Kdyby blbost nadnášela, Hrušínský by se vznášel jako holubička

Napsal
Sdílet článek

Myslím, že snad každý musel zaznamenat poslední vyjádření Jana Hrušínského, principála pražského divadla Na Jezerce. : „Likvidace Divadla Na Jezerce! Likvidace všech nepohodlných. Dnes premiér Bureš a kluk, který zastává funkci ministra zdravotnictví, ohlásili kvůli třiceti nemocným lidem s příznaky lehké chřipky zákaz divadelních představení. I v tak malých divadlech jako je Divadlo Na Jezerce, kde je používána dezinfekce a dodržovány všechny hygienické zásady.

Nebudu teď obhajovat ani naopak snižovat význam opatření, která byla učiněna proti šíření koronaviru. Jsou namířena na sportovní, kulturní, náboženské i umělecké akce s účastí nad 100 osob. Nevím, ale nikde v těch opatřeních nevidím zmíněno Divadlo na Jezerce. Tedy nevidím, že by se opatření vztahovala výhradně na divadlo principála Hrušínského.

Vážený pane Hrušínský, ta opatření postihnou všechna divadla, kina, hudebníky, sportovní stadiony, ale nejen je. Také se ruší na všech základních, středních a vysokých školách výuka, tudíž budou mít velké problémy třeba matky nejmenších školáků, které nemohou nechat samotné, tak s nimi musí za krácenou mzdu zůstat doma. Problémy však budou mít i exportéři, protože na mnoha místech se uzavírají hranice, problémy budou mít všichni drobní podnikatelé, protože především tam, kde je potřebný kontakt se zákazníkem, budou bez práce, postiženy budou i cestovky, ale také provozovatelé hotelů a penzionů.  Dočasně bude mít nucené volno (nemocenskou) spousta lidí, u jejichž kolegů se projeví koronavirus. Jednoduše – problémy, způsobené vládou nařízenými opatřeními, bude mít spousta lidí, řádově možná statisíce.

Takže opravdu nejde jen o jedno jediné divadlo. Jste příliš namyšlený, pokud máte dojem, že je cokoli namířeno výhradně proti vám. Nebylo by zvláštní, kdyby právě to vaše divadlo coby jediné v republice mělo jakousi výjimku a mohlo by hrát? Navíc, podobná opatření přijímá spousta dalších zemí, proč myslíte, že to dělají tam, kde to na žádné pofiderní divadlo v ČR nemá vliv?

Připomínám, že například pařížská divadla (a zdaleka nejen ta) žijí jen za svoje, neberou – na rozdíl od vás – žádné granty a dotace. Vy se nedokážete uživit ani poté, když dostanete tučné dotace? A co bez nich? Například v roce 2015 jste čerpal 750 tisíc Kč a v roce 2016 pak 1.450.000,- Kč, v roce 2018 1,5mil. Městská část Prahy 4 navíc zrekonstruovala objekt, ve kterém je divadlo, za 70 milionů a za dalších deset milionů jej od restituentů odkoupila. Granty a dotace byly velmi pravděpodobně využity i na politickou agitaci:

Při zahájení mé senátní kampaně na Jezerce jsem mluvil o tom, jak je důležité společně podporovat každého, kdo hájí svobodu a hodnoty české ústavy. Nenechme naši zemi napospas těm, kteří chtějí salámovou metodou omezit naši demokracii, relativizovat a přepisovat historii, zpochybňovat naši prozápadní orientaci a populisticky slibovat všechno všem. Je nás většina! Tak to dejme dohromady!

Zveřejnil(a) Jiří Drahoš dne Neděle 26. srpna 2018

Neměl se dát Hrušínský, velký obdivovatel želé Drahoše, raději na politiku, třeba v řadách Kalouskovy (nyní Pekarové) TOP0,09?? Jo, to by zřejmě tak neneslo, že?

Pan Hrušínský, který byl hercem jedině díky slávě svého otce; hercem protěžovaným v 70. a 80. letech, tedy v období tzv. “normalizace”, dlouhodobě ukazuje, že bez grantů a dotací by se zřejmě jeho divadlo neuživilo. A on, coby herec asi také ne, protože po roce 1990 už ho nikdo příliš neobsazoval. Proč tedy divadlo provozuje, když – i přes každoroční dotace – není schopen se v případě výpadku představení uživit? Proč se nedá na něco jiného, není-li  schopen se omezit v situaci, kdy se musí omezit tisíce jiných občanů? A to většina těch lidí žádné kompenzace od státu nedostane.

Já sama tuto probruselskou loutkovou vládu nijak nemusím, ale v situaci, kdy se přijímají opatření, běžná v zahraničí, navíc postihující v důsledcích tisíce občanů, je absolutní nesmysl, tato opatření vztahovat na jeden jediný subjekt. Mnoho lidí si na stávající opatření, vyhlášená kvůli koronaviru stěžovalo, někomu se zdají přehnaná, někdo by je ještě více zpřísnil, prostě každý má jiný názor, což je zcela legitimní a normální. Ani nyní nechci sama za sebe psát, zda se mi opatření zdají přehnaná či nedostatečná, to ukáže čas a o tom ani článek není.

Nicméně takto stupidní názor, kdy by někdo stávající opatření vztahoval pouze na svoji osobu (resp. v tomto případě divadlo), jsem ještě nezaznamenala. Jan Hrušínský tak – rozhodně ne poprvé – ukázal, že známé jméno nemusí nutně znamenat patent na rozum. 

(Visited 307 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. J.H.je jedním z mnoha, kteří těží ze slavného jména rodičů – v tomto případě pana HERCE R.H. st.
    Rádoby hvězdy a hvězdičky (mnohé, ne všechny!!!) z rodin takových rodičů by bez jejich jména nebyly ničím.
    Ani dokonce ředitelem ancáblu, závislém na dotacích.
    Situace u nás, vlastně hranice cor. nerespektuje, takže všude, je velmi vážná. To není nějaké divadlo pane Hrušínský!!!!! TO JE REALITA!!!! Pokud jste toto nepochopil Vy, pan Babiš plus naše vláda ano. Zaslouží si tentokrát (i ode mě) obdiv za odvahu, reagování na situaci, která se mění (a bohužel k horšímu) každou hodin. Nechápu Vás, ani výlety mužů z Hradu, před pár dny a za pár dnů, do Číny. Taky nemusím vše chápat, že?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *