Koněvové, Koněvové, hejbejte se

Napsal
Sdílet článek

I když to už bylo řečeno a napsáno tolikrát, pořád se hodí to zase připomenout. Čím to je, že pokrokoví politici a “všichni historici” (jak pravil primátor Hřib) si toho Koněva všimli až po tolika letech?

Je pravda, že postavení jeho sochy byl akt komunistické devotnosti, navíc 35 let po válce, a že Koněvova osobnost je, eufemisticky řečeno, diskutabilní. Stejným faktem ale je, že tu hromadu metálů od západních zemí jednoduše dostal. To není jeho omluva, ale realita. Jen málokterý ze všech vojevůdců nemá ve skříni nějakého toho kostlivce, přesto jejich sochy jsou rozesety po celé zeměkouli. Zrovna Koněv, což kupodivu Hřibovi historici (přesněji spíš ti Hřibové,) třebaže, když už, tak právě tím by správně měli argumentovat, moc nepřipomínají, má konkrétně z našeho pohledu jednoho hodně chřestivého, a to dukelského. Z našich vojáků tam zbytečně udělal tuny konónenfutru. Ale znovu a především, kde vůbec byli ti politici celou tu dobu po 89. roce? To jako sice důrazně nesouhlasili, ale netroufli si? Nebo jak to s nimi bylo? To se skutečně roky muselo čekat až na “odvážného” Koláře?

Bycha holt nedohoníš. Aby to vše mělo úroveň, a aby skutečně i v tom nadále panoval společenský konsensus, už hned po tom 89. mělo být Rusku, či tomu subjektu, který se tehdy z rozpadajícího se SSSR formoval, oznámeno, že z takových a takových příslušných důvodů ta socha musí pryč. S tím, že to není nepřátelský akt, a že bude nahrazena něčím, dostatečně důstojným, ale jiným. Důvod náhrady i její důstojnosti je jednak diplomatický, a taky zřejmý. Ten, že i kdyby se (dost zbytečně, protože ta vzpomínka je pořád čerstvá) ti “pokrokoví politici”  upřipomínali následnými “sovětskými” konsekvencemi, Rudá armáda nás jednoduše prvotně zachránila před chystanou eliminací ze strany Německa. Politici, třebaže jaksi dělají, že ne, snad přece jen vědí, jaké plány měl Hitler s naším územím a jeho obyvateli, takže ta náhrada by nebyla přebytečná. A i kdybychom se uspekulovali, někoho jiného, kdo by to v té době vzal za tu RA, bychom mezi “západními spojenci” nenašli. Ani ti historici by se neošívali nesouhlasem, když řeknu, že tito to pojali tak, že nás přesně naopak Hitlerovi věnovali na podnose. Předpokládajíce, že si tím ochrání svá pozadí.

Nepřicházím samozřejmě s nějakou novinkou, že to letošní odstranění už není pozdní bycha honění, ale čistá jurodivost těch politiků, pro které jsou jacíkoliv historici navíc pouhou stafáží. Velká většina těch lidí, které to popudilo, nechová nějaký melancholický vztah zrovna ke Koněvovi. Ale jednak vědí to o té eliminaci, a především si uvědomují, že nejde ani docela málo o historii, ale o tu jurodivost. V tomto případě navíc velmi spektakulární, protože dokonce i ti, kdo nad tím vším plesají, vědí, že zrovna u těch odstraňování a přejmenovávání jde o obyčejné schválnosti. Takové, jaké by měli dělat spíš Koláříkové a Hříbkové, což jsou zástupné výrazy pro děti, trestajíce se vzájemně kyblíky pro jakousi písečnou nespravedlnost. To třetí, mezi ně patřící jméno, zdrobněle napsat nejde, a i tak bych jej z pro mě estetických důvodů neuvedl.

(Visited 89 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *