Letos nepeču!!!

Napsal
Sdílet článek

Je to mnoho roků zpět, kdy Jarka, kolegyně v práci, už od počátku prosince kontrolovala, resp. ptala se, jak jsme doma pilné před Vánocemi. Vždy v pondělí jsme my, asi osm „holek“, podávaly raport, jak jsme využily skoro všechny víkendové hodiny, protože do Štědrého dne musí být vše hotovo.

Otázky:

– jsou okna vyčištěná,

– nakoupené a zabalené dárky,

– dostatek ozdob na stromeček,

– odeslaná vánoční blahopřání svým příbuzným .

Zda už jsme doma drhly (čistily) koberce, se ptát nemusela. Koukla nám na ruce a když viděla odřené klouby řekla „u tebe už jsou koberce jistě jako nové“.

Mimo dalších kontrolních otázek, co už máme hotovo a co ještě ne, zmíním tuto:

Už máš upečené cukroví?

Trumfovaly jsme se v počtu druhů. Jedny vánoce jsem byla fakt dobrá. Připravila jsem druhů čtrnáct!

Cukroví jsem dávala do krabiček, hezky podle druhů, na balkon. Aby ty dobrůtky „do Ježíška“ rodina nesnědla, každou krabici jsem obtočila lepící páskou. Pořádně přelepila. Žádná ručička šátralka se tam nesmí dostat a něco si vzít. Když bylo „už“, šla jsem pro ty sladké poklady na balkon. Přísloví „zakázané ovoce nejvíc chutná“ v ten moment bylo výstižné. Snažila jsem se, samozřejmě divadelně, vyšetřovat kdo to byl! Nikdo se nikdy nepřiznal! Zabezpečování proti ujídání nemělo smysl. Nechala jsem mlsným skřítkům další roky volnou ruku.

Vánoce byly vždy moc hezké. My hospodyňky jsme si však po každých oddychly, že jsme vše dobře zvládly. Že už to máme za sebou a další Vánoce budou až za rok!

—————————-

Moje děti už dospěly, mají svoje rodiny, bydlí jinde. Pro koho bych pekla? Dva, možná tři roky, jsem neodolala jejich „mami, alespoň linecké, domácí čokoládu, kokosové kuličky…“ Loňské vánoce se obešly bez mého pečení. Dodržela jsem LETOS NEPEČU. Dvě krabice, v obchodě koupeného, cukroví nemělo chybu. Vypadalo hezky, vonělo. Avšak v ústech hned bylo znát, že to není domácí.

Letos už mám cukroví pečené. Tři druhy, od každého přiměřeně. Hotové jsou i vánoční štoly. Nesmí chybět vánočky. Určitě se mi opět povedou. Těsto hezky ručně uhněte manžel, zaplétat mě naučila dcera.

Máte pocit, že do Vánoc vše, co si naplánujete, nestihnete? Tak si plán sami upravte. Nebo ho zrušte. Uleví se vám i všem kolem vás. Ježíšek nebude kontrolovat jestli máte perfektně uklizeno, počítat kolik druhů cukroví máte. Přiletí tak jako tak.

Před 35 lety jsme si dali pod stromeček naše čtrnáctidenní miminko.

Nejkrásnější dáreček!

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 83 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *