Kvůli tomuto obrázku stáhla Ikea z distribuce stamiliony katalogů, je prý rasistický vůči černochům

Napsal
Sdílet článek

Snad jen málokterá globální firma je tak aktivistická, jako Ikea, která podporuje prakticky cokoli, co si souzní se současnou ideologií. Tento nábytkářský gigant tak podporuje a sponzoruje LGBT komunitu, což jsme mohli vidět i u nás, kde podpořili Prague pride, ale velmi štědře financuje také rasistickou teroristickou organizaci BLM a zaštiťuje se údajným bojem proti rasismu, proto také dává do svých katalogů stále méně bělochů. Černoch v katalogu byl tedy plně v jimi prosazovaném trendu. Jenže při vytváření katalogu přehlédli jednu maličkost, na základě níž nakonec již vytištěné katalogy pro celý svět nechali stáhnout z prodeje a zlikvidovat.

Ikea požadovala, aby média nepublikovala „rasistický“ obrázek z katalogu Ikea, jehož distribuci nábytkářský gigant nedávno zastavil.

Ikea se rozhodla rychle nahradit rasistický obrázek ve svých katalozích Ikea, ale také na svých internetových stránkách. Jenže i tak zůstal kontroverzní obrázek v katalozích i na webech v několika různých zemích. Na obrázku je černoch v tričku s potiskem „45678“ na zádech. Toto tričko někteří zákazníci údajně vnímají jako rasistické, neboť potisk může evokovat sériové číslo vězně.

Čísla na tričku byla původně podle obchodu Ikea prý jen designový detail bez hlubšího významu. Oblečení s různou číselnou kombinací lze nalézt v některých internetových obchodech jako příklad tisku, kde mohou uživatelé vyplnit text, který chtějí vytisknout na tričko.

Katalog Ikea na příští rok, který je vytištěn po celém světě v nákladu 200 milionů kopií, se začal distribuovat v srpnu tohoto roku. Nicméně, poté, co byl objeven údajně rasistický obrázek, byl katalog na poslední chvíli stažen z distribuce, aby byl opraven. Podle mluvčí nábytkářské firmy Ikea nebylo třeba přetisknout všechny katalogy od nuly, místo toho mohli inkriminované stránky 133 a 134, v již lepených katalozích vytrhnout a mohly být a nahrazeny novými.

Stažení a opětovná vazba 200 milionů katalogů, které mají téměř 300 stran, je na druhou stranu v rozporu s politikou firmy Ikea, která se prý zavázala ke snížení své uhlíkové stopy. Odhaduje se také, že stažení a likvidace starých a výroba nových katalogů bude stát spoustu peněz, avšak Ikea odmítá sdělit, o jakou částku se bude jednat.

Ikea dále upozorňuje na to, že práce na katalogu trvá více než rok, přičemž v době jeho výroby netušili, že letos na jaře dojde ke smrti George Floyda.  Tato smrt a návazné události prý Ikeu donutily znovu přemýšlet. Obrázek, který se ještě před rokem jevil být nekontroverzním, je dnes Ikeou vnímán jako rasistický ve světle toho, že na černých životech  záleží.  BLM navíc Ikea od začátku velmi štědře podporuje i finančně.

Připadá vám, že vedení Ikey to má v hlavě zcela v pořádku? Mnohé firmy jsou již spíše aktivisty, než obchodníky. A je skutečností, že Ikea, o níž je slyšet v podobných souvislostech poměrně často, patří k firmám, u nichž jsou podobné snahy nejviditelnější.

4.7/5 - (3 votes)
(Visited 862 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *