro paní ministryni spravedlnosti a vlastně všechny. Všechny?

Docela zajímavý článek na Seznam Zprávy (k této události s titulkem)

Nový šéf soudu chce „návod“ pro žaloby na stát. Nevídané, zní z justice.

Nemám právnické vzdělání, což mi nebrání v tom, abych si myslela totéž – NEVÍDANÉ. .

Z článku

– Když vláda v polovině března vyhlásila opatření kvůli šíření koronaviru a téměř zmrazila život v zemi, udělala to podle krizového zákona. A ten přímo říká, že škody, které takto vzniknou, stát musí zaplatit.

Vláda takový výklad odmítá.

Toto mi, a možná i mnohým jiným připomíná sliby a dušování se při sjednávání pojištění čehokoliv a pak, nastane-li událost a běžíš do pojišťovny, s tebou vypoklonkují, protože tvůj a jejich výklad potom je naprosto rozdílný. A dostaneš co? Nebudu sprostá, ale je vám to jasné, že?

Z článku

– Že prý by se tak mohlo předejít zbytečným žalobám na stát pro odškodnění kvůli koronaviru.

Podle autora občanského zákoníku Karla Eliáše navíc rozsudky v případech, které tady ještě nebyly, vznikají tím, že se jim věnují různí soudci od okresního až třeba po Nejvyšší soud. Každý může mít trochu jiný pohled. „To je důležité tříbení názorů. Protože ani nejvyšší soudci nemají patent na rozum, aby mohli vydávat manuály pro ostatní“ řekl Eliáš.

Advokát Vych si myslí, že ve skutečnosti manuál sleduje jiný cíl. Odradit lidi, aby žaloby nepodávali. „Je to takový vzkaz: Radši to ani nezkoušejte“ prohlásil Vych.

———————————————————————————————————————–

Pan nově jmenovaný předseda Nejvyššího soudu má, kromě „návodu“ pro žaloby na stát, plán ještě jeden, a hovořil o tom. Chce pro soudce nový kodex chování.

A já, obyčejný člověk, a ještě k tomu ženská, se ptám. Pokud nový kodex, pak jistě existuje starý kodex. A proč nový? Je ten starý nějak špatný? Divný? V čem bude nový odlišný od starého? Bude lepší? Horší? Kratší? Delší? Nebo dokonce, nedej Bože, tajný?

Já, jak už jsem se zmínila, obyčejný člověk, a k tomu ještě ženská, nepotřebuji žádný kodex. Stačí se chovat slušně, zdvořile, nelhat, nekrást, nepodvádět, pomáhat v rámci svých možností těm kdo to potřebují, avšak nenechat se jimi zneužívat……

Tak si každý může sám utvořit kodex jak se chovat.

P. S. A soudci budou mít mnohem méně práce!

  • Majka Dubová
(Visited 82 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *