Kverulant vyhrál soud o otevření Pražského hradu

Napsal
Sdílet článek

Počátkem října loňského roku prezident Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti. Proto Kverulant.org  v půlce března 2021 Miloše Zemana dopisem vyzval, aby vrátil Pražský hrad veřejnosti, zpřístupnil jej, zrušil ponižující kontroly a odvolal vojáky s útočnými puškami. To se nestalo, a tak se Kverulant o otevření soudil. Soud vyhrál a chce věřit, že Zeman v dohledné době otevře. Pomozte Kverulantovi  v  boji proti mocnému arogantnímu papalášovi alespoň symbolickým finančním darem. Dokud nebude Hrad zcela otevřen, Kverulant se nevzdá.

Podle Kverulanta nemá zavření Hradu oporu v zákoně. Lidé okolo prezidenta zřejmě zneužili toho, že areál Hradu je deklarován jako soukromě spravovaný dvůr, kam si někoho můžou pustit, a někoho jiného nikoliv. Čili že je to něco jako vnitroblok.  Proto Kverulant oznámil pražskému magistrátu svolání velmi malého veřejného shromáždění na náměstí U Svatého Jiří uvnitř areálu Pražského hradu. To je prostranství s Carratiho kašnou mezi svatovítskou katedrálou, Novým proboštstvím, svatojiřskou bazilikou a Starým královským palácem. Cílem shromáždění je vyjádření nesouhlasu s uzavřením oblasti Pražského hradu, bylo svoláno u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel a doba konání je naplánována na 18. dubna 2021, od 12.00 do 14.00

Podle Kverulantova názoru je toto náměstí veřejným prostranstvím, a tak mělo být shromáždění automaticky povoleno. Nebylo. Magistrát Kverulantovi odpověděl, že „shromáždění se má konat pod širým nebem mimo veřejná prostranství“.  Podle magistrátu je náměstí U Svatého Jiří jakýmsi privátním dvorečkem prezidenta, a tak k ohlášce shromáždění od Kverulanta požaduje doložení písemného souhlasu vlastníka. Kverulant tento souhlas ze zřejmých důvodů nedoložil. Magistrát celou věc usnesením z 29. března 2021 odložil, jinými slovy, shromáždění nepovolil. Proti tomu se Kverulant vzápětí odvolal na ministerstvo vnitra. Nijak překvapivě se Hamáčkovo ministerstvo přiklonilo k magistrátnímu výkladu, že Pražský hrad je jen jakými privátním dvorkem Zemana a jeho kamarily.
Kverulant rozhodnutí vnitra napadl dne 13 dubna správní žalobou. S ohledem na to, že ohlášené shromáždění se má na Pražském hradě konat již tuto neděli, žádal Kverulant, aby soud ve věci rozhodl rychle. Městský soud v Praze mu vyhověl do té míry, že jednání nařídil na pátek 16 dubna.

Podstatou sporu bylo to, zda je Pražský hrad veřejným prostranstvím, a zda se tedy v jeho areálu mohou konat shromáždění bez souhlasu vlastníka. Kverulant soud vyhrál. Soud dospěl k závěru, že areál Pražského hradu je veřejné prostranství.  Dlouhodobé uzavření takového místa tedy nemá oporu v zákoně. Kverulant chce věřit, že se prezident Zeman zachová jako státník a v na základě rozsudku Městského soudu Hrady v dohledné době otevře.

Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc. Zavřel nám, občanům republiky, místo bytostně spojené s naší státností a s našimi křesťanskými kořeny. S tím se nelze smířit. Pokud se vám toto arogantní chování příčí, podpořte naše úsilí v této kauze alespoň symbolickým finančním darem. Dokud nebude Hrad zcela otevřen, nevzdáme to.

  • za tým Kverulant.org Vojtěch Razima
(Visited 50 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. JESTLI SI NĚKDO NEMYSLEL, ŽE BY SI ODTUD NĚKDO CHTĚL VZÍT K SOBĚ DOMŮ, něco, spíš někoho, aby měl doma nějaký klenot z Hradu.
    Člověk by si snad mohl myslet, že to představení odtud, kterému se nikdo normální nemůže smát, ani trochu, (i kdyby se přemlouval nebo mu dokonce za to platili)spíš plakat a to dost, ( slzy jako hrachy tečou a tečou a nic, ani za nic, je nemůže zastavit) trvá moc dlouho. Není to bohužel jen tak nějaký pořad v televizi, fakt blbý nekonečně dlouhý. Tahle “telka” nejde vypnou.
    Nuž což, nějaký boj asi o lepší televizi, to co bude divákům předkládáno, probíhá. Možná je to nějaké takové makové (na makovici?) když je k doprovodu potřeba pro někoho polici k ochraně.
    Hrad se tedy otevře, ale nevím, nevím, jestli to bude dost k vyvětrání nebo dokonce nějakému průvanu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *