Kverulant: Policie vyšetřuje nákup biopaliv v Čepru

Napsal
Sdílet článek

Podle zákona o střetu zájmů se na veřejných zakázkách nesmí podílet firma, v níž má více než čtvrtinový podíl politik. Největší český státní producent nafty a benzínu Čepro je ze zákona povinen do klasických paliv přimíchávat biosložky a ty kupuje od Babišova Agrofertu.  Kverulant se nedávno zeptal Čepra, jak mu Agrofert doložil, že nepatří Babišovi. Nyní mu Čepro sdělilo, že mu žádné informace neposkytne, protože v souvislosti s nákupy biosložek v letech 2017 – 2020 je vedeno trestní řízení Národní centrálou organizovaného zločinu. Kverulant chce věřit, že tohle vyšetřování konečně zastaví proud státních miliard do holdingu chamtivého premiéra. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Kverulant se domnívá, že předmětem vyšetřování je skutečnost, že Čepro nakoupilo v posledních čtyřech letech od firem ze skupiny Agrofert většinu biosložek přidávaných do nafty mimo veřejné zakázky. Dodavatelé pohonných hmot musí nyní přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzínu a do nafty šest procent. Z veřejných registrů nákupy Čepra od Agrofertu zmizely v roce 2017, kdy začala platit novela zákona o střetu zájmů nazývaná lex Babiš, která zakazuje firmám politiků účastnit se veřejných tendrů.  Přitom státní podnik nakoupil od Argofertu v letech 2014 a 2015 biosložku metylesther řepkového oleje (zkratka MEŘO nebo FAME) z více než 80 procent ve veřejných tendrech. V následujících dvou letech klesl tento podíl na 2,5 procenta a v posledních dvou letech činil nula.

V létě 2019 si Čepro si nechalo zpracovat právní analýzu z obavy, že když biosložky nakupuje od Agrofertu tak porušuje zákon o střetu zájmů. Kverulant si tuto analýzu vyžádal a Čepro mu poskytlo komentář k této zprávě a svoje oficiální stanovisko, které ze zprávy vyplývá.  „Z dokumentů, které má společnost Čepro k dispozici, v současné době nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle ustanovení zákona o střetu zájmů,“ stojí v právní analýze. Klíčový argument, o který se právníci opírají, vyplývá ze samé podstaty svěřenského fondu. Ten totiž nemá právní osobnost (není fyzickou ani právnickou osobou), a tudíž nenaplňuje primární právní definici ovládané osoby. Dle zákona o obchodních korporacích takovou ovládanou osobou může být jen obchodní korporace, typicky třeba akciová společnost či společnost s ručením omezeným. Vedení Čepra ještě v září 2020 nebylo jisté, že zda Agrofert Babišovi opravdu nepatří.  A tak Čepro plánovalo vyzvat Argofert aby doložil, kdo ho ovládá a zda není neporušován zákon o střetu zájmů. Nyní Čepro zajišťovalo dodávky biopaliv pro příští dva roky zhruba za 10 miliard korun. Proto se nedávno Kverulant dle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal Čepra, jak mu Babiš doložil, že mu Agrofert nepatří. Nyní mu přišla zamítavá odpověď s tímto odůvodněním„Důvodem je skutečnost, že v souvislosti s nákupy biosložek v letech 2017 – 2020 je vedeno trestní řízení Národní centrálou organizovaného zločinu, které společnost ČEPRO poskytuje maximální možnou součinnost.“

Podle platných českých zákonů nesmí firma člena vlády ani pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že toto ustanovení je masivně porušováno Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Ke změně  legislativy vyzval dopisem všechny poslance a senátory opakovaně. Chvíli se zdálo, že Kverulantovo usedavé obtěžování zákonodárců by nakonec mohlo přinést svoje ovoce. Řešením měl být  zákon o evidenci skutečných majitelů. Až do podzimu 2020 to vypadalo, že Babiš i na tento zákon vyzraje. Vláda poslala do Sněmovny verzi předlohy s doplněnou pasáží, která se týkala svěřenských fondů. Pokud by zákon v této verzi prošel, Babiš by se označení za spolumajitele Agrofertu mohl vyhnout. Na premiéra by se sice pohlíželo jako na skutečného majitele svěřenských fondů, ale z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, by to automaticky neznamenalo, že bude označen také jako majitel firem, které pod fondy spadají.

Nejprve sněmovna na podzim roku 2020 odhlasovala původní, pro Babiše neškodnou verzi zákona. Senát však tuto verzi neschválil a poslal do sněmovny svoji, pro Babiše fatální variantu. Ta byla nakonec sněmovnou minulý týden zamítnuta a bude tak platit verze, která Babišovi umožní nerušeně pokračovat inkasování miliardy od státu. Hlasy pro senátní návrh chyběly od vládního hnutí ANO, ČSSD a SPD. Všichni jejich přítomní poslanci včetně Babiše se zdrželi hlasování. Z dvanácti hlasujících poslanců ČSSD zvedli ruku pro jenom čtyři. Diskuse s konkrétními postřehy k senátorské variantě se ve sněmovně nevedla, poslanci ji odmítli s mlčením. Na to, jak hlasovali  jednotlivý poslanci, se můžete podívat na stránkách poslanecké sněmovny.

Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

 

 

  • Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel obecně prospěšné společnosti Kverulant.org
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *