Má se zveřejňovat seznam obcí s nákazou koronavirem?

Napsal
Sdílet článek

Dnes mne zaujal článek, ve kterém je zmínka o tom, že zlínští hygienici zveřejnili seznam obcí, ve kterých je již detekována nákaza koronavirem, včetně udání počtu konkrétních případů a to i přes vládní zákaz. Vláda totiž zveřejňování počtu nakažených v jednotlivých obcích zakázala, takže se smí zveřejňovat pouze údaje za kraje, případně okresy. Já osobně jsem seznam, kde bylo uvedeno i několik menších obcí, viděla i na nějakém jiném webu, takže zřejmě tyto údaje nedávají na světlo světa pouze zlínští hygienici.

Takže zveřejnit nebo ne? Já jsem pro zveřejnění počtu nemocných v každé obci (u velkých měst v městských částech). Na rozdíl od vlády si nemyslím, že v době, kdy se už nemoc přenáší převážně uvnitř naší země, by někdo nakažené lynčoval. Navíc, jednalo by se pouze o zveřejnění počtu nemocných, ne o konkrétní jména. Ve větších obcích by jen stěží někdo zjistil, o koho se jedná konkrétně, v těch menších se to už stejně nejspíš dávno rozkřiklo.

Žijeme v malé obci, kde se koronavirus také objevil a ihned to dokonce rozhlásili v místním rozhlase. Místní jsou tak mnohem víc disciplinovaní, na veřejnosti nosí roušky i rukavice. Samozřejmě nikdo nerozhlašoval, kdo konkrétně koronavirus má, nicméně předpokládám, že minimálně nejbližší sousedé dotyčného to ví. Navíc je pravděpodobné, že je již nyní případů nákazy v naší obci víc, jen se to už prostě nerozhlašuje, třeba právě i proto, že to vláda zakázala.

V Itálii, ale i některých jiných zemích, u nichž jsem se dívala na mapky rozšíření koronaviru, většinou počty nakažených v jednotlivých obcích zveřejňují. Myslím, že pro ostatní obyvatele postižených obcí není lepší prevence, než vědět, že je nemoc někde nablízku. Výmluvy vlády na to, že by byli nakažení lynčováni jsou zcela neopodstatněné, protože dnes už z 90% nejde o nakažené lyžaře z Itálie, na které byla opravdu spousta lidí naštvaná, ale jedná se o nákazy, ke kterým nemocní přišli většinou na území ČR, tedy zcela nezaviněně. Proč by je tedy měl někdo lynčovat?

Takže jsem pro zveřejňování počtu případů v jednotlivých obcích. Obyvatele daných obcí to přinutí dodržovat na veřejnosti ta nejpřísnější pravidla, čímž se může dalšímu šíření naopak lépe zamezit.

 

(Visited 366 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *