Konec hotovosti v Česku

Napsal
Sdílet článek

Tak jsem si právě početla zprávičku s tímto názvem. KONEC HOTOVOSTI v Česku.

Klasická výplatní páska – vzpomínáte? Úzký papírový proužek, kde byly všechny potřebné údaje o měsíčním výdělku, a hlavně to poslední číslo bylo shodné s obsahem výplatního sáčku. Vy mladí nevíte co to byl výplatní sáček. Někteří museli jednou za měsíc dělat doma „stojku“. Nehledejte v tom nic jiného než, že prostě tomu, kdo doma s penězi hospodařil , odevzdal celý výdělek, celou výplatu, prostě hotovost. A pak přišly na řadu obálky na pravidelné platby, obálka na pár stokorun – několik roků se šetřilo na auto, obálka na dovolenou (na Lipně, u Mácháče, někde i v NDR) a obálka na malou rezervičku. Zbytek HOTOVOSTI byl pak na provoz rodiny na celý měsíc. Žilo se za to na co se mělo. Žádné půjčky, úvěry, dluhy, exekuce apod.

Jenže pokrok, ani v oblasti financování, nelze zastavit, i když pravidlo příjem – výdej – by mělo platit stále. Peníze jsou pořád peníze – je jedno zda to nazýváme hotovost nebo jinak – pořád jsou to ZDROJE.

I Já musím jít a jdu s dobou. Třeba nevyhledávám v obchodě výhradně samoobslužnou pokladnu (i když s tímto automatem pracovat umím)dávno jsem si zvykla dávat prázdné lahve někde v rohu obchodu do okýnka a čekat na lístek ( úžasný film Vratné lahve – vzpomínáte?), nechám se vyfotografovat, protože potřebuji podobenku na nějakou zase průkazku v kabince 1 x 1 m, aniž by mi někdo – člověk – fotograf, řekl „nakloňte hlavu doleva, usmějte se, sundejte si brýle apod…). Samozřejmě, že občas, ne každý rohlík, platím kartou, ale přece jenom mám tu peněženku a v ní peníze. Drobné, papírové i tu platební kartu.

Já vím, že vy mladí si budete ťukat na čelo. Nějaká hotovost – to je už předpotopní. Ovšem, za nějaký ten rok, desetiletí se vaši potomci a třeba i vnuci budou divit tomu jak jste mohli být , za vašeho mlada, tak nemožní (a věřte, bude toho hodně) a u významu slova hotovost budou přemýšlet a hledat (na internetu asi ne – to už bude něco jiného) co znamenalo HOTOVOST.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 331 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Já vím, že vy mladí si budete ťukat na čelo. Sex s krásnou babou – to je už předpotopní. Načo sa zdržovať so sexom – však dieťatko zariadi šikovný gynekolog aj bez prítomnosti muža.

    Vysvetľovať dnešným násťročným výhody hotovosti je strata času. Zanedlho bude strata času aj vysvetľovať im výhody sexu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *