Kdy porazí Baník Barcelonu?

Napsal
Sdílet článek

V 16. minutě odvetného čtvrtfinálového zápase Evropské ligy dává Chelsea Slavii třetí gól a zápas a sen o zázraku v podstatě končí. V součtu s prvním zápasem v Edenu vede londýnský superklub nad vršovickým klubem 4:0 a dva a půl tisíce českých fanoušků pochopilo, že tato evropská soutěž není pro malé kluby. /A nic na tom nemění ani konečný zdánlivě úspěšný výsledek 4:3/

Ano, Slavia, která udělala po mnoha letech slušný výsledek je v kontextu evropského fotbalu malým, chudým a slabým klubem. Nic na tom nemohou změnit na české poměry velké čínské investice v řádu stamiliónů korun. Výsledkem je pouze dominance na českém trhu, tedy v české lize. Jistě, Slavia hraje slušný fotbal ovšem i přes překvapivé vyřazení španělské FC Valencia, jen v lokálním měřítku. Důsledkem mimořádných rozpočtů ve dvou či třech klubech je i znehodnocení soutěže, kdy tyto luby ekonomicky i výkonnostně odskočily ostatním týmům a národní ligová soutěž přestává mít smyl.. Většina výsledků je předvídatelných a o titul hrají maximálně tři týmy. Fotbalový odborník i laik tak pravidelně vidí, že ligová soutěž tak přestává mít smysl. Neděje se nic výjimečného, stejná situace je i v jiných evropských národních soutěžích, kterým vždy dominuje jeden či dva nesouměřitelně bohatší a lepší týmy.

Ekonom musí konstatovat, že i v tomto odvětví se nůžky mezi jednotlivými subjekty na trhu rozevírají. Kde chybí smysluplná konkurence, kde nejsou jednotliví hráči na trhu podobně silní, velcí a bohatí soutěž ztrácí smysl. Například v evropském fotbalu, v této hře na sport mizí konkurence, rozdíly se zvyšují a vyrovnaně spolu mohou hrát jen největší evropské kluby. Tento vývoj je ještě markantnější v Champions League, která ostatně vznikla právě proto, aby se spolu vzájemně více utkávaly právě ty největší kluby a bohatí nemusely hrát v prvních kolech s chudými týmy. Velké a bohaté týmy hrají více zápasů s mezi sebou a tak dále bohatnou a těm menším a chudším se ekonomicky i sportovně vzdalují. Atraktivnější soupeř znamená větší příjmy od sponzorů, ty znamenají lepší hráče, pochopitelně koupené ze slabších družstev. A stále dokola. Velcí rostou, chudí chudnou.

Pokud si fanoušci Slávie či Sparty myslí, že jim současné investice do těchto klubů pomohou mezi evropskou elitu, musím je zklamat. Na české poměry nemalé peníze čínské či energeticko-oligarchické jsou v evropském kontextu pořád nesouměřitelně malé. Úspěch českých, bulharských nebo polských týmů může přijít, ale jen náhodou, která jako vždy potvrzuje výše uvedené pravidlo. Trh a to i ten fotbalový funguje zcela jinak. Velcí a bohatí rostou a bohatnou a malým a chudším klubům se vzdalují. Rozdíly mezi jednotlivými hráči na trhu se zvětšují nikoliv zmenšují a celá hra na sport, celá soutěž ztrácí stále více smysl. V době, kdy se i ze sportu stalo průmyslové odvětví to nemůže být jiné. Můžete protestovat, můžete nesouhlasit ba dokonce i můžete věřit na český fotbalový zázrak, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat. Troufnu si odhadnout že profesorka Švihlíková nerozumí fotbalu, ale přesto tuto situaci popisuje naprosto přesně, když říká, že trh v éře globalizace funguje dobře jen pro vítěze. Ve fotbale to není a nemůže být jiné než v celé ekonomice.

Na otázku, kdy Slavia či Sparta doženou či předeženou špičkové evropské kluby a kdy uvidíme smysluplné zápasy rovného s rovným, ve kterých mají oba soupeři podobné šance na úspěch, nemám positivní odpověď. Konkurence, respektive trh od určité fáze rozdíly zvětšují a vede nezadržitelně k dominanci jednoho či několika málo vítězů a zaostávání ostatních. Tento text je určen jako průvodce tržní ekonomikou pro fanoušky českého fotbalu, kteří stále čekají, kdy Sparta či Slavia bude porážet soupeře jako je Bayern Mnichov či Arsenal. I já bych rád viděl, jak Baník poráží Barcelonu, ale mám stejně špatnou zprávu i ostravského barda. Pokud někoho napadá, že nejde jen o fotbal, má pravdu. Stejně tak i pro ty, kdo se opakovaně již třicet let ptají, kdy naše ekonomika a především naše životní úroveň dosáhne plichty s vyspělými zeměmi. Bude to zhruba v tu samou dobu, až bude Baník Ostrava porážet Barcelonu!

TOMÁŠ VOHRYZKA

3.7/5 - (3 votes)

(Visited 76 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. „Ekonom musí konstatovat, že i v tomto odvětví se nůžky mezi jednotlivými subjekty na trhu rozevírají.“
    No a? Když o tuto soutěž nebudou míz zákazníci (diváci, fanoušci, sponzoři, …) zájem, tak tato činnost skončí a všichni použijou své zdroje na něco jiného, pro ně výhodnějšího. Nebo nastane jiný scénář.

    „Kde chybí smysluplná konkurence, kde nejsou jednotliví hráči na trhu podobně silní, velcí a bohatí soutěž ztrácí smysl.“
    Jasně. Ještě více socialismu. I sport „spravedlivizovat“!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *