Manipulační praktiky veřejnoprávní ČT připomínají totalitu

Napsal
Sdílet článek

Rozhovor s dokumentaristkou Kristinou Vlachovou o gen. Heliodorovi Píkovi je otřesný. Vyšel nejprve v plzeňském vydání MFD (7.7.2021) a na iDNES (8.7.2021). Stále nerozlišujeme emigrace a exil. První se týká ekonomických, druhé politických důvodů. Proto měl být titulek článku „Generál Píka zvolil smrt místo exilu.“

Cituji z rozhovoru:

… Mě v té souvislosti hrozně štve, když v Českém rozhlase nebo v televizi opakovaně poslouchám oslavná slova na adresu generála Ludvíka Svobody. Kdo ale zachraňoval československé vojáky ze sovětských gulagů a zapojil je v Sovětském svazu do bojů 2. světové války? Je jisté, že Heliodor Píka. A dnes se mluví o tom, že se o to zasloužil Svoboda. Dělal to Píka, který je dnes záměrně potlačovaný. Dcera prezidenta Svobody velmi pečuje o internetové stránky svého otce. Proč někdo nepečuje o Heliodora Píku? ptám se často různých historiků. Odpověď mi dal jeden z nich, když jsem o Heliodoru Píkovi mluvila před časem v knihovně Václava Havla. Konal se tam večer na téma 2. světové války. Na konci za mnou přišel mladý historik, odhadem ve věku 22 až 23 let. Vyprávěl mi, že dostal grant na zpracování tématu generála Píky. Když prý ale začal vyslovovat svoje názory, grant mu zase vzali. Já jsem se ostýchala zeptat, jak se jmenuje, teď mě to hrozně mrzí.

… Tímto svým chováním si určitě podepsal ortel. I v našem dokumentu jsou archivní záběry související se smlouvou podepsanou v roce 1943 v Moskvě. Podepsaná byla i proti mínění československé exilové vlády v Londýně. Zkrátka Edvard Beneš odjel a podepsal tuto smlouvu se Stalinem.

… Edvard Beneš se tím zpronevěřil všemu, co předtím sliboval. Je to ukázka toho, komu tehdy i potom sloužil.

… Museli ho popravit, protože toho věděl příliš. To se o Píkovi říká. Podle mě ho hodně charakterizuje jeho poslední dopis z noci z 20. na 21. června 1949, kdy u něj v cele byl páter Antonín Doležal. Syn Milan dopis dostal až v roce 1968. Dopis je hrozně dojemný: Milovaní, nejdražší, stojím klidný, vyrovnaný s čistým svědomím. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť všechno je tak průhledné, že jde o politickou vraždu. Není ve mně zloby ani pomstychtivosti, rád přinesu tuto oběť, bude-li sloužit k uklidnění našeho národa. Mám lítost nad tím, že zmizela ze světa spravedlnost. Jak lehce se pravda překroutila v pravý opak a není možno pravdu obhájit. Strach ovládl většinu lidí. Kam zmizela poctivost a odvaha? Kam naše krédo od Husa a Masaryka Pravda zvítězí? Je to soumrak národního svědomí nebo soumrak lidských práv? Ale génius národa je věčný. Přetrvá bouři a nedá zahynouti.

… S Českou televizí už nehodlám spolupracovat. Stačily mi problémy s posledním filmem o Janu Palachovi, který jsem natočila v roce 2009. Kvůli stížnostem jedné z aktérek filmu – psycholožky Zdenky Kmuníčkové, byl totiž film sedm let v trezoru České televize. Mám dopisy z právního oddělení, kde stojí: Tento film nebude již nikdy vysílán ani zde, ani v zahraničí a nesmíte ho poskytnout třetí osobě. Nechala jsem ho tedy osmdesátkrát rozmnožit a každému, kdo měl zájem, jsem ho darovala i se zmíněným dopisem od právníků ČT. Nikdo o tom tehdy nepsal, jenom Vladimír Just. Obrat nastal po zásahu někdejšího velvyslance ve Francii Petra Janyšky, který byl před čtyřmi lety vedoucím českého centra v Polsku. Pořád psal do České televize žádosti, proč ten film nemůže být nejen v Polsku promítán. Následně byl uvolněn a odvysílán i v České televizi.

***

Dokument BEZ MILOSTI, samozřejmě v iVysílání ČT není k dispozici na rozdíl od mnoha jiných, které by tam být vůbec nemusely.

Pokud by měl divák možnost porovnat kvalitu vysílání německé ARD a ZDF s ČT, žasl by nad obrovským rozdílem ve zpravodajství, debatách, nabídce dokumentů, filmů a zábavných pořadů pro celou rodinu, samozřejmě bez reklam, které stále více zaplavují obrazovky ČT. Není divu, zatímco Rada ČT na tyto věci nemá žádný vliv a pravomoci, televizní rady ARD a ZDF mají obrovské. Na kvalitě programů je to potom vidět – i díky tomu, že rady jsou složeny ze skutečných osobností (12), respektovaných a známých celé zemi. Je to čestná funkce. Zasedají pouze 4x do roka. Neexistuje, aby se na místo moderátora dostal neschopný, který má možnost ovlivňovat miliony ostatních. Konkursy vyberou vždy ty nejlepší z nejlepších. Jak to chodí v ČT, nazývané „rodinným podnikem“, nemusím rozebírat. Výsledky vidíme na obrazovkách. Diváci potom tuto nenormální normu přebírají jako normální, protože nic jiného v životě většina z nich nepoznala.

Natočili jsme velkofilm o Janu Žižkovi, Emilu Zátopkovi, ale filmu o gen. Píkovi či Mašínech, se jen tak nedočkáme, pokud u nás ponecháme bez aktivního odporu přežívat a působit pohrobky totality a jimi zavedené, zločinné  praktiky a zvyklosti.

Veřejnoprávní televize je obrovský manipulační nástroj. Může i dezinformovat neúplnými informacemi, zamlčováním pravdy a mravně deformovat neprováděním potřebné informační osvěty společnosti, včetně předvádění nekultivovaných způsobů chování, i způsobem oblečení a řeči. V tomto ohledu ČT páchá zločin na duši národa. Jen pomáhá udržovat naši zemi v provinciálnosti a tím snadnější manipulovatelnosti a poslušnosti obyvatelstva. Má-li veřejnoprávní ČT odvádět skutečnou službu veřejnosti, bude se muset radikálně změnit. I o její budoucnosti rozhodnou volby.

 

  • Jan Šinágl
(Visited 411 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Kto by povedal že 30 rokov po revolúcii budú mainstreamové média hlásať jedinú Pravdu presne ako Rudé právo a Českoskoslovenská televízia v 70 a 80 rokoch minulého storočia

  2. Ono jde o to kdo a proč si nechá TU JEDINOU PRAVDU vtlouci do hlavy.
    Zdrojů informací je mnohem více a také je třeba si uvědomit, že člověk má svůj mozek, kterým může (by měl) přemýšlet po svém.
    Co si o tom myslíte?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *