L. Müller: PŠENICE NENÍ ZAKÁZANÁ PLODINA

Napsal
Sdílet článek

Nálezem ze dne 15. 6. 1951 konstatoval Okresní národní výbor v Jindřichově Hradci, že Rudolf Kolář (1914-1981), rolník v Lovětíně čp. 10, „je vinen, že na podzim 1950 porušil povinnost ve výrobě rostlinné“.

Za to mu byla udělena pokuta „5.000.- Kč, ve prospěch státní pokladny… Pro případ nedobytnosti pokuty se stanoví náhradní trest odnětí svobody v trvání 5 dnů“.

V odůvodnění se praví, že „proti zákazu zasel 0.60 ha pšenice na svůj pozemek, který byl určen k zasetí jiné plodiny. Tímto jednáním … narušil předem stanovený společný osevní plán tamního JZD“.

Nález platil až do 11. 2. 2021, kdy Okresní soud v Jindřichově Hradci vyslovil účast Rudolfa Koláře na soudní rehabilitaci.

Po téměř 70 letech tak senát pod vedením JUDr. Vlastimila Sítaře uznal, že funkcionáři národního výboru a místního JZD Koláře šikanovali a že pšenici nelze považovat za zakázanou plodinu, kterou by si zemědělec na svém políčku nemohl zasadit.

Vyslovení soudní rehabilitace tak znamená pro rodinu morální satisfakci podobně, jako se tomu stalo v případě, který následoval v roce 1953. (Viz níže.)

Rozhodnutí má také symbolický celospolečenský význam, neboť podporuje obecnou ochranu občanských svobod. (Viz též článek „Historický vývoj svobody projevu“; dostupný na https://wol.jw.org/cs/wol/d/r29/lp-b/101996521.)

  • L. Müller
(Visited 130 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *