Krásné vánoce!

Napsal
Sdílet článek

Vánoce na našem území slavily už staré pohanské kmeny. Tehdy to ovšem nebyly svátky vánoční, ale svátky zimního slunovratu, svátky světla, kdy se oslavovalo postupné prodlužování dne. Slavily se někdy kolem 21.- 22.12., teprve později se slavily vánoce coby symbol křesťanství, narození Ježíše Krista. Možná i proto bylo stanoveno datum 24.12. jako den jeho narození. Už se v té době slavil jiný svátek a tento na něj navázal.

Dodnes nám pak zůstaly zachovány některé staré pohanské tradice, vážící se právě k oslavám slunovratu. Tyto tradice se začlenily právě k oslavě Vánoc. Z těch dob pochází i některé známé pranostiky či přísloví související s prodlužujícím se dnem.

Takže tradice těchto prosincových oslav je velmi dlouhá a zůstala nám po staletí. Na našem území existují už z dob předkřesťanských. Oslavy nebyly nijak silně ovlivněny střídáním politických systémů, válkami ani jinými událostmi. Zachovaly se dodnes a nelze než doufat, že se zachovají i pro naše vnoučata a pravnoučata.

Na rozdíl od různých režimů či událostí, které v minulosti možná ovlivnily podobu vánoc, ale nikdy nedošlo k jejich zrušení, by po plném ovládnutí naší země islámem k rušení vánočních oslav došlo.  Islám je totiž ve svojí podstatě netolerantní a jiné zvyky, neslučující se s islámem, v islamizované zemi neakceptuje. Vánoční období by tedy po tisících let bylo náhle obdobím zcela všedním. Nejen proto, ale z dalších tisíců důvodů nesmíme naši zem islámu odevzdat.

Ale pro dnešek konec negativních myšlenek!  yes

Ať už jsou tedy pro vás vánoce jakýmkoli symbolem – křesťanským či pohanským  –  je to především čas se zastavit, sejít se s rodinou a alespoň na těch pár dnů zapomenout na vše špatné, co se děje kolem nás. 

Proto přeji vám všem krásné a pohodové prožití vánočních svátků! bye 

 

(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *